Skocz do zawartości

Browar Kopyra


Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego?

Zadam Ci proste pytanie:

Nie daj Boże zachorujesz. Wolisz iść na wizytę do doświadczonego lekarza czy do ucznia liceum medycznego?

Odpowiedź na to pytanie jest odpowiedzą na twoje pytanie dlaczego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że starzy wyjadacze naskoczyli na młodego :). I dlaczego ? Ja uważam że z 1 kg słodu można bez problemów zrobić 5l piwa 12 blg , czyli z 4kg 20l .

Pół roku temu

Warzę weizena!!! :monster:

 

Zasyp:

pszeniczny - 7 kg

pils - 5 kg

monachijski - 2kg

 

Zacieranie:

40L wody, podgrzane do 50°C (trochę za mocno mi się podgrzało)

wsypanie słodów

47°C - 25'

podgrzanie + dolanie 20L wody o temp. 85°C (nie zdążyła zawrzeć)

67°C - 40'

podgrzanie do 72°C

72°C - 10'

Ok. 70l. 12blg.

Czyli wyszło z 1 kg zasypu 5l piwa , można ?

Od ilu warek piwowara można uznać za doświadczonego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że starzy wyjadacze naskoczyli na młodego :monster:. I dlaczego ? Ja uważam że z 1 kg słodu można bez problemów zrobić 5l piwa 12 blg , czyli z 4kg 20l .

No i ok. Z 8kg słodu miałbym 40L 12°Blg, tymczasem z 10kg dostałem 45L 12°Blg, a powinienem 50L. 10% różnicy. Przy czym świadomie zakończyłem wysładzać przy 4°Blg.

Tak naprawdę browar to nie apteka. Nie mam wymierzonych fermentorów jakoś super dokładnie. Z ważeniem słodów też się nie pieszczę zbytnio. Bardzo prawdopodobne, że pół roku temu, miałem ciut więcej z 0,5-0,8kg. Dla mnie jednak wydajność jest drugorzędna. Ważne jest aby uzyskać tyle ile oczekuję. Ostatnim razem wit, pewnie ze względu na zbyt mokrą pszenicę i zbyt długie wysładzanie, wyszło mi sporo, ale 10°Blg zamiast 12tki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to że kolega zdziwił sie taką niską wydajnością i został nieukiem :monster:

Ja jestem zdziwiony wydajnością Jejskiego. Bo o ile 4kg na 20L 12°Blg niespecjalnie mnie dziwi, bo to by oznaczało, że powinienem uzyskać 44L 14°Blg, to nie jest wielka różnica . Natomiast 16,5°Blg Jejskiego jest dla mnie kompletnym szokiem. Gratuluję.

 

A seans nienawiści :) zaczął się nie dlatego, że chodziło o taką, czy inną wydajnośc, tylko padło stwierdzenie, że "Dobry piwowar bez problemu z 4kg wyciąga 20l 12blg". I tu leżał pies pogrzebany. W tej definicji dobrego piwowara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za bzdury...

Dajcie se po razie...

Osobiście też uważam że niektórzy na tym forum pozjadali rozum...nieraz ktoś palnie głupstwo to się zdarza. Ale niema co brać wszystkiego do siebie.. A starzy wyjadacze też niech se odpuszczą bo sami kiedyś zaczynali warzyć.

Pokój

Edytowane przez Bartkii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ilu warek piwowara można uznać za doświadczonego ?

Ja nie wiem, ale wypadało by z jedną warkę z zacieraniem zrobić, żeby o wydajności zacierania się wypowiadać.

Kolega którego bronisz wypowiadał się o prawidłowej wydajności zacierania (w sumie tak jakby czepiając się starszego kolegi) nie zrobiwszy żadnej niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem niedobry, jestem zły... :)

 

:monster:

 

PS jak dosypię cukru to dam radę osiągnąć 300% normy

Edytowane przez Mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ilu warek piwowara można uznać za doświadczonego ?

Ja nie wiem' date=' ale wypadało by z jedną warkę z zacieraniem zrobić, żeby o wydajności zacierania się wypowiadać.

Kolega którego bronisz wypowiadał się o prawidłowej wydajności zacierania (w sumie tak jakby czepiając się starszego kolegi)[b'] nie zrobiwszy żadnej niestety[/b].

Jesteś pewien że nie zrobił ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ilu warek piwowara można uznać za doświadczonego ?

Ja nie wiem' date=' ale wypadało by z jedną warkę z zacieraniem zrobić, żeby o wydajności zacierania się wypowiadać.

Kolega którego bronisz wypowiadał się o prawidłowej wydajności zacierania (w sumie tak jakby czepiając się starszego kolegi)[b'] nie zrobiwszy żadnej niestety[/b].

Jesteś pewien że nie zrobił ?

Ja jestem przekonany, że zrobił. Koledzy za bardzo ufają temu co w profilu, a większości się nie chce tego aktualizować. Jak gościu warzy ponad 2 lata, to prawdopodobne jest, że albo uwarzył coś więcej, bo inaczej by sobie dał spokój i już by się nie logował.

 

Inną sprawą jest ustalenie wydajności, jako kryterium kunsztu piwowara. Skoro tak, to najlepszym browarem, najlepszym piwowarem w Polsce są Browary Książęce w Tychach i ich piwowar. Wydajność mają na pewno najlepszą. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem' date=' ale wypadało by z jedną warkę z zacieraniem zrobić, żeby o wydajności zacierania się wypowiadać.

Kolega którego bronisz wypowiadał się o prawidłowej wydajności zacierania (w sumie tak jakby czepiając się starszego kolegi)[b'] nie zrobiwszy żadnej niestety[/b].

Jesteś pewien że nie zrobił ?

Ja jestem przekonany, że zrobił. Koledzy za bardzo ufają temu co w profilu, a większości się nie chce tego aktualizować. Jak gościu warzy ponad 2 lata, to prawdopodobne jest, że albo uwarzył coś więcej, bo inaczej by sobie dał spokój i już by się nie logował.

 

Inną sprawą jest ustalenie wydajności, jako kryterium kunsztu piwowara. Skoro tak, to najlepszym browarem, najlepszym piwowarem w Polsce są Browary Książęce w Tychach i ich piwowar. Wydajność mają na pewno najlepszą. :rolleyes:

Zgadzam się. Wydajność to jedno a smak to drugie :monster:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien że nie zrobił ?

Jeżeli nalegasz udowodnię niewinność.

Kolega przed twoim włączeniem się w dyskusję miał w opisie "5 warek z ekstraktów" a w podpisie "jeszcze tylko... a zacznę zacierać", teraz zmienił opis na "kilka" i podpis na "tak se warzę".

 

Jesteś w dalszym ciągu pewien, że masz rację podważając opinię kilku osób o trochę upierdliwym a nie merytorycznym wpisie kolegi

 

PS.

Tak patrzę na zapiski piwowarów i większość ma taką wydajność

Przecież nie o to chodzi.

Edytowane przez admiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inną sprawą jest ustalenie wydajności' date=' jako kryterium kunsztu piwowara.[/quote']

Tak patrzę na zapiski piwowarów i większość ma taką wydajność

No i dobrze, czy ja mówię, że to źle? Odwróćmy pytanie - czy uważasz, że jestem kiepskim piwowarem, bo mam za słabą wydajność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka ostatnich warek robiłem na poziomie 70 - 80% a smak mojego piwa ma jeszcze dużo do życzenia, więc wydajności nie należałoby brać pod uwagę jeśli chodzi o to czy ktoś jest dobrym piwowarem czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega przed twoim włączeniem się w dyskusję miał w opisie "5 warek z ekstraktów" a w podpisie "jeszcze tylko... a zacznę zacierać", teraz zmienił opis na "kilka" i podpis na "tak se warzę".

 

Jesteś w dalszym ciągu pewien, że masz rację podważając opinię kilku osób o trochę upierdliwym a nie merytorycznym wpisie kolegi

Ale o co chodzi , jakie podważanie ? To że kol.sztyft napisał że z 4 kg słodu powinno wyjść 20l piwa to jest nie merytoryczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o co chodzi , jakie podważanie ? To że kol.sztyft napisał że z 4 kg słodu powinno wyjść 20l piwa to jest nie merytoryczne ?

Kolega w zasadzie ocenił Kopyra na podstawie wydajności, która nie powinna być kryterium, a o której sam nie ma pojęcia, bo nigdy nie zacierał.

Tyle w temacie koniec kropka, chcesz wiedzieć więcej polemizuj ze Sztyftem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inną sprawą jest ustalenie wydajności' date=' jako kryterium kunsztu piwowara.[/quote']

Tak patrzę na zapiski piwowarów i większość ma taką wydajność

No i dobrze' date=' czy ja mówię, że to źle? Odwróćmy pytanie - czy uważasz, że jestem kiepskim piwowarem, bo mam za słabą wydajność?[/quote']

Czy ja napisałem że wydajność jest wyznacznikiem że ktoś jest dobrym lub złym piwowarem ? Raz wychodzi większa raz mniejsza .

Jeśli zrobię piwo z wydajnością 40% zdobędę GCh ? :monster:

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega przed twoim włączeniem się w dyskusję miał w opisie "5 warek z ekstraktów" a w podpisie "jeszcze tylko... a zacznę zacierać"' date=' teraz zmienił opis na "kilka" i podpis na "tak se warzę".

 

Jesteś w dalszym ciągu pewien, że masz rację podważając opinię kilku osób o trochę upierdliwym a nie merytorycznym wpisie kolegi[/quote']

Ale o co chodzi , jakie podważanie ? To że kol.sztyft napisał że z 4 kg słodu powinno wyjść 20l piwa to jest nie merytoryczne ?

A nikt nie pomyślał o tym, że kolega mógł taką informację znaleźć w wyszukiwarce i przytoczył ją w tym wątku ??? Już kilka razy spotkałem się z tym, że doświadczeni piwowarzy doradzają początkującym, iż z 4 kg słodu bez problemu wyjdzie 12°Blg. Może kolega to miał na myśli, a atakowany usunął się w cień. Swoją drogą ma też rację, że co niektórzy zapomnieli już, że kiedyś tam też byli początkującymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na zapiski piwowarów i większość ma taką wydajność

No i dobrze' date=' czy ja mówię, że to źle? Odwróćmy pytanie - czy uważasz, że jestem kiepskim piwowarem, bo mam za słabą wydajność?[/quote']

Czy ja napisałem że wydajność jest wyznacznikiem że ktoś jest dobrym lub złym piwowarem ? Raz wychodzi większa raz mniejsza .

No właśnie o to chodzi, że sztyft tak napisał i stąd cała zadyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kolega to miał na myśli, a atakowany usunął się w cień. Swoją drogą ma też rację, że co niektórzy zapomnieli już, że kiedyś tam też byli początkującymi.

To nie są posty początkującego, te posty przypominają wpisy trolli internetowych

http://www.piwo.org/forum/search.php?search_id=1302887048

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że tak Wam się chce kruszyć kopie o pół l piwa w jedną albo w drugą stronę :rolleyes: Ja w dupie mam wydajność, w ogóle nie przykładam do tego wagi, ważne żeby piwo było dobre, mi smakowało i tym którzy je piją. Śmiech mnie ogarnia jak jeden z drugim licytuje się, jaką ma wydajność przy warce 20l, na pewno wychodzi wtedy strata niesamowitych ilości tego piwa :monster:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że tak Wam się chce kruszyć kopie o pół l piwa w jedną albo w drugą stronę :rolleyes: Ja w dupie mam wydajność, w ogóle nie przykładam do tego wagi, ważne żeby piwo było dobre, mi smakowało i tym którzy je piją. Śmiech mnie ogarnia jak jeden z drugim licytuje się, jaką ma wydajność przy warce 20l, na pewno wychodzi wtedy strata niesamowitych ilości tego piwa :)

:):monster::smilies::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.