Skocz do zawartości

Słód pszeniczny - domowa produkcja


lonate

Rekomendowane odpowiedzi

ja w słodowanie bawię się cały czas.

Przez lato stosowałem patent o którym wspomniał kolega Jejski.

Z desek i siatki zrobiłem ramę podwieszoną pod eternitowym dachem. Suszy się wyśmienicie ale do ok 10-14%. Jak na słód to za dużo więc trzeba dosuszyć. Planuję dosuszyć worek słodu na kaflowym piecu.

Obecnie jestem w trakcie testowania prawie bez obsługowego kiełkownika z przerobionego fermentatora. Fajnie się zapowiada bo wsad to ok 5-7 kg jęczmienia. Nie trzeba się bawić w mieszanie itp

Jutro będzie 5 dzień kiełkowania i słód będzie suszony.

 

Pozdrawiam domowych słodowników :D

 

 

ps

w sieci znalazłem przerobioną suszarkę do ubrań

 

może to jest rozwiązanie :)

http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://i22.photobucket.com/albums/b338/cain666_4u/DSCF0001.jpg&imgrefurl=http://homedistiller.org/forum/viewtopic.php%3Ff%3D34%26t%3D10990&usg=__F17xy3-UCeRMFXLzx8mLtkHtfv0=&h=600&w=800&sz=69&hl=pl&start=1&um=1&tbnid=AJz8NC8iZja0vM:&tbnh=107&tbnw=143&prev=/images%3Fq%3Dmalt%2Bdryer%26hl%3Dpl%26lr%3D%26client%3Dfirefox-a%26channel%3Ds%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26sa%3DN%26um%3D1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie jestem w trakcie testowania prawie bez obsługowego kiełkownika z przerobionego fermentatora. Fajnie się zapowiada bo wsad to ok 5-7 kg jęczmienia. Nie trzeba się bawić w mieszanie itp

Jutro będzie 5 dzień kiełkowania i słód będzie suszony.

 

Pozdrawiam domowych słodowników :D

Mógłbyś zdradzić coś więcej, jakiś dokładniejszy opis, zdjęcia..? Bo i mnie bardzo interesuje temat domowego słodowania..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jutro dam fotkę bo siedzę na noc w robocie

Ustroństwo to podziurkowany fermentator który napełnia się namoczonym jęczmieniem i ustawia się w pozycji leżącej. Fermentator 1-4 razy dzienne przetacza (3-6 obrotów) się by ziarno wymieszało się. Otwory w wiaderku mają za zadanie utrzymywać odpowiednią wilgotność a także zapewniają wymianę gazową.

Zaleta to oczywiście oszczędność miejsca itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :D

 

jutro dam fotkę bo siedzę na noc w robocie

Ustroństwo to podziurkowany fermentator który napełnia się namoczonym jęczmieniem i ustawia się w pozycji leżącej.

czekam na fotkę :( - rozumiem że otwory wentylacyjne w pokrywce fermentatora?

czy w bocznych ściankach?

bo jak w bocznych ściankach, to cały czas chodzi mi po głowie użycie bębna od pralki :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@coder

zgodnie z życzeniem

sorry za jakość ale padł mi aparat i musiałem telefonem pykać

 

Tym sposobem można wysuszyć przez okres słoneczny spokojnie ze 100-200 kg słodu

 

Na tej ramie wchodzi mi ok 5-7 kg słodu, suszę koło tygodnia.

Za rok dosztukuję jeszcze ze 2 ramy.

Patent wyśmienicie sprawdza się do suszenia chmielu.

Polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

da się da,

Nic nie trzeba przewracać i doglądać, rozsypuję i za parę dni zmieniam słód na świeży. Po wyschnięciu trzeba otrzeć korzonki i do wora. W lecie w słoneczny dzień przy eternicie było może 50-55 °C. Przy ramie nie wiem, nie mierzyłem. Temperatura na strychu trzymała się nawet w pochmurne i deszczowe dni.

Temperatura może być i niska ważne by było suche powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem na etapie suszenia słodu owsianego.

Część słodu ok 1,5 kg suszę w piekarniku na słód karmelowy.

Zapach wysuszonego słodu jest niesamowity, tak intensywnie słodowy że nie ma porównania ze słodami jęczmiennymi.

 

Jeżeli ktoś ma dojście do owsa to polecam wysłodowanie nawet 1 kg. Słód prowadzi się o wiele łatwiej aniżeli jęczmienny czy pszenny.

Już się nie mogę doczekać piwa ze słodu owsianego :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.