Skocz do zawartości

AIPA na bazie ekstraktów niechmielonych WESa


feder

Rekomendowane odpowiedzi

Noszę się z zamiarem zrobienia American IPA. Ponieważ gotowce z puchy są już nachmielone na tradycyjną IPA, chciałbym użyć niechmielonych ektraktów z WESa i samemu je nachmielić amerykańskimi chmielami.

Czy użycie puszki 1,7 kg ekstraktu jasnego i 1,7 kg ekstraktu bursztynowego da mi zawartość porównywalną z wynikiem zacierania wg tego przepisu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://wes.pl/index.php?p=3&id=3&&idst=3&o=Jak%20warzy%E6?&poziom=pk&&m=3&&md=3

 

na dole masz rozpiskę ile Blg, na ile litrów można wyciągnąć z jakiej ilość ekstraktu, z proporcji możesz policzyć ile musisz mieć ekstraktu żeby osiągnąć zamierzony efekt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie do końca odpowiedź na Twoje pytanie, ale w jednym z postów kolega scooby_brew podał przepis na ten styl przy użyciu ekstraktów.

 

American IPA

2 puszki ekstraktu jasnego WES, (2x1.7 kg)

1 puszka ekstraktu jasnego WES 0.5 kg

750g słodu karamelowego jasnego

50g chmiel Marynka 60 min

25g chmiel Willamette 15 min, (albo 25g chmielu Fuggle, 15 min)

25g chmiel Cascade 5 min

25g chmiel Cascade dry hop (chmielenie na sucho)

Drożdże US-05.

 

Jeśli chodzi o zawartość ekstraktu, to można to sprawdzić na stronie WES.

 

http://wes.pl/index....m=pk&&m=3&&md=3

 

na dole masz rozpiskę ile Blg, na ile litrów można wyciągnąć z jakiej ilość ekstraktu, z proporcji możesz policzyć ile musisz mieć ekstraktu żeby osiągnąć zamierzony efekt :)

Ubiegłeś mnie :).

 

Jeśli chodzi o samą tabelkę, to może dobrze by było ją gdzieś tu przykleić, bo sporo ludzi o to pyta?

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

American IPA

2 puszki ekstraktu jasnego WES, (2x1.7 kg)

1 puszka ekstraktu jasnego WES 0.5 kg

750g słodu karamelowego jasnego

50g chmiel Marynka 60 min

25g chmiel Willamette 15 min, (albo 25g chmielu Fuggle, 15 min)

25g chmiel Cascade 5 min

25g chmiel Cascade dry hop (chmielenie na sucho)

Drożdże US-05.

A co należy zrobić ze słodem karmelowym w tym przepisie?

Ja właśnie chciałem dodać ekstrakt bursztynowy WESa, który jest zrobiony na bazie słodów karmelowych, ale widzę, że dwie puchy to trochę za mało - raczej trzeba by było dać 2 x1,7kg ekstraktu jasnego, 1 x 1,7 kg ekstraktu bursztynowego.

Edytowane przez feder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bedę próbował mini zacierania :)

Powoli zaczynam się przygotowywać do pełnego zacierania, tylko problemem jest moja żona, która nie za bardzo lubi, jak za długo kuchnię zajmuję :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spróbujesz coś na bazie gotowych zestawów? Np. http://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/zestawy_surowcow/redakcyjne_z_ekstraktow/american_india_pale_ale_aipa_16_blg

Masz już kupione ekstrakty i chmiel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bedę próbował mini zacierania :)

Zdaj koniecznie relację :). Ja się bawiłem w niedzielę, w sumie bez problemów.

 

Chmiel i drożdże mam, ekstrakty częściowo też.

Jak potrzebujesz więcej tych ekstraktów, to w hurtowni można za dużo lepszą cenę kupić, niż w sklepie.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bedę próbował mini zacierania :)

Zdaj koniecznie relację :). Ja się bawiłem w niedzielę, w sumie bez problemów.

 

Chmiel i drożdże mam, ekstrakty częściowo też.

Jak potrzebujesz więcej tych ekstraktów, to w hurtowni można za dużo lepszą cenę kupić, niż w sklepie.

 

Możesz podać namiar na jakąś hurtownię z ekstraktami?

Na razie zamawiam w sklepach, ale raczej będę się skłaniał ku jednorazowemu zakupowi większej ilości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podać namiar na jakąś hurtownię z ekstraktami?

Na razie zamawiam w sklepach, ale raczej będę się skłaniał ku jednorazowemu zakupowi większej ilości.

Jasne. Ekstrakt kupisz w tej hurtowni: http://tech-mat.pl . Mają swój oddział w Pruszczu Gdańskim, także masz rzut beretem. Wcześniej kontaktowałem się z babką mailowo, żeby mi kanisterek ściągnęli z centrali w Bydgoszczy. Za 12,5 kg zapłaciłem równo 129 zł.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ma moze ktos namiary na podobne hurtownie w innych czesciach kraju? :)

TECH-MAT ma kilka oddziałów, fakt, że w większości na szeroko rozumianym pomorzu. Innych hurtowni nie znam.

 

Centrala Bydgoszcz

Hurtownia Chojnice

Hurtownia Włocławek

Hurtownia Pruszcz Gdański

Hurtownia Olsztynek

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wyszukiwarka nie chce ze mną współpracować :P Więc podczepiam się pod temat ;)

 

Chciałbym uwarzyć coś w podobny uproszczony sposób - czyli gotowe ekstrakty niechmielone plus samodzielne chmielenie - czy muszę chmielić te ekstrakty czy mogę to "obejść" i zgotować tylko herbatkę którą zmieszam tylko z rozcieńczonymi ekstraktami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zrobić herbatkę. Ekstrakty dość łatwo przyjarać w trakcie chmielenia ze względu na dużą zawartość cukru.

Ja w ten sposób dochmieliłem swoją pierwszą IPĘ z zestawu Coopersa.

Tak BTW to właśnie ją piję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chmieliłem ekstrakty i nic mi się nie przypaliło, a efekt wyszedł bardzo dobry. Kwestia dobrego rozmieszania ekstraktu na początku i wszystko się ładnie będzie gotować :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale w czystej wodzie bezpieczniej - nie trzeba pilnować bo nie wykipi, nie przypali się i nie skarmelizuje się.

Przypuszczam, że utylizacja chmielu może być też wyższa w wodzie niż w roztworze wody z cukrem.

 

Tutaj masz przepis na dochmielanie Brewkita:

 

Edytowane przez feder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji. Mam plan na IIPA, ale w moim garze 29 litrów to mi się będzie mieścić "na styk". Przeanalizowałem sobie brewtargetem i wychodzi, że w garze robi się ciasno. Dlatego z ostrożności przy komponowaniu zestawu wymyśliłem sobie, że dodam 1,7 kg estraktu. Tylko pytanie dla pewności: ja zamierzam ekstrakt wlać rozrobiony z wodą 1: 1 na końcówce gotowania. Dobrze kombinuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.