Skocz do zawartości

Potrzebna SPRAWDZONA ( ! ) receptura na Sweet Stout'a


Vulpes

Rekomendowane odpowiedzi

Podepnę się pod temat, żeby nie śmiecić nowym dotyczącym również Milk Stouta. Mam pytanko dotyczące dodawania wanilii na etapie refermentacji. Zakupiłem laskę wanilii i planuję dodać ją podczas przygotowywania syropu glukozowego do refermentacji, czy ktoś już coś takiego praktykował, a jeśli tak to z jakim skutkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Sorry za odgrzewanie starego tematu, ale też chciałbym uwarzyć coś dla mojej małżonki a ten podany tu przepis Marusi jakoś do mnie przemówił ;) może nie ma jeszcze zagrożenia "banem na kuchnię" ;)

ale lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego chciałbym uwarzyć mojej LP takiego właśnie milk stouta jak obrazowo opisał to Vulpes i zdobyć parę "piwnych pkt." u mojej pani :D

Jako że bedzie to moje pierwsze warzenie z zacieraniem, to spodziewajcie się kilku dziwnych i prostych(dla piwowarów z doświadczeniem) pytań ;) i od razu proszę o wyrozumiałość :)

Jako że w drodze są już składniki w sile :

 

Pilzneński 2,5-4 EBC Weyermann 3 kg

Monachijski 12-18 EBC Soufflet 2 kg

Special B 350 EBC Castle Malting 0,6 kg

Karmelowy ciemny 400-800 EBC Strzegom 0,4 kg

Jęczmień palony 1100 EBC Strzegom 0,4 kg

Barwiący 1300-1600 EBC Strzegom 0,4 kg

Płatki owsiane błyskawiczne 0,4 kg

Laktoza 0,5 Kg

Mosaic 2012 - 100 g granulat

Safale S-04

 

Mam następujące pytania ;)

 

1.Czy mogę wykorzystać wszystkie te składniki do tego stouta/u, czy lepiej trzymać się przepisu(http://www.browar.biz/forum/showthread.php?p=1084004&highlight=stout#post1084004) ?

 

2.Czy jest możliwość zacierania tego piwa jednotemperaturowo, bo jakoś mnie przerażają te przerwy i zmiany temperatur(pierwsze zacieranie) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płatki owsiane lubią zatykać filtrację, raz użyłem i nigdy więcej tego nie zrobię, a milk stouta warzyłem kilkakrotnie. Znajomi mówią, że jest bardziej milk niż stout, ale robię go zawsze z myślą o mojej LP a ona nie narzeka.

Poniżej przykładowy zasyp ostatniego warzenia:

  • Pilzneński 3,7 kg
  • pszeniczny 0,5 kg
  • karmelowy "150" 0,5 kg
  • jęczmień palony 150g
  • czekoladowy pszeniczny 100g
  • barwiący 50g
  • laktoza 500g

Drożdże US-05 gęstwa

 

Chmielenie:

 

Gotowanie 90'

  • 0' - start
  • 30' - 10g Magnum
  • 60' - 20g Spalt Select

 

Edit.: zacierać oczywiście możesz jednotemperaturowo w ok. 67-68°C, plus mashout 78°C

Edytowane przez stachu68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacierać oczywiście możesz jednotemperaturowo w ok. 67-68°C, plus mashout 78°C

Spokojnie można jednotemperaturowo.

Dzięki za odpowiedzi, mam jeszcze kilka ;)

Czy ilość wody do zacierania ustalam wg.wagi słodów które wsypuję na początku, czy wszystkich(ciemne chcę wsypać na ostatnie 10 min.) ?

Czy zmieszczę się z tym wszystkim w garnku 36l. ?

 

... i na koniec, czy mogę tutaj zadawać te pytania, czy lepiej uciekać z nimi do... piaskownicy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ilość wody do zacierania ustalasz raczej wg wagi całości słodów, z resztą "browar to nie apteka" ;)

2. 36l to aż nadto do zacierania Twoich ilości słodów (mnie wystarcza kociołek ok.29l)

 

3. a o tym to decyduje wytrzymałość forumowiczów (i modów) na offtop'y ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie, mam nadzieję że ostatnie ;)

Czy tych dwóch słodów :

 

Special B 350 EBC Castle Malting 0,6 kg

Karmelowy ciemny 400-800 EBC Strzegom 0,4 kg

 

nie można by dodać trochę wcześniej niż na ostatnie 10 min, bo tak na nie patrzę i nie wyglądają mi na takie "super ciemne", jak palony jęczmień i barwiący ?

 

... a może wniosą coś do smaku :P

Edytowane przez bajker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a może wniosą coś do smaku :P

 

Tu masz info:

http://www.piwo.org/topic/909-smak-wnoszony-przez-slody-karmelowe/page__hl__toffi

Wymienione przez Ciebie słody karmelowe moim zdaniem zaciera się normalnie. Palone - z uwagi na wnoszone posmaki - można dodawać m.in. pod koniec zacierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

Jeszcze jedno pytanie, mam nadzieję że ostatnie ;)

 

Czy tych dwóch słodów :

 

 

 

Special B 350 EBC Castle Malting 0,6 kg

 

Karmelowy ciemny 400-800 EBC Strzegom 0,4 kg

 

 

 

nie można by dodać trochę wcześniej niż na ostatnie 10 min, bo tak na nie patrzę i nie wyglądają mi na takie "super ciemne", jak palony jęczmień i barwiący ?

 

 

Nawet powinieneś dodać je od początku zacierania, bo to nie są słody palone. Special B ponoć wnosi posmaki suszonych ciemnych owoców, rodzynek. Używałem dwukrotnie i niestety inne słody zagłuszyły jego potencjał, bo dałem go stosunkowo niewiele. Coś tam jednak w tle czuć zgodnie z przewidywaniami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz info:

 

http://www.piwo.org/...page__hl__toffi

 

Wymienione przez Ciebie słody karmelowe moim zdaniem zaciera się normalnie. Palone - z uwagi na wnoszone posmaki - można dodawać m.in. pod koniec zacierania.

 

Nawet powinieneś dodać je od początku zacierania, bo to nie są słody palone. Special B ponoć wnosi posmaki suszonych ciemnych owoców, rodzynek. Używałem dwukrotnie i niestety inne słody zagłuszyły jego potencjał, bo dałem go stosunkowo niewiele. Coś tam jednak w tle czuć zgodnie z przewidywaniami :)

 

Dziękuję za odpowiedzi, dodałem te dwa słody po/na 30 min. po tym jak próba jodowa wyszła negatywna, zobaczymy co będzie ;)

S-04 "dziarsko" wzięły się do roboty i w rurce mam tornado :)

... i w związku z tym mam już na pewno ostatnie pytanie :roll: , czy zawartość laktozy będzie miała wpływ na na odczyt końcowego blg. i jeśli tak to o ile je podniesie ?

 

Przed dodaniem laktozy(0,5 kg), 26 l. brzeczki miało 14° blg. w fermentorze mam teraz 22l.(było trochę strat przy odfiltrowywaniu chmielu :/ )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w miarę proste o ile się nie mylę. Laktoza to cukier niefermentujący więc w całości powinien zostać w roztworze. Blg to gęstość, a gęstości opiera się na masie i objętości. Wiemy, że aby podnieść o 1 Blg roztwór o objętości 1L potrzeba nam 10g cukru. Zatem aby podnieść 26L o 1 Blg potrzeba by 260g. My zaś mamy gram w przybliżeniu dwukrotnie więcej. Innymi słowy całość powinna mieć startowo 16Blg, a końcowy ekstrakt powinien być podniesiony o 2 Blg. Oczywiście jest to przybliżenie, nie tylko ze względu na te x2, ale i nie wziąłem pod uwage o ile zmieni się objętość po dodaniu laktozy. Nie mniej suma sumarum dolicz 2Blg i bedzie git :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w miarę proste o ile się nie mylę. Laktoza to cukier niefermentujący więc w całości powinien zostać w roztworze. Blg to gęstość, a gęstości opiera się na masie i objętości. Wiemy, że aby podnieść o 1 Blg roztwór o objętości 1L potrzeba nam 10g cukru. Zatem aby podnieść 26L o 1 Blg potrzeba by 260g. My zaś mamy gram w przybliżeniu dwukrotnie więcej. Innymi słowy całość powinna mieć startowo 16Blg, a końcowy ekstrakt powinien być podniesiony o 2 Blg. Oczywiście jest to przybliżenie, nie tylko ze względu na te x2, ale i nie wziąłem pod uwage o ile zmieni się objętość po dodaniu laktozy. Nie mniej suma sumarum dolicz 2Blg i bedzie git :)

 

 

 

Podepnę się z pytaniem w związku z Twoim postem...

Skoro miałem wyjściowe 24,5 blg i 16 L a po tygodniu burzliwej dolałem syrop 1 L z 250 g cukru trzcinowego to wg Twoich wyliczeń blg powinno podnieść się o ok. 1,5 blg? Czy dobrze kombinuję, czy jest tu jakieś inne wyliczenie do tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

17L = 170g - 1Blg

250g - x Blg

x= 1,47 ~~ 1,5Blg

 

Tylko jak obliczasz Blg startowe to teraz musisz przeliczyć pierwotne Blg na 17 a nie na 16litrów. Czyli:

24,5 Blg = 245*16(l) = 3920/17(l) = 230,58 =~~ 23,1Blg,

Czyli suma sumarum startowe wraz z dodanym cukrem to jakieś 24,5Blg, czyli tyle co startowe, tylko piwa masz teraz 17 a nie 16litrów :D

 

No i uprzedzając możliwe pytanie - ten dodany cukier trzcinowy (aka cane cugar) jest fermentowalny, czyli nie wpływa na końcowe, rezydualne Blg. Rozumiem że był dodawany jako cukier do refermentacji?

Edytowane przez Wilkor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i uprzedzając możliwe pytanie - ten dodany cukier trzcinowy (aka cane cugar) jest fermentowalny, czyli nie wpływa na końcowe, rezydualne Blg. Rozumiem że był dodawany jako cukier do refermentacji?

 

NIe, nie był dodawany do refermentacji. Dałem go po tygodniu na wzbogacenie smaku (Muscovado) i przedłużenie burzliwej. Efekt = Zejście do 5 blg przed cichą a FFT pokazywał 7 blg. końcowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartość ta ma prawo być niższa niż FFT, no bo popatrzmy

masz początkowo 16 litrów 24,5 Blg, w skład którego wchodza cukry fermentowalne i niefermentowalne (jeśli FFT mówił że zostaje 7Blg, to mamy 28%)

dodajesz do tego 1 litr roztworu 25 Blg (250g cukru), który w jakichś 95% jest fermentowalny.

Czyli objętość roztworu nam się zwiększa, Blg pozostaje niemal takie samo, ale zmienia się stosunek cukrów fermentowalnych do niefermentowalnych (z 72% i 28%, do 74% i 26%)

Czyli przy FFT = 7 faktyczna końcowa wartość nie powinna być niższa niż 6,4

Jednak różnica aż 2 Blg wskazuje, że coś nie tak było z samym FFT, lub któryś pomiar był zły (pomiar w różnych temperaturach?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury były takie same. Myślę, że był problem z samym FFT bo po 3 dniach pokazywał mi 10 blg a dopiero po 5 dniach zszedł do 7 blg. I pewnie tu był problem. BeerSmith podczas układania składu podał mi znowu FG - 3,14

Wiem że to zbyt optymistyczne było, ale te 5 blg to tak zakładałem osiągnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czekaj bo już się pogubiłem. Tobie się jeszcze burzliwa nie skończyła tak? Bo jeśli tak to cóż, FFT przy tym Blg i nisko odfermentowującym szczepie/krótkiej przerwie maltozowej końcowe Blg mogło spokojnie wyjść te 7, czy 6,5 z dodaniem cukru trzcinowego i nic z testem nie jest nie tak . Programom bym w tej kwestii aż tak nie ufał, to jednak chodzi o proces z udziałem żywych organizmów a nie funkcję zero-jedynkową.

Myślałem że po fermentacji zmierzyłeś i wyszło ci 5, czyli o 2 mniej niż w FFT :) Tak jak mówię, bo jak rozumiem w FFT nie było cukru trzcinowego - jeśli wyszło ci w nim 7, to końcowe Blg całości powinno sie zatrzymać w okolicy 6,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Co sądzicie o takim zasypie.

Mój staut ma być mocno czekoladowy i bardzo słodki, niezbyt wytrawny.

 

Warka 30 litrów:

-pale ale 5kg

-słód czekoladowy ciemny 1 kg

-słód pszeniczny 0,5

-Słód barwiący Strzegom 0,5 kg

-płatki owsiane 0,5 kg

-jeczmien prażony 0,2 kg

-750gram laktozy

-chmiel ???

 

Zastanawiam się jakiego i w jakiej ilości chmielu użyć. Simcoe a może zwykła marynka?

Czy w zasypie nie znajduje się za dużo palonych słodów?

Edytowane przez PiotrekU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to jest na prawdę ciemny czekoladowy (ok 900EBC) to masz pojechane w ciemność. Program zeznaje mi dla takiego zasypu 157 jednostek EBC. Poza tym będzie jednak mocniej palone niż czekoladowe bo 0,5kg barwiącego + 0,2 palonego jęczmienia przykryją czekoladowość. Ja bym wywalił barwiący a z czekoladą zjechał do 3/4 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.