Skocz do zawartości

Browar Kopyra


Rekomendowane odpowiedzi

5kg wędzonego ? da się to wypić ? :)

To jest bardzo słabo uwędzony słód i w dodatku już z 2-3 lata ma, więc i trochę zwietrzał. Robiłem na nim Urbocka, gdzie wędzony stanowił ~90% i niektórzy wędzonki nie czują. A tutaj jest <50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być' date=' ze przeszarżuję, bo i czekolada i kawa i nuty wędzone, a do tego jeszcze cytrusy z chmielu. Będzie to raczej amerykańska interpretacja stylu. No zobaczymy czy zdąży się to ułożyć, czymś trzeba jurorów zaskoczyć. :)[/quote']

Powiem Ci już teraz, tym nie zaskoczysz ;)

Mówisz, że nuda?

 

No to może trzeba butelkę malinowego Herbapolu wlać. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i warzenie się udało. Wydajność wyszła całkiem niezła, bo otrzymałem 17L RIS 26°Blg i 35L dry stout 12°Blg. Dry stout pójdzie w 2 kegi, trochę wody się doleje i będzie git. ;)

 

Nachmielenie RISa to jest coś. Wykręca gębę aż miło, sama żywica chmielowa. :)

 

Teraz tylko oczekiwanie jak sobie drożdżaki poradzą z tymi 26°Blg. :) Wyglądały rześko, świeża saszetka S-04, ale lepsza byłaby gęstwa. Niestety w moim browarze na regularność nie ma co liczyć. Co ciekawe zrehydratyzowałem 2 saszetki S-04 z tych samych zakupów, z tą samą datą. Drożdże z 1. saszetki napuchły pięknie, wspaniała czapa się zrobiła w kubku, a z drugiej wszystko opadło na dno, woda się zmętniła i tyle. :rolleyes: Z racji, że stare Danstary nie wyglądały specjalnie rześko, te słabsze S-04 poszły po pół do dry stouta, a te kozackie S-04 do RISa, mam nadzieję, że dadzą radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trza było mówić to bym zostawił ci gestwe London ESB.

Ja tam w gęstwy nie wierzę. :smilies: 2 razy brałem od kogoś gęstwę i dwa razy spieprzyłem piwo. Na dziś suche, szczególnie do angoli mi w zupełności wystarczają.

 

PS: RIS już bulka :)

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz tylko oczekiwanie jak sobie drożdżaki poradzą z tymi 26°Blg. :) Wyglądały rześko, świeża saszetka S-04, ale lepsza byłaby gęstwa. Niestety w moim browarze na regularność nie ma co liczyć. Co ciekawe zrehydratyzowałem 2 saszetki S-04 z tych samych zakupów, z tą samą datą. Drożdże z 1. saszetki napuchły pięknie, wspaniała czapa się zrobiła w kubku, a z drugiej wszystko opadło na dno, woda się zmętniła i tyle. :rolleyes: Z racji, że stare Danstary nie wyglądały specjalnie rześko, te słabsze S-04 poszły po pół do dry stouta, a te kozackie S-04 do RISa, mam nadzieję, że dadzą radę.

No i S-04 ze słabej saszetki nie ruszyły. :) Zadałem przed chwilę oba wiadra pianą z RISa. Wstrząsnęło mną to doświadczenie. Żeby drożdże z tej samej partii, z tego samego sklepu, w jednym przypadku były w super kondycji, a w drugim kompletnie martwe. :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

#62A i B - witbier, #63 A'la Gose

 

W sobotę 27.11.10 warzyłem witbiera.

Surowce:

pszenica - 7kg

s. pilzneński - 6kg

Northern Brewer - 40g

świeża skórka z pomarańczy - 120g

Curacao - 60g

kolendra - 60g

herbatka rumiankowa - 20g (12 saszetek po 1,7g)

 

Zasyp:

pszenica niesłodowana - 7kg (z własnego, a właściwie ojcowego pola, zakładałem, że może być bardziej niż normalnie wilgotna, więc zamiast 6kg dałem 7kg)

słód pilzneński - 6kg

 

Skleikowanie pszenicy - wsypałem 7kg pszenicy i 0,5kg pilsa do 40L wody o temp. 50°C. I to był błąd, bo zdecydowanie za dużo wody dałem, przez co podgrzewanie się bardzo ślimaczyło. Koniec końców podgrzałem do 80°C, następnie dolałem 12L zimnej wody, wrzuciłem s. pilzneński.

65°C - 60'

76°C - wygrzew :)

 

Otrzymałem ~70kg brzeczki 10°Blg

 

Gotowanie 60'

Northern Brewer 40g - 60'

pozostałe przyprawy - 5' + chłodzenie

 

Po schłodzeniu otrzymałem ~63L brzeczki 10,5°Blg

 

Rozdzielone na 3 fermentory, dwa zadałem zrehydratyzowanymi S-33, po pół saszetki na fermentor. Trzecie wiadro zadałem fiolką WLP 380 Hefeweizen IV. S-33 ruszyły po kilku h, tymczasem WLP wystawiają moją cierpliwość na próbę. :beer:

 

Generalnie idea jest taka, że 2 wiadra to witbier, a 3. to będzie ala Gose. Przy okazji planuję namnożyć drożdże do weizena. Przed rozlewem, oprócz cukru, dodam sól (płaską łyżeczkę).

 

PS: zaktualizowałem wpis na temat RIS i dry stout (warki 60 i 61A i B).

 

EDIT (16.12.2010):

10.12.2010 - 61A rozlane do kega i 3 but. 0,5L. Słabo odfermentowało, zaledwie 3,5°Blg. Generalnie 3,5°Blg to jest dobre odfermentowanie, ale nie przy 10-tce. Piwo solidnie mętne, ale przez ostatni tydzień mimo podniesienia na kilka dni temp. nie schodziło z Balinga i nie klarowało się.

16.12.2010 - 61B zlane na cichą, ekstrakt również 3,5°Blg. Mocno mętne.

62 zlane na cichą. ekstrakt 3,1°Blg, odebrano 0,5L gęstwy. Mocno mętne. Dobre, ale goździka się nie doszukałem.

 

Nie wiem, czy ta mętność i płytkie odfermentowanie to nie jest wina nierozłożonej skrobi.

 

EDIT (14.01.2011)

Po miesięcznej cichej #63 został rozlany. Piwo sklarowane, odfermentowało do 2,5-3°Blg. Z racji, że piwo po cichej dość ciekawie smakowało, więc zdecydowałem się je podzielić na pół. Pierwsza część (~9,5L) to Wheat Fusion czyli skrzyżowanie witbiera z hefeweizen, konkretnie witbier fermentowany drożdżami weizenowymi, do drugiej części (11L) dodałem 3g soli kuchennej (jodowanej, bo tylko taką miałem) i 3ml kwasu mlekowego 80%. Wyglądało to tak, że dodałem 160g cukru rozpuszczone w 1L wody. Po rozlaniu 1. skrzynki z #63F, dodałem 250ml wody z 3g soli i 3ml kwasu mlekowego.

 

EDIT (27.01.2011

Po dwóch miesiącach od warzenie rozlałem wreszcie wita, dostanie nr 62W. Odfermentował do 2,5°Blg . W smaku ciekawe, szczególnie nuty szampańskie. Do refermentacji poszło 150g cukru rozpuszczonego w 1L wody. Wyszło 41x0,5L oraz 2x0,33L.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

#64 Weizen Salwatorianer

Surowce:

s. pszeniczny - 5kg

s. jęczmienny - 4kg

Carapils - 1kg

Carawheat - 0,35kg

Northern Brewer granulat - 25g

 

Zacieranie:

44°C - 15'

44->66°C - 30'

66°C - 30'

66->72°C - 12'

72°C - 10'

 

Gotowanie:

Northern Brewer 25g - 60'

 

Wyszło 44-45L brzeczki 12°Blg.

 

Drożdże WLP 380 gęstwa, miałem jej ok. 0,5L. Zlałem piwo, zalałem wodą, zakręciłem. Następnie zadałem mlekiem z góry. 64A - 40ml, 64B - 160ml. Ciekaw jestem czy będą różnice w odfermentowaniu, albo w poziomie estrów.

EDIT 07.02.11

Zabutelkowane z 160g cukru. Ekstrakt końcowy 3,5°Blg. Wyszło 41 x 0,5L i 6 x 0,33L.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry piwowar bez problemu z 4kg wyciąga 20l 12blg

Aha, dzięki. To znaczy, że jeszcze wiele przede mną.

 

Co do wydajności, to przed zagotowaniem uzyskałem jakieś 46-50L o ekstrakcie 11°Blg. Oczywiście nie przeliczałem objętości ze względu na temp. itp. Pomiar refreaktometrem, dla pewności jeszcze chłodzę próbkę żeby zweryfikować pomiar balingometrem.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaką wy ustawiacie wydajność? 95%?

93% i tak od trzech warek na fałszywym dnie się potwierdza w praktyce. Wydajność liczona po naszemu wychodzi ponad 75%. Nie przechwalam się bo niema czym, tylko troszkę mnie zdziwiło dlaczego potrzebujesz tyle słodu na warkę :) Daj znać po gotowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaką wy ustawiacie wydajność? 95%?

93% i tak od trzech warek na fałszywym dnie się potwierdza w praktyce. Wydajność liczona po naszemu wychodzi ponad 75%. Nie przechwalam się bo niema czym' date=' tylko troszkę mnie zdziwiło dlaczego potrzebujesz tyle słodu na warkę :) Daj znać po gotowaniu.[/quote']

To już wydajność rekordowa, raz tylko się do takiej zbliżyłem przy dekokcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy żeby się wypowiadać trzeba mieć w podpisie kilkadziesiąt warek , wygrywać konkursy lub być jakimś działaczem ?

Żeby wypowiedź miała sens trzeba wiedzieć o czym się mówi, w twojej tego brakło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.