Jump to content

Majowy Koźlok (III miejsce w VI KPD w Żywcu)

Pieron
 Share

Recommended Posts

Przepis:

Składniki:

- pilzneński 5 kg;

- monachijski 0,5 kg;

- ekstrakt jasny 0,5 kg;

- chmiel Marynka szyszki 07' 40 g;

- chmiel Lubelski szyszki 07' 12 g;

- drożdze suche S-23

Zacieranie:

- 17l wody do 56°C i słód i 10' w 52°C

- podgrzanie na 63°C i 20'

- podgrzanie na 72°C i 25'

- podgrzanie do 76°C filtracja

Wysładzanie/Filtracja:

Po 30' przerwy.

Wysładzanie - po 3,5l.

Chmielenie:

- 0' - Marynka

- 40' - Lubelski

- 60' chłodzenie

Drożdze zadane w temp: 15°C

Fermentacja burzliwa: 18 dni

17°Blg /6°Blg

Fermentacja cicha: 19 dni

6°Blg /5,5°Blg

Butelkowanie: 1,2l rezerwy

Chętnym do warzenia życzę powodzenia.

• 1 month later...
  • 4 months later...

No super, właśnie wróciłem z Bierhalle Katowice.

Dostałem właśnie info, ale super informację,. Cieszę się i gratulacje dla Weny, co dużo gada o browarze Zamkowym w Cieszynie, co jest wielki + dla Weny i browaru. Piwo Weny to super. A Janusz może skosztuje.

A jak Janusz nie pije piwa, to niech kosztuje i oceny wystawia. ;)

• 11 years later...
W dniu 6.03.2009 o 09:31, Pieron napisał:

Przepis:

Składniki:

- pilzneński 5 kg;

- monachijski 0,5 kg;

- ekstrakt jasny 0,5 kg;

- chmiel Marynka szyszki 07' 40 g;

- chmiel Lubelski szyszki 07' 12 g;

- drożdze suche S-23

Zacieranie:

- 17l wody do 56°C i słód i 10' w 52°C

- podgrzanie na 63°C i 20'

- podgrzanie na 72°C i 25'

- podgrzanie do 76°C filtracja

Wysładzanie/Filtracja:

Po 30' przerwy.

Wysładzanie - po 3,5l.

Chmielenie:

- 0' - Marynka

- 40' - Lubelski

- 60' chłodzenie

Drożdze zadane w temp: 15°C

Fermentacja burzliwa: 18 dni

17°Blg /6°Blg

Fermentacja cicha: 19 dni

6°Blg /5,5°Blg

Butelkowanie: 1,2l rezerwy

Chętnym do warzenia życzę powodzenia.

tylko jak z tych słodów uzyskałeś rubinową barwę?

7 godzin temu, waldi1 napisał:

tylko jak z tych słodów uzyskałeś rubinową barwę?

Styl to koźlak majowy.

Widełki koloru: to 12-22 EBC czyli dość daleko od rubinu.

Kożlak to kożlak. Ma być ciemny i klarowny i mocny. . Z tych składników co podałeś wyjdzie piwo które możesz przypasować to wielu innych stylów. Z tego początkowego BLG i końcowego koźlakiem to piwo nie jest napewno.

W dniu 23.08.2021 o 06:56, waldi1 napisał:

Kożlak to kożlak

Nie do końca. Stylów jest sporo:

Cytat

Koźlak może być warzony w kilku stylach:

• koźlak tradycyjny – piwo o barwie od jasnego mahoniu do ciemnej miedzi. Zawartość ekstraktu: 16-18% wag., alkoholu: 6-7,5% obj.
  • koźlak podwójny/dubeltowy. Nieco silniejszy i ciemniejszy od koźlaku tradycyjnego. Zawartość ekstraktu zwykle jest równa bądź większa niż 18% wag., zaś alkoholu nierzadko przekracza 10% obj.
  • koźlak jasny – piwo rozgrzewające, warzone na jesienne chłody. Barwa od złotej do jasnomiedzianej. Zawartość ekstraktu: 16-18% wag., alkoholu: 6-7,5% obj.
  • koźlak majowy (Maibock) – odmiana niewiele różniąca się od jasnego koźlaku warzona do picia w maju. Zawartość ekstraktu: 16-18% wag., alkoholu: 6-7,5% obj.
  • koźlak pszeniczny (Weizenbock) – piwo ciemnej barwy warzone z 30-60% udziałem słodu pszenicznego. Przez wiele browarów przygotowywane jako specjał świąteczny na Boże Narodzenie.
  • koźlak lodowy (Eisbock) – gotowe piwo bock zmrożone do pojawienia się kryształów lodu. Po usunięciu lodu wzrasta zawartość alkoholu i pozostałych składników. Zawartość ekstraktu: 16,5-25% wag., alkoholu: 10-15% obj.

Poczytaj:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Koźlak_(gatunek_piwa)

https://wiki.piwo.org/Kategoria:BJCP

Do powyższego można dodać koźlaka holenderskiego, który jest piwem górnej fermentacji

21 godzin temu, Łachim napisał:

Proponuję nie karmić trolla.

a ja proponuję abyś przeczytał dokładnie jakie wyszło z tego przepisu piwo, ile ma alko i porównał ze stylami na który się powołujesz. to że wsypiesz słody takie jak opisuje styl i w takiej proporcji to nie znaczy że masz piwo zgodne ze stylem.

To receptura z 2009r. Adam zapewne uwarzył z dostępnych wtedy słodów, a że nie było wtedy kalkulatorów piwowarskich to wyszło jak wyszło :)

Edited by anteks

2 godziny temu, waldi1 napisał:

a ja proponuję abyś przeczytał dokładnie jakie wyszło z tego przepisu piwo, ile ma alko i porównał ze stylami na który się powołujesz. to że wsypiesz słody takie jak opisuje styl i w takiej proporcji to nie znaczy że masz piwo zgodne ze stylem.

Najwyraźniej było wystarczająco zgodne z założeniami dla ówczesnego jury konkursu. I ja się nie powoływałem na żadne style. Chodzi o Twój styl wypowiedzi i brak merytorycznego odniesienia do tego, co napisali przedmówcy.

47 minut temu, Łachim napisał:

Najwyraźniej było wystarczająco zgodne z założeniami dla ówczesnego jury konkursu. I ja się nie powoływałem na żadne style. Chodzi o Twój styl wypowiedzi i brak merytorycznego odniesienia do tego, co napisali przedmówcy.

a twoja odpowiedź w stylu "nie karmić trolla" jest merytoryczne?  Bo z tego co zauważyłem to tylko to potrafiłeś napisac w tym wątku.

To że Blg końcowe było o 0,9 wyższe a alkohol o 0,4 niższy niż przewidują widełki stylu nie przekreśla piwa na konkursie. Co więcej nie wszystkie browary komercyjne warząc koźlaka majowego trzymają się idealnie parametrów. Najważniejsze z opisu BJCP jest to jak piwo smakuje, pachnie i wygląda. Parametry ekstraktu, alkoholu itp to wypadowa kilku najbardziej znanych przedstawicieli stylu, a nie wszystkich piw warzonych komercyjnie w danym stylu.

12 godzin temu, wizi napisał:

To że Blg końcowe było o 0,9 wyższe a alkohol o 0,4 niższy niż przewidują widełki stylu nie przekreśla piwa na konkursie. Co więcej nie wszystkie browary komercyjne warząc koźlaka majowego trzymają się idealnie parametrów. Najważniejsze z opisu BJCP jest to jak piwo smakuje, pachnie i wygląda. Parametry ekstraktu, alkoholu itp to wypadowa kilku najbardziej znanych przedstawicieli stylu, a nie wszystkich piw warzonych komercyjnie w danym stylu.

i własnie o tym cały czas piszę że nie mieści się w stylu