Skocz do zawartości

Kiedy jest więcej BLG, przed czy po chmieleniu?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam takie pytanko jak w temacie. Piwo zacierałem rano, a cukromierz miałem wieczorem, pobrałem więc 2 próbki brzeczki - przed i po zacieraniu. Jedna próbka ma 8BLG a druga 14. Która to jest tą brzeczką wlaną do balona?

Drugie pytanie, o fermentację. Jest to Dry Stout z BA, zacierany. Drożdże zadałem wieczorem w piątek, w sobote była duża piana i bąble co 5sekund, dzisiaj już zostały małe skupiska piany na powierzchni i bąbelek raczej rzadko. Czy to oznacza, że to mogła być brzeczka 8blg i dostanę cienkusza? Nie chcę tam jeszcze grzebać areometrem, za wcześnie ;) Temp fermentacji 20stopni.

 

Ostanie pytanie.

Czy piwko ( w tym przypadku pilsner) zamiast być zlewane na cichą może postać kolejne 2 tygodnie w tym samym balonie, bez żadnego przelewania? Za tydzień kończy się jego burzliwa fermentacja, a ja nie mam teraz żadnego balona.. A nie chcę przelewać znad osadu do garnka, a później z powrotem do balona, wtedy na pewno się zakazi...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chmieleniem jest blg niższe u ciebie to 8 po chmieleniu wyższe tu 14 ponieważ odparowało część wody i zwiększyła się gestość brzeczki.

co do drugiego pytania to zostaw to tak jak jest i wszystko bedzie ok.

Trzecie pytanie: możesz zostawić bez przelewania na cichą nic grożnego sie nie stanie wielu piwowarów tak robi , z drugiej strony to pilsner wiec dobrze jak by sie go przelało ma to za zadanie lepsze sklarowanie się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey,

 

Ad.1

Po chmieleniu czyli gotowaniu brzeczki powinieneś mieć wyższe blg bo odparowuje woda a cukry zostają.

Ad 2.

To co widziałeś na początku to pierwsza burzliwa faza fermentacji. Spokojnie zostaw jak jest i za dużo nie zaglądaj żeby nie zakazić.

ps. ja zadaje drożdże, zakładam rurkę fermentacyjną i zapominam na jakiś czas.

Ad. 3

Spokojnie możesz potrzymać 2 tygodnie na burzliwej i dopiero zlać nic się nie stanie. Ja trzymam dłużej na burzliwej w ogóle nie przelewam na cichą dopiero przed butelkowaniem zlewam z nad osadu.

Edytowane przez Kamilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chmieleniem masz mniejsze BLG ponieważ podczas chmielenia część wody odparuje.

Zostaw stouta w spokoju a najlepiej zapomnij o nim na jakiś czas i nic nie kombinuj.

Jak nie masz możliwości zlania na cichą to zostaw tak jak jest - nic się nie stanie.

A swoją drogą jak pobrałeś próbkę przed zacieraniem (jak napisałeś) to skąd Ci się wzięło 8 BLG ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Areometr przekłamuje o te 2 stopnie, czyli po chmieleniu wychodziło mi 12-13BLG, przed chmieleniem było te 8BLG.

Oczywiście nic nie ruszam w stoucie, boje sie zakażeń ;) Dzięki za odpowiedzi, postaram się zwolnić mój 3 balon z winem i zrobić cichą fermentację Pilsnerkowi, a jeżeli nie, to rozumiem, że 4 tygodnie bez zlewania mu nie zaszkodzi?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby była tak duża różnica w blg to musiałbyś sporo odparować. Jest to możliwe,ale piwa byłoby o wiele mniej.

Po prostu pierwszy pomiar był zły. Brzeczka stała cały dzień. Gbybyś pobrał próbkę z dna byłoby na pewno o wiele więcej. Na przyszłość zamieszaj dobrze brzeczkę i dopiero pobieraj próbką.

Zostawianie piwa po burzliwej nad drożdżami to zły pomysł. Następuje autoliza drożdży i psuje smak piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.