Skocz do zawartości

vojtol

Rekomendowane odpowiedzi

Temperatura kleikowania pszenicy (58-64 °C) mieści się w zakresie temperatury zacierania słodu, więc właściwie nie trzeba tych płatków kleikować. Jeśli kupisz błyskawiczne, to w ogóle problem odpada :).

 

Co do reszty pytań, to odpowiem trochę inaczej. Przez 50 warek nauczyłem się, że podstawa to obrać punt wyjściowy, a później dostosowywać recepturę do własnego gustu. Szczególnie jeśli chodzi o piwa, które mają w składzie tzw. dodatki (kolendra, wanilia, skórki, laktoza, itp.). Wiesz o co chodzi, dla jednego 20 gr. kolendry to święty graal piwowarstwa, a dla drugiego marynata do mięsa :D. Obierz sobie jakieś ilości na początek, np. po uncji każdego chmielu, po 10 gr. dodatków, a później będziesz robił korekty.

 

Wychodząc na przeciw takim wątpliwościom, zaopatrzyłem się w wiaderka na warki 5L. Robię sobie warkę bazową. Po jej degustacji siadam do kartki i opracowuję 4 różne modyfikacje dodatków i chmielenia. Zacieram po raz kolejny, uzyskując 20 litrów brzeczki. Gotuję 4 partie po 5 litrów, "doprawiając" je wg. opracowanych wcześniej modyfikacji. Jestem 3 warki bliżej celu :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale rozumiem o czym mówisz i teraz mając za sobą 5 warek wiem co bym chciał w nich zmienić. Jednak White IPA (czy tam Imperial Wit) będę warzyć po raz pierwszy dlatego chodzi mi o taką uśrednioną wartość dodawanych przez Was dodatków tak bym właśnie miał ten punkt wyjściowy, o którym piszesz. Wolę go ustalić na podstawie doświadczeń innych piwowarów niż sypnąć tyle ile uważam i potem wylać piwo w kanał :P To mówisz, że 20g może być za dużo czy to była taka luźna wypowiedź?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym ja się zabierał za takiego klona, to zrobiłbym to w sposób następujący. Wziąłbym jakąś znaną recepturę na Witka (np. z wiki) i podbił ilość słodu bazowego, żeby uzyskać zakładane BLG. Ilość przypraw zwiększyłbym procentowo, o tyle o ile wzrasta BLG. IBU masz z etykietki, więc tu sprawa jest prosta. Gatunki chmielu też są znane (Styrian Goldings (SLO), Saaz (CZ), Citra®, Palisade® (USA)). Wziąłbym każdego równą ilość na każdą dawkę. Powiedzmy, że po 5 gr. na 30, 15, 5, 0 i na hop stand. Ilości i dawki podaję z czapy, to by trzeba zaplanować w jakimś programie, kontrolując IBU. Goryczka jest dość niska, a aromat chmielowy wysoce pożądany, więc darowałbym sobie gotowanie chmielu przez 60/90 minut i całą goryczkę zrobił późnymi dodatkami. Taką bazę mógłbym sobie później modyfikować do woli. Przy witkach zmiennych jest kilka, więc roboty na rok ;).

 

Do dyskusji pozostaje, czy BLG podbijać słodem bazowym, czy przeskalować całość. W sumie nie wiem co jest słodem bazowym w tym gatunku :). Można także zastosować sugestię Dori dla witków, czyli 50% pilsa, 45% pszenicy i 5% owsa, do zakładanego BLG. Sam widzisz, opcji jest kilka.

 

Pisząc tego posta przyszła mi do głowy jedna rzecz. Konkurs piwowarski na klona danego piwa komercyjnego :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ktoś pił White IPA z kingpina ? Moim skromnym zdaniem mistrzostwo. Chciałbym uwarzyć coś w ten deseń - ktoś pił i może coś podpowiedzieć ? :)
Coś takiego znalazłem:
Alk. 6,5%
Ekstrakt 15,5 stopni
Słody Pale ale, Cara Blond, pszeniczny jasny
Chmiele Warrior, Centennial, Willamette, Citra, Cascade
Dodatki kolendra, gorzka skórka pomarańczy, curacao, liście limonki kaffir
Drożdże: US-05

Edytowane przez Brunow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Witam, proszę o ocenę mojej receptury, co zmienić, co dodać, co ująć?

Czy lepsza byłaby Sskórka słodkiej pomarańczy zamiast cytrynowa?

Proszę o pomoc ?

 

White IPA

 

Słody:

Słód Pale Ale Viking Malt 3kg

Słód Pilzneński Weyermann 1kg

Słód Pszeniczny Jasny Weyermann 1kg

Płatki Pszenne Błyskawiczne 1kg

Płatki Owsiane Górskie 0,2kg

Płatki Owsiane Błyskawiczne 0,1kg

 

Chmiele:

Cascade (2021) 50g

Citra (2021) 50g

Warrior (2019) 50g

Palisade (2019) 50g

 

Dodatki:

Kolendra indyjska 25g

Skórka cytrynowa 25g

Curacao 25g

 

 

Drożdże US-05 

 

Zacieranie:

52 st. 10min

64 st. 60min

72 st. 20min

Mash out 78 st. 10min

 

Chmielenie (60min):

20g Palisade na 55 minut 

10g Palisade na 20 minut

20g Warrior na 15 minut

10g Cascade + 20g Palisade 25g skórki cytrynowej + 25g Kolendry indyjskiej + 25g Curacao na 10 minut 

10g Warrior + 20g Citra na 5 minut

 

Chmielenie na zimno:

Pozostały chmiel (80g) - na ostatnie 4 dni fermentacji cichej.

 

Fermentacja w temperaturze ok 17 - 19 st.

Burzliwa 12 dni

Cicha 9 dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, punix napisał:

Zmniejszyłbym ilość kolendry, tak do 10-15 g.

I jeśli to ma być white IPA, to przydałaby się drożdże witbierowe.

Ostatnio do witbiera dałem fermentis k-97. A Ty jakie polecasz? 

Edytowane przez smerf08365
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasypu - może być, nie wiem, po co dajesz dwa rodzaje płatków owsianych, chyba, że to czyszczenie magazynu ;)

Zrezygnowałbym z przerwy w 52 stopniach i zastanowił się, czy nie zacierać nieco wyżej. Chyba, że chcesz zrobić wytrawną wersję.

Co do skórki - efekt będzie nieco inny, nie wiem, czy któraś wybitnie bardziej tu pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, punix napisał:

Co do zasypu - może być, nie wiem, po co dajesz dwa rodzaje płatków owsianych, chyba, że to czyszczenie magazynu ;)

Zrezygnowałbym z przerwy w 52 stopniach i zastanowił się, czy nie zacierać nieco wyżej. Chyba, że chcesz zrobić wytrawną wersję.

Co do skórki - efekt będzie nieco inny, nie wiem, czy któraś wybitnie bardziej tu pasuje.

Tak, czyszczenie magazynu.

Proponujesz 66 stopni od razu?

Ok, rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.