Skocz do zawartości

Moja pierwsza warka


Kibi

Rekomendowane odpowiedzi

Rozpocząłem dziś praktyczną przygodę z piwowarstwem domowym.

Na pierwszy ogień poszła otrzymana wraz zestawem startowym pucha 1,7 kg Coopers Lager plus 1,1 kg mieszanki glukozy z suchym ekstraktem.

Całość zagotowałem w 5 litrach wody i uzupełniłem w fermentorze zimną wodą.

W sumie mam ok. 21,5 litra nastawu.

Po wystudzeniu do około 25 stopni dodałem drożdże.

Wcześniej zmierzyłem blg i tu niespodzianka: aerometr pokazał zaledwie 7-8.

Zapewne nie jest dobrze wyskalowany bo po włożeniu do czystej wody zatrzymał się poza skalą, na końcu papierowej wkładki, czyli na oko sądząc jakieś 3-3,5 kreski powyżej zera.

Nie znam temperatury tej wody, bo jedyny termometr jakim na razie dysponuję jest naklejony na fermentorze ale była mniej więcej pokojowa.

Trochę mnie zmartwiło to wskazanie aerometru, czy to na pewno można złożyć na karb temperatury pomiaru i złej skali, czy też mogłem popełnić jakiś błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego, co wiem, to przy pomiarze cukru, to na każdy 1C powyżej 20C przypada +0,2 wskazań Ballingometru, także +3 stopnie to gruba przesada, nawet gdybyś mierzył 25Cstopniowy nastaw. Kup nowy ballingometr lub zareklamuj go. Błąd leży w ballingometrze, bo winno Ci wyjsc coś ok 13stki.,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy też mogłem popełnić jakiś błąd?

Popełniłeś błąd. Zabrałeś się za warzenie bez podstawowej wiedzy teoretycznej i przygotowania. Jeśli nie masz termometru, podstawowego sprzętu każdego piwowara, to nie ma o czym mówić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa wiedza teoretyczna, jaką nabyłem między innymi na tym forum nie nakazywała posiadania drugiego termometru, poza tym naklejonym na fermentor, podczas warzenia z brewkitu.

W czystej wodzie ballingometr zatrzymał się na poziomie odpowiadającym mniej więcej minus 3 blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ekstraktach termomer nie jest obowiàzkowy, te 0,2 na każdy stopień po wyżej 20 to z własnego doświadczenia? W czystej wodzie pokazuje 3 blg?

 

Nie. Tabelka w skrypcie do ćwiczeń z węglowowadnów. Ćwiczenie z burakiem cukrowym ;)

 

W czystej pokazuje mu -3 "na końcu papierowej wkładki,"

 

P.S. gdyby to zależało od temp powyżej 20C. to by było powyżej zera, czyli na +, poniżej 20C lecimy w -.

Edytowane przez Kilus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM !!!

złej skali

Nie przejmuj się piwo będzie dobre. Miałem to samo. Balingometr z zestawu. Skala była przesunięta w dół. Teraz przed każdym pomiarem skaluje balingometr w czystej wodzie i koryguje jest OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie Kibi - nie przejmuj się - na sam początek zdradzę Ci tajemnicę - zmierzysz , nie zmierzysz blg - jak wszystko zrobisz w czystości to już niedługo będziesz delektować swoje pierwsze pyszne piwo i zacierać ręce na myśl o kolejnej warce :) Może po kilku puchach pomyślisz nawet o zacieraniu ? :)

Myślę że przy puszkach jeden term. starczy - ja przy zacieraniu mam dwa plus trzeci kontrolny do pozostałych, ale przy pierwszym zacieraniu miałem jeden :P

Pozdrawiam i powodzenia życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja myślę, że mam szansę na pijalne piwo, pomimo nieprecyzyjnego pomiaru blg początkowego.

Ponieważ jednak warzenie z brewkitów to przedszkole piwowarskie, chciałbym zrozumieć dlaczego tak się stało, żeby uniknąć błędu w przyszłości.

Sprawdziłem ballingometr w wodzie o temperaturze 20 stopni i wygląda na to, że odejmuje około 3 blg.

To koryguje pomiar do 10-11 blg, to nadal mało, szczególnie, że mierzyłem przy 25 stopniach.

 

Nie mam jakoś szczęścia do ballingometrów. W zestawie, który dostałem w prezencie miernik i probówka były potłuczone.

Wraz z innymi zakupami zamówiłem kolejny i tym razem stłuczona była tylko probówka, za to cukromierz źle wyskalowany.

Z braku odpowiedniego naczynia, zanurzyłem wysterylizowany ballingometr wprost w fermentorze, ale to chyba nie wpływa na wynik pomiaru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ekstraktach termomer nie jest obowiązkowy, te 0,2 na każdy stopień powyżej 20 to z własnego doświadczenia? W czystej wodzie pokazuje 3 blg?

Nie. Tabelka w skrypcie do ćwiczeń z węglowowadnów. Ćwiczenie z burakiem cukrowym ;)

Podzielisz się tą tabelką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po ośmiu dniach w temperaturze 19 stopni Blg spadło z 11 do 3. Na razie i tak nie mam czasu na rozlew więc poczekam jeszcze ze trzy - cztery dni, sprawdzę jeszcze czy przestało spadać.

W związku z rozlewem dwa pytania.

W fermentorze nastawiłem 21,5 litra. Ile z tego rozleję, czy inaczej jaką objętość zajmą pozostałe osady?

Z jakiej ilości glukozy zrobić syrop do refermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W fermentorze nastawiłem 21,5 litra. Ile z tego rozleję, czy inaczej jaką objętość zajmą pozostałe osady?

 

Jakieś 0,5l ci odpadnie na drożdże i zanieczyszczenia.

 

 

Z jakiej ilości glukozy zrobić syrop do refermentacji?

 

To zależy jak chcesz je mieć nagazowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź na pytanie jak wyżej;

Do ustalanie ilości cukru korzystam z kalkulatora, przy czym pamiętaj że temperatura piwa w kalkulatorze oznacza temperaturę rozlewanej cieczy, a nie temperaturę w jakiej będzie odbywała się refermentacja.

refermv21.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny kalkulator, dzięki! Zatem kilka pytań z nim związanych:

Brewkit Coopers Lager - pod jaki styl można go podciągnąć?

Kalkulator liczy ilość sacharozy - czy glukozy ma być tyle samo?

W jakiej ilości wody ją rozpuszczać? Czy syropu ma być tyle ile kalkulator wylicza rezerwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego, co wiem, to przy pomiarze cukru, to na każdy 1C powyżej 20C przypada +0,2 wskazań Ballingometru, także +3 stopnie to gruba przesada, nawet gdybyś mierzył 25Cstopniowy nastaw. Kup nowy ballingometr lub zareklamuj go. Błąd leży w ballingometrze, bo winno Ci wyjsc coś ok 13stki.,

Za artykułem: http://www.winiarze....moszczu-i-winie :

Poniżej podajemy wzory na poprawną wartość zarówno w przypadku pomiaru w stopniach Ballinga jak i Oechsla.

Ow = O + (Tp - Ta)*0,2

Bw = B + (Tp - Ta)*0,05

Gdzie: Tp - temperatura pomiaru, Ta - właściwa temperatura pomiaru dla areometru, O - odczytana wartość Oechsla, B - odczytana wartość Ballinga

 

Kalkulator liczy ilość sacharozy - czy glukozy ma być tyle samo?

Z FAQ na stronie BA:

 

Pyt.:

Mam pytanie o ilość surowca do fermentacji. Czy zgadza się ten przelicznik:

100g cukru = 105g glukozy = 150g suchego ekstraktu = 188g ekstraktu w syropie = 118g miodu

 

Odp.:

Glukoza występuje w dwóch odmianach: bezwodnej lub krystalicznej! To co jest powszechnie dostępne w sklepach to odmiana krystaliczna. Bezwodna to raczej domena farmacji, ale warto się upewnić z którą mamy do czynienia. Zamienniki wyglądaja następująco:

 

100 g cukru (sacharozy) = 105 g glukozy bezwodnej = 116 g glukozy krystalicznej.

 

Z ekstraktami sprawa jest słabiej określona - one mogą się znacznie różnić swoim składem cukrowym i stopniem odfermentowania! Brałbym jako typowe nieco wyższe wartości. Także dla miodu.

 

100 g cukru = ~160 g suchego ekstraktu = ~195 ekstraktu w syropie = ~135 g miodu.

 

Decyzja ile czego dodać może wynikać ze względów praktycznych, np wielkości dostępnego opakowania. Nie musimy się bezwzględnie trzymać zamierzonego celu co do poziomu ekstraktu, gdy różnica ma wynieść kilka dziesiątych * Blg.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakiej ilości wody ją rozpuszczać? Czy syropu ma być tyle ile kalkulator wylicza rezerwy?

Nie, dodajesz ile chcesz - najczęściej jest to 0,5-1,0 litra wody + wyliczona ilość środka do refermentacji (glukozy, sachrozy itp)

 

Brewkit Coopers Lager - pod jaki styl można go podciągnąć

Style piwa to tylko podpowiedź pomocna przy określaniu intensywności nagazowania, sam decydujesz o nasyceniu CO2, ja wolę piwa mocniej wysycone, ale to kwestia dla każdego indywidualna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Style piwa to tylko podpowiedź pomocna przy określaniu intensywności nagazowania, sam decydujesz o nasyceniu CO2, ja wolę piwa mocniej wysycone, ale to kwestia dla każdego indywidualna.

 

Wiem że to tylko podpowiedź, ale nasycenie jest bez wątpienie powiązane ze stylem, a ja nie wiem czego się po Coopers Lager spodziewać.

Wiem tylko tyle, że nie lagera :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.