Jump to content
Sign in to follow this  
Posulus

Dwie szybkie pszenice - jasna i ciemna (miodowa?)

Recommended Posts

Naszła mnie myśl uwarzenia dwóch szybkich warek na tych samych drożdżach, a że bez zacierania nic ciekawego mi do głowy nie przyszło, to padło na pszeniczniaki. Dopiero dzisiaj przy corneliusie miodowym przypomniałem sobie, że pszenica długo nie postoi (chyba, że ten cornelius to był berliner weisse ;)).

Zamówiłem już Mauribrew Weiss Y1433, a że w ich opisie jest: "Drożdże te odpowiednie są również do fermentacji piw specjalnych produkowanych z użyciem macerowanych owoców, miodu i innych dodatków" to może dałoby się zrobić jakiegoś miodowego dunkela, albo chociaż jakoś urozmaicić jego smak innymi dodatkami? Będę je chmielić niemieckim Perle.

 

Jest w ogóle jakiś dobry artykuł o miodowych piwach w domowym piwowarstwie? Wiem, że zazwyczaj drożdże zjadają miód i nie ma z tego nic poza ABV, czy drożdże do pszeniczniaków są pod tym względem jakieś inne? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiem, że zazwyczaj drożdże zjadają miód i nie ma z tego nic poza ABV, czy drożdże do pszeniczniaków są pod tym względem jakieś inne? :)

Miód to głównie glukoza i fruktoza, więc to nie kwestia drożdży. Nie chcesz podnosić sztucznie mocy użyj małej ilości wyraźnego miodu - gryka, może lipa. Ma być słodkie użyj słodzika lub ksylitolu. Ja "miodowe piwa" robie na modłę http://www.piwo.org/...-doswiadczenia/ (przepis z "resztek"), gdzie miód intencjonalnie po części służy produkcji alkoholu - taki piwny czwórniak lub piątak ;P

Edited by jaras

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miałem nadzieję na jakąś wyjątkowość tych drożdży. Może faktycznie dam coś gryki, tylko w którym momencie i w jakich ilościach na 20-23L?

Nie chcę już robić kolejnej dziwnej warki, wystarczy mi, że będę mieć z 90 butelek pszenicy:)

Edited by Posulus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.