Skocz do zawartości

Receptura na Koelsch


maciek1221

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Szukam receptury na Koelsch'a.

Planuję użyć:

4kg słód pilzneński

1kg słód pszeniczny

60g chmiel lubeblski

drożdże Safbrew S-33.

 

Czy taki stosunek składników jest ok? Czy użyć więcej chmielu?

 

Czy jeżeli chodzi o czas zacierania i chmielenia to dobre będą czasy z tej instrukcji (inne słody i chmiele) : http://www.browamator.pl/zdjecia/2/1/5/13173_BA_Koelsch_12_Blg_Slody_Instrukcja.pdf

 

Jakieś inne rady? Mam zamiar to zatrzeć jutro, dobrze mi chłodzić brzeczkę w śniegu, a zbliżają się roztopy, więc chce wykorzystać odchodzącą zimę za oknami.

Pozdrawiam Maciek

Edytowane przez maciek1221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj właśnie zrobiony już jest w fermentatorze 50g lubelskiego w dwóch dawkach

30g - 10 min gotowania

20g - 60 min gotowania

gotowanie 70 min - chłodzenie

ja dałem pszenicznego 0,5 kg

wyszło 13 Blg 22 L

Edytowane przez bastisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamyczek do ogródka:

są źródła, które podają, że klasyczne warzenie Koelscha to 100% pilźnieńskiego. A pszeniczny dodają tylko naśladowcy, aby łatwiej uzyskać pianę.

Od razu mówię, że jedyne pisane źródło które mogę wymienić teraz z pamięci to Ben McFarland w "Najlepsze Piwa Świata".

Sam używałem wyłącznie Wyeast Koelsch, ale podobno można też próbować Danstar Nottingham w okolicach 14 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drożdże Safbrew S-33.

Czy taki stosunek składników jest ok? Czy użyć więcej chmielu?

Drożdże mogą być, będzie i tak bardzo dobre.

Pszenicznego daj 0,5 kg, chmielu też mniej - 50g.

Oczywiście można zmienić recepturę, oprzeć sie np na http://www.wiki.piwo...skie,_Jan_Szała , ale to nie znaczy, że Twoje nie będzie dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tylko chciałem zrobić nastaw na 25/27litrów, dlatego zwiększyłem ilość składników. Zalecasz mi Jacenty obniżenie ilości słodu pszenicznego do 0.5, w takim razie o ile zwiększyć ilość pilzneńskiego? Dlaczego mam zmienić proporcje w ten sposób? Sugerowałem się tym składem z browamatora i centrum piwowarstwa, tam podają stosunek 80% do 20%, zwiększyłem ilości zgodnie z tym schematem..

Chmiel również zwiększyłem za pomocą proporcji, czemu zmniejszyć ilość?

 

Zapomniałem wspomnieć właśnie o tym, że nie robię warki 20litrów tylko 25/27, dlatego zwiększyłem ilość każdego produktu, trzymając się oryginalnych proporcji z gotowych zestawów ze sklepów internetowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz 25-27 litrów to oczywiście zwiększ proporcje.

- 5,5 kg pilzneńskiego (starczyłoby nawet 5,1 kg, ale ja osobiście ze względu na moje warunki użyłbym tyle)

- 1 kg pszenicznego

- 60g chmielu ( 35g na 60 min i 25 na 15 min)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porter, opinie i sam przepis bardzo ciekawe, jednak nie mam dostępu do takiego chmielu. Przyznam, że dzisiaj warzyłem pale ale i przy okazji kupiłem składniki na prawdopodobnie koelscha, te co mam w pierwszym poście ( 1kg pszenicy i 5kg pilzna, 100g lubelskiego). Ile więc mam użyć aby uzyskać te 25/27l? 5.5 kg niestety nie wchodzi w grę, a 5 to nie wiem czy wystarczy znowu.. Gar mam 30litrowy, także z tej strony też ograniczenie..

Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasowy udział w dyskusji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gar mam 30litrowy, także z tej strony też ograniczenie..

No i po problemie. Wsypujesz to co masz i wysładzasz tyle ile Ci się zmieści. Dawno nie używałem takiego gara, ale z tego co pamiętam, to wysładzałem tak, żeby ok 3 cm od krawędzi zakończyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam przepis na Koelscha Andrzeja Sadownika w Sprawdzonych Recepturach.

Warzę wg niego od 10 lat i zawsze jest super.

Zgadzam się. Co prawda dodaję jeszcze orkiszowy, ale i bez niego piana jest świetna.

Nigdy nie ważę mchu, czy na 20 czy na 40 litrów, zawsze sypię małą łyżeczkę.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, a czy to co jest podane w instrukcji, to nie jest zacieranie programowane? Użyje tego zakresu czasowego i temperaturowego, woda już wystygła więc biorę się do pracy. Pozdrawiam

 

 

Po warzeniu. Całość przebiegła sprawnie, no może poza jedną wpadką. Po ostudzeniu brzeczki, podniosłem pokrywkę i kilka kropli rozpuszczonego śniegu się do niej dostało, zobaczymy czy infekcja się pokaże.. Piwo generalnie wygląda i pachnie spoko, za miesiąc odezwę się w temacie i skomentuję młode piwo ;)

 

Pozdrawiam i dzięki za udział i rady w dyskusji.

Edytowane przez maciek1221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podbijam temat.

 

Piwo zlałem już na cichą, jest świetne w smaku (zawsze butelkuję 3 butelki z warstwy 2 cm nad osadem, aby nie zmętnić tego w drugim balonie), delikatne, chyba takie jakie powinno być. Warzyłem je w warce 27litrów, zasyp gdzieś tam wyżej podany, użyłem 60g Lubelskiego.

Teraz zamierzam zrobić drugą taką warkę, już nawet puściłem zamówienie, ale zastanawiam się, czy nie zastąpić Lubelskiego chmielu Saaz'em? Zostaje mi go z planowanego Pilsnera, dokładnie 50g, więc o 10g za mało, dlatego zastanawiam się, czy wymieszać (jak tak to w jakich proporcjach), czy nie ruszać tego i chmielić jak ostatnio? Jeżeli bym zmienił, to będzie jakaś odczuwalna różnica w smaku? Większa gorycz? Posmaki drewna i przypraw? Na lubelskim wyszło bardzo fajne, lekkie piwko, w którym czuć aromat chmielu. Rodzina po tygodniu od warzenia już zażyczyła sobie skrzynkę trunku:D

Także prosiłbym o te 'chmielowe' opinie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Polecam przepis na Koelscha Andrzeja Sadownika w Sprawdzonych Recepturach.

Warzę wg niego od 10 lat i zawsze jest super.

 

Witam

Odgrzewam, bo planuję uwarzyć Koelscha póki nie jest za ciepło, będzie jak znalazł na czerwiec.

Czy można gdzieś znaleźć ten przepis Andrzeja Sadownika? W Wiki jest tylko Kolońskie Jana Szały, a chciałbym porównać.

Co myślicie o dodatku (maks. 5%) słodu bursztynowego? http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/surowce/764-slod-bursztynowy-05-kg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.