Jump to content
zbynieks

która gęstwa?

Recommended Posts

Dzień dobry!

Zamierzam koło piątku - soboty uwarzyć AIPA. Po raz pierwszy w swojej przygodzie piwowarskiej planuję użyć gęstwy. Do dyspozycji mam S 04 po Bitterze wg. Makarona, które odbyły fermentację burzliwą i cichą (nie przelewałem) oraz Danstar Windsory tylko po burzliwej Full Aroma Hops (myślę, że do soboty sobie poradzą, bo zadane w piątek wieczorem żrą nieprzytomnie!).

Jedne i drugie będę miał zupełnie świeże. Które wybrać? Myślę, że zadam ok. 150- 160 mililitrów, starczy? Jeżeli są świeżutkie, to chyba nie ma większego sensu bawienie się w starter, tym bardziej że nigdy go nie robiłem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Różnica między tymi drożdżami jest tak mała, że nie ma znaczenia co wybierzesz. Daj 0,5 litra gęstwy, i tak zostanie Ci drugie tyle na przyszłość w lodówce. Starter robi się przy piwach powyżej 12 Blg, poniżej nie ma potrzeby.

Edited by Jacenty

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upewniam się, że dobrze zrozumiałem: dać pół litra gęstwy? a AIPA ma więcj niż 12 blg, planuję tak z 16 blg, dlatego pytam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest u nas na forum do pobrania toolskit piwowara. Jest tam zakładka, która pozwala wyliczyć ile ml gęstwy, potrzeba do zadania. Uwzględnione są parametry ekstraktywność, objętość brzeczki oraz wiek gęstwy.

 

Do AIPA użyłbym raczej US-05;) Z podanych przez Kolegę użyłbym Windsora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poza tym ważne jest ile faktycznie masz w tej gęstwie żywych komórek (jasna warstwa), większość po pierwszym wybraniu do martwe komórki i osad. Jeśli znasz angielski lub nie boisz się popracować ze słownikiem to masz tutaj http://www.mrmalty.com/calc/calc.html elegancki kalkulator do zmierzenia ile teoretycznie potrzebujesz ml gęstwy ("repitching from slurry") na optymalne rozruszanie fermentacji.

Edited by Rysiek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...