Skocz do zawartości

PILS - za duze Blg jak rozcieńczyć


Anginsan

Rekomendowane odpowiedzi

hej, warze wlasnie pilsa. Po chmieleniu Blg 14 a w przepisie mialo byc 12,5 Co robic? mam 22 l brzeczki. Ile musze dolac wody aby zeszlo do 12,5? czy poprostu zostawic tak jak jest? Blg sprawdzane w temp 20 stopni. Prosze o pilna pomoc.

Edytowane przez Anginsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz mam jeszcze jeden problem. Suche saflagery W 34/70 które nawodniłem przed zadaniem ( ale tylko cześciowo sie nawodniły, wymieszałem) i zadałem do brzeczki 18 stopni. Odrazu do piwnicy 10 stopni. Po 24 godzinach brak fermentacji. Otworzylem fermentor, zamieszałem i przenioslem do 14 stopni. Mija kolejne 12 godzin i nic. Co robić?, czekać, przeniesc do temp pokojowej, zadać inne drozdze (mam po reką górniaki)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy że częściowo się nawodniły ? Drożdże dolnej fermentacji startują bardzo powoli, do 48h możesz zaczekać, jeśli nie wystartują do tej pory zadaj nowe drożdże. Zostaw je w tych 14°C.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nawadniasz drożdże trzeba je zamieszać razem z wodą, wsypanie ich na powieszchnię wody nie da praktycznie rzadnych efektów. Poza tym najlepiej zadawać drożdże w zbliżonej temperaturze co brzeczka w tedy masz większą pewność że nie ukatrupisz części szokiem termicznym. Następną ważną sprawą jest również napowietrzenie brzecki. Ogólnie rzecz biorąc fermentacja powinna wystartować tak jak wspomniał @WiHuRa w poście powyżej.

 

Polecam równią ten temathttp://www.wiki.piwo...2C_rehydratacja

Edytowane przez maniekgor21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to wygląda w ten sposób ,że do wody w ilości 10ml/gram wsypujemy drożdże .Wsypujemy po powierzchni i zostawiamy na ok 15 min. po tym czasie spokojnie mieszamy całość. po ok 30 min od momentu dodania drożdży możesz je użyć do zaszczepienia warki.. Różnica temp wody powinna być nie większa niż 10 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to wygląda w ten sposób ,że do wody w ilości 10ml/gram wsypujemy drożdże .Wsypujemy po powierzchni i zostawiamy na ok 15 min. po tym czasie spokojnie mieszamy całość. po ok 30 min od momentu dodania drożdży możesz je użyć do zaszczepienia warki.. Różnica temp wody powinna być nie większa niż 10 stopni.

 

Ha, nawet nie widziałem :)

Dotychczas po prostu wsypywałem drożdże do szklanki z wodą, od razu mieszałem, aż do uzyskania właściwej konsystencji i wlewałem do fermentora, nie czekając na nic.

Pewnie to był błąd, chociaż zawsze fermentacja startowała bez problemu, po paru godzinach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pils stał od wystudzenia brzeczki w 10stopniach, do takiej też brzeczki zadałem drożdże. Drożdże te same co u ciebie, ja uwodniłem w ten sposób, że po prostu wsypuję saszetkę do wody, mieszam, za pół godziny wlewam do piwa. Wystartowały po około 40godzinach.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drożdze wystartowały w temp 15 stopni, przeniosłem do 10 stopni. Woda w rurce nie bulgotala (pewnie nieszczelność) ale po otwarciu pokrywy- duzo piany. Teraz chyba nalezaloby za jakis dzien sprawdzic czy femrentacja nie staneła znowu zagladając do fermrntora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli norma, że długo startują. U mnie piwo już zlane do butelek, uważaj na temperaturę, u mnie termometr leżał na szklanym balonie i pokazywał 11stopni, piwo ma mocno kwiatowy smak i aromat, czyli gdzieś ta temperatura była za wysoka.. Dążę do tego, że tak długi start nie załatwił mi infekcji ;) Ja na Twoim miejscu nie zaglądałbym do fermentatora, albo świecisz latarką na bok fermentora i patrzysz czy jest piana, albo sprawdzasz po 10 dniach BLG i zlewasz ewentualnie na cichą, dolne drożdże długo fermentują. Ponadto nie polecam otwierać fermentora, ja otworzyłem ostatnio w 3 dniu fermentacji pale ale i teraz nie bulka, bo wypusciłem całe CO2, teraz boje się, że dojdzie przez to do zakażenia, przez 2 dni poziom wody w rurce nawet nie drgnął..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ingeruj póki nie trzeba. Jak piany już nie będzie to sprawdź do jakiego poziomu Ci zeszło i ponawiasz próbę za jakiś czas, np. dwa dni później i jeśli blg nie drgnęło to znaczy ze fermentacja mogla się już zakończyć...ale to zależy przede wszystkim z jakiego poziomu do jakiego Ci odfermentowały drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę o weryfikację moich obliczeń.

Wczoraj po chmieleniu brzeczka miała 18,5 Blg zamiast planowanej 17, skorzystałem z wzoru

: http://www.wiki.piwo...ci_dodanej_wody

 

 

V(BLG1-BLG2)

x = --------------

BLG2

x litrów wody należy dodać do V litrów brzeczki o BLG1, aby otrzymać x+V litrów brzeczki o BLG2 ,

policzyłem: 18,5 -17/17=0,08 i się zdziwiłem.

Według obliczeń miałem dodać 0,08 litra wody Wydawało mi się to trochę mało, a że było dosyć późno , nic nie dolałem, schłodziłem i dodałem drożdże.

Bardziej prawdopodobne jest: 18,5 - 17= 1,5 ( bez dzielenia o pożądany Blg), ale proszę o sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.