Skocz do zawartości

Jak się za to zabrać? Harcerskie...


zbynieks

Rekomendowane odpowiedzi

Jak chmielicie,żeby wyszło mocno chmielowe ale nie przedobrzone?

 

Jak chmieliłem swoje znajdziesz w moich zapiskach. I było przechmielone. I to solidnie.

Gdybym ponownie robił zamiast standardowego chmielenia na goryczkę pewnie bym zastosował First Wort Hopping, albo Mash Hopping, a potem już tylko na smak/aromat i na "cichą" (a raczej po prostu dorzucone na burzliwą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zamierzam uwarzyć to piwko na próbę, planuję warkę o objętości końcowej ok. 11l.

Pytanie odnośnie chmielenia, planuję użyć 50g szyszek Willamette (5,6%):

15g - 60'

15g - 15'

20g - 5'

Jak myślicie, będzie ok? Próbowałem w programach wyliczyć IBU, ale każdy mi pokazuje coś innego ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zamierzam uwarzyć to piwko na próbę, planuję warkę o objętości końcowej ok. 11l.

Pytanie odnośnie chmielenia, planuję użyć 50g szyszek Willamette (5,6%):

15g - 60'

15g - 15'

20g - 5'

Jak myślicie, będzie ok? Próbowałem w programach wyliczyć IBU, ale każdy mi pokazuje coś innego ;-)

 

Użyłem 80g lubelskiego (chmieliłem 30/25/25) i po 1,5mc leżakowania wykręca gębę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dwie warki harcerskiego już w butelkach,dziś warzę trzecią i chciałbym żeby tym razem piwo wyszło ciemne.

Zaopatrzyłem się na tą okazję w słód karmelowy ciemny(Litovel 333 EBC).

Czytałem gdzieś,że ciemne słody zakwaszają brzeczkę.

Pytanie czy przy zasypie 0,75kg pilzneńskiego+0,75kg karmelowego ciemnego piwo nie wyjdzie kwaskowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem gdzieś,że ciemne słody zakwaszają brzeczkę.

głównie chodzi o ciemne słody palone, dlatego też do warzenia stoutów czy porterów najlepiej nadaje się twarda woda, żeby zneutralizować tą kwasowość pochodzącą od słodów palonych. Ze słodów karmelowych, ciemny ze Strzegomia (600EBC) jest lekko palony, reszta nie powinna wnosić kwaskowatości w piwie.

Edytowane przez Bzdzionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli Litovel karmelowy 333EBC raczej nie powinien zakwasić brzeczki,nawet jeśli będzie stanowił połowę zasypu?

zastanawiam się jeszcze nad dodaniem pszenicznego,czyli:

0,5kg pilzneński

0,25kg pszeniczny

0,75 karmelowy 333ebc

do tego Citra i Cascade i US-05

co z tego wyjdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby dokładnie wiedzieć na ile dany słód zakwasza, trzeba ten konkretny słód zbadać, ponieważ stopień zakwaszania zależy od temperatury i czasu szuszenia i nie są to proste zależności.

Na szczęście w uproszczeniu można przyjąć, że jest to funkcja (nieliniowa) koloru słodu. W takim wypadku względem docelowego pH = 5.4 zakwaszają już słody 20L (~=40EBC).

Z danych z badania słodów, które przytoczone są w książce "Water: a comprehensive guide for brewers" najbliżej 333EBC podany jest Karmelowy 120L, który zatarty w wodzie destylowanej w zależności od badania zakwaszał do pH 4.67-4.75

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Urodził mi sie pomysł na niskoalkoholową amerykańską pszenicę.

 

1 kg pszeniczny Optima

1 kg karmelowego czerwony Strzegom

 

IBU planowane w okolicach 30: 10 g Rakau na 40 minut i 20 g Nelsona na 15 minut.

Ktoś robił już w taki sposób? Wyszukiwarka nie zwraca wyników na "niskoalkoholowa pszenica" czy "bezalkoholowa pszenica".

 

Edit:

Albo zmniejszyć chmielenie i wykorzystać nie gęstwę ejlowych ale weizenowych drożdży...

Ktokolwiek?

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karmelowego czerwonego na pewno bym tyle nie dawał, będzie dominował w smaku i fajne nie będzie, IBU 30 to raczej za dużo, jak to ma być harcerskie, to będzie słaba podbudowa słodowa, nie będzie ciała w tym piwie, żeby to skontrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko, karmelowy czerwony to 60 EBC; jest sporo słodów pale cara/cara blond ~20EBC.

Tak czy siak, w stosunku 1:1 bym ich nie mieszał, bo karmel przykryje pszenice, a reszte `dopchał` pale ale/pils, żeby przefiltrować wygodnie.

 

Moim zdaniem albo weizenowe drożdże i mniej ameryki w późnym chmieleniu, albo czyste ejlowe drożdże, chociaż jeśli chcesz poeksperymentować, to czemu nie, może wyjdzie ciekawie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale tu właśnie o to chodzi by było pół na pół podstawowego i karmelowego. Karmelowego czerwonego tak góra 0,4-0,5kg bym sypnął, reszta karmel 30 lub Carapils. Z tą pszenicą to fajny pomysł, ale ja jednak bym się zdecydował na jakieś czyste drożdże i szedł w stronę harcerskiego american wheata, zwłaszcza, że chmiele nowofalowe chcesz użyć.

Goryczka 30IBU będzie na granicy, u mnie 40IBU z początku zabijało. Trochę sypnij na goryczkę, reszta na 5-0' i na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale tu właśnie o to chodzi by było pół na pół podstawowego i karmelowego. Karmelowego czerwonego tak góra 0,4-0,5kg bym sypnął, reszta karmel 30 lub Carapils.

Patrzę w magazyn i mam 0,5 kg karmelowego 30.

 

1 kg pszenicznego

0,5 kg karmelowego 30

0,5 kg karmelowego czerwonego

 

Zacieranie 73-72°C

 

Chmielenie 20-25 IBU Rakau i Nelsonem

Drożdże gęstwa West Coast IPA (musiałbym obliczyć ile ale podejrzewam, że niewiele)

albo

Chmielenie 10-15 IBU Saazem i/lub Lubelskim i/lub Aramisem

Drożdże gęstwa Weihenstephan Weizen (j.w.)

 

BYO pisało o sprawie dwukrotnie: w 1995 i 1997.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Po wakacyjnej przerwie, wracam do pomysłu:

 

Zasyp:

1 kg pszeniczny Optima

0,5 kg karmelowy 30

0,5 kg karmelowy czerwony

 

Zacieranie w 7 litrach wody: 73-72°C do negatywnej próby

 

Wysładzanie: zastanawiam się czy w ogóle je robić, zobaczę jakie będę miał BLG podczas filtracji

 

Chmielenie po uzupełnieniu do 20 litrów: 7 g szyszki marynki na 60 minut

 

I drożdże - mam WB-06 ale je wolę je zostawić na kiedy indziej, czekam na WLP300 a ponieważ planuję równocześnie nastawić Hefe Weizen zrobić underpitching i mieć więcej bananów.

 

Zdam relację po weekendzie we własnym wątku.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odświeżę temat. Ostatnio mam fazę na piwa w ogóle bez jęczmienia. Za sobą mam 100% pszeniczne ale, 100% owsiana hybryda. Harcerskie też chcę takie popełnić, czyli:

1kg słód pszeniczny

1kg słód pszeniczny karmelowy

klarowanie mchem irlandzkim, drożdże do ale, chmiele cytrusowe.

Tyle, że jak zacierać? Może 10min w 47°C, dodać szybko wrzątek do 72°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat. Ostatnio mam fazę na piwa w ogóle bez jęczmienia. Za sobą mam 100% pszeniczne ale, 100% owsiana hybryda. Harcerskie też chcę takie popełnić, czyli:

1kg słód pszeniczny

1kg słód pszeniczny karmelowy

klarowanie mchem irlandzkim, drożdże do ale, chmiele cytrusowe.

Tyle, że jak zacierać? Może 10min w 47°C, dodać szybko wrzątek do 72°C.

 

Przepraszam za offtopa, ale czy mógłbyś napisać coś więcej o tej "owsianej hybrydzie"? Temat mnie zainteresował, bo przymierzam się do piwa bezglutenowego, tylko nie mam pojęcia jak to chmielić. W razie czego możemy przenieść się na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.