Skocz do zawartości

Jęczmień palony - da się zrobić?


Afghan

Rekomendowane odpowiedzi

podjąłem już 4 próby... 2 x w piekarniku 200 st, doprowadziłem ziarna do ciemnobrązowego koloru z pojedynczymi ziarnami jasnymi, to stouty wychodziły w miarę ale coś było nie tak... i 2 x na patelni nad taboretem gazowym, ziarna uprażyłem bardziej, wszystkie na ciemny brąz, stout poszedł w kanał, popiół, mydło, syf...

ostatecznie odpuszczam temat, po pierwsze dlatego, że cały dom ogarnia dym jakbyś na środku pokoju rozpalił ognisko, nawet na dworze dymi strasznie...

po drugie efekt mimo kilku prób jest raczej fatalny, później dorwałem Kunzego i tam jest opisany sposób prażenia słodu, może jeszcze spróbuje kiedyś, w każdym razie bez tej lektury nie ma się co za to brać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się upalić jęczmień w domu, ale odradzam z kilku powodów z których kilka opisał już Przemas:

- długo to trwa i powstaje dużo szkodliwego dymu od którego co najmniej może rozboleć głowa. Smród ten jest dość trudny do usunięcia z domu nawet po zakończeniu prażenia,

- temp. prażenia to ok. 220 st. najlepiej w przepływie, czyli piekarnik z termoobiegiem,

- podczas prażenia ziarno powinno być przemieszane i co jakiś czas zraszane wodą. Aby to zrobić, trzeba by je wyjąć z piekarnika, ale wtedy się gwałtownie chłodzi co jest niekorzystne,

- jęczmienia prażonego używa się niewiele więc wydatek w sklepie niewielki, a powstaje pytanie czy warto go robić w domu, bo skutki domowej produkcji są trudne do przewidzenia a trudności spore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.