Skocz do zawartości

Trawa cytrynowa


Granik

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że kilka osób z forum używało trawy cytrynowej zwanej również Palczatką cytrynową. Stałem się szczęśliwym posiadaczem sadzonki tej rośliny której aromat jest dość niezwykły :) rodzi się więc oczywiście kilka pytań o zastosowanie tej rośliny w piwowarstwie :)

 

-Ile stosowaliście trawy? kiedy?

 

-Jakie trawa dała efekty, co byście ewentualnie zmienili?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie traktuj tego jako bazowej przyprawy, bo jej intensywność może zabić każde dobre piwo, raczej jako tło przy piwach aromatycznych i owocowych takich jak witbier, AIPA. Co do ilości to musisz niestety sam ocenić i przetestować, bo trudno porównywać intensywność własnej uprawy z niekiedy marketowym sianem. Myślę że 1-2 źdźbła na 20l w zupełności wystarczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest tak mocna, to może warto spróbować jej miazgi w "chmieleniu" na zimno. Moje szałwiowe piwo aromatyzowałem suszoną szałwią i przez pierwsze 3 miesiące piwo miało aromat podgniłego siana, a nie szałwii. Teraz zaś aromat bardzo się uszlachetnił i wyszło całkiem fajne piwo, oczywiście nie na obecną porę roku :ble: Więc nawet jak Ci na początku smak nie podejdzie, to nie przekreślaj tego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trawa cytrynowa wraz z chilli, korzeniem galanga i mleczkiem kososowym idealnie wspolgraja w tajskim curry, albo tajskiej zupie. Polecam.

Do piwa bym raczej nic z wymienionych skladnikow nie dodawal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z kol. Makaronem co tajskiej kuchni w 100%. Co prawda z piwa nie rugowałbym trawy az tak bezwzglednie. Moze wnieść ciekawe nuty zapachowe wspolgrajace z amerykanskimi chmielami. Skoro można curacao i kolendre to czemu nie trawe cytrynową.

Ale ja pozostawie swoją do Pad Thai czikena ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chciałbym go użyć pierw do AIPA chmielonego Chinookiem, Cascadem i dr Rudi który ponoć właśnie wnosi aromaty trawy cytrynowej. Pomysł jest taki by podbić ten aromat. :)

 

Za kuchnią tajską za bardzo nie przepadam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem Wita z trawą cytrynową, nie był za super tu masz przepis: http://www.piwo.org/topic/6887-browar-undeath-czyli-warzone-na-uboczu-w-bytomiu-odrzanskim/page__st__80?do=findComment&comment=175728 Użyłem części dolnej trochę łykowatej i zbielałej. Nie był to mój smak i też po tym eksperymencie odradzam trawy cytrynowej, albo używać jej małej bardzo ilości bo w moim odczuciu w tym Witku dawała smaki mydlane... Niektórym smakowało to piwo ale to zależy od gustu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.