Skocz do zawartości

DunkelWeizen- prośba o sprawdzenie receptury.


keysym

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Jako że jestem świeży ( dopiero jedna warka z zacieraniem) mam do Was prośbę o sprawdzenie, czy poniższa receptura dami dunkelweizena i czy będzie on pijalny :)

 

Słody:

 

- Château pszeniczny monachijski (14-16 EBC)- 3 kg

- Château Monachijski (25 EBC)- 1 kg

- Cara-amber 70 EBC Weyermann- 0.75 kg

- Château Czekoladowy (900 EBC)- 0.25 kg

 

Chmiele:

 

- Hallertau Mittelfrüh 50g (granulat)

 

Drożdże: WB-06 ( czy lepiej Mauribrew Weiss?).

 

Zacieranie:

 

- 42* przez 60min

- 55* przez 15 min

- 64*-62* przez 30 min

- 72* przez 30 min

 

Chmielenie:

 

- 35 g na 60 min

- 15g na 15-10 min

Edytowane przez keysym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pilzneńskiego brak ?

Mój Dunkel na podstawie receptury z BA:

monachijski typ II 0.6kg,

pilzneński 1.4,

czekoladowy 0.05

carawheat 0.2

pszeniczny jasny 2kg

robiłem na WB-06 zacieranie bez białkowej wydłużona dekstynująca o 10' względem maltazowej,

chmielu bym dał tak z 30g

podsumowując wyszedł pyszny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Receptura jest robiona na podstawie jakieś książkowej i w niej nie było pilzneńskiego. Ze wzgledu, że nie mam wagi :( muszę zaopatrywać się w sklepach tak, żeby dobijać do pełnych kg, lub innych jednostek handlowych (typu 250g) :). Może z chmielem faktycznie przedobrzyłem, w takim razie dam go ok. 30g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerwę w 42C skróciłbym do 20min., ominął w 55C, chmielu dał max 30g i wszystkie wrzucił na początku gotowania, drożdże Mauribrew Weiss.

 

Dzięki, poprzeglądałem forum i widziałem sporo opinii, że dłuższa przerwa w 42C dodaje aromat goździków, stąd aż taka długość. Czy przy 20 min da się wydobyć te aromaty? Co do chmielu to tak zrobię.

 

Ja bym dał mniej tego karmelowego tak co najmniej 3 razy mniej. Dodatkowo przy 250g ciemnego strzegomia możesz mieć akcepnty palone w smaku.

 

Czy masz jakąś propozycję czym zastąpić ten cara-amber, bo chciałbym utrzymać mniej więcej 5-cio kilogramowy zasyp. W takim razie ile proponujesz czekoladowego, żeby nie było posmaków, a był kolorek :)?

Edytowane przez keysym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekoladowego zdecydowanie za dużo, myślę że 50g to max, a w zasadzie można pominąć, nie każda ciemna pszenica jest bardzo ciemna, można też dać trochę jakiegoś ciemnego karmelowego np. Special B.

Caraamber też raczej za dużo, 0,5kg to max, a w zasadzie lepiej to dać 0,25kg karmelu.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, poprzeglądałem forum i widziałem sporo opinii, że dłuższa przerwa w 42C dodaje aromat goździków, stąd aż taka długość. Czy przy 20 min da się wydobyć te aromaty? Co do chmielu to tak zrobię.

Zawsze robię 20 minut i goździków jest wystarczająca ilość (44C to jest optimum w tej przerwie). Ponoć po 20 minutach powstawanie kwasu ferulikowego znacznie maleje. Jest jeszcze ryzyko pogorszenia piany bo przerwa ferulikowa pokrywa się częściowo z przerwą białkową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To reasumując:

 

- 3 kg pszenicznego

 

- 1,5 kg monachijskiego

 

- 0.25 kg caramber

 

- 0.25 kg Special B

 

- 30g chmielu

 

- wb06/mauribrew weiss

 

 

 

Tak będzie ok?

 

 

Myślę, że tym razem Special B za dużo. Ja bym nie dał więcej niż 100g, może nawet ciut mniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.