Skocz do zawartości
pudlas

Zapach kwasu izowalerianowego w piwie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Właśnie dostałem metryczkę swojego piwa, które wysłałem na konkurs. Ocenianym piwem było AIPA, chmielone granulatami tomahawk'a i cascade'a, kupionymi kilka tygodni przed warzeniem. Sędzia piwowarski wyczuł w piwie zapach kwasu izowalerianowego. Mam do Was pytanie, czy istnieje jakiś domowy sposób na sprawdzenie/rozpoznanie tego, że chmiel jest utleniony. Jak uniknąć podobnego błędu w przyszłości?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć.

Właśnie dostałem metryczkę swojego piwa, które wysłałem na konkurs. Ocenianym piwem było AIPA, chmielone granulatami tomahawk'a i cascade'a, kupionymi kilka tygodni przed warzeniem. Sędzia piwowarski wyczuł w piwie zapach kwasu izowalerianowego. Mam do Was pytanie, czy istnieje jakiś domowy sposób na sprawdzenie/rozpoznanie tego, że chmiel jest utleniony. Jak uniknąć podobnego błędu w przyszłości?

Pozdrawiam

Dokładnie wywąchaj chmiele jakie używasz. Kwas izowalerianowy nie jest łatwy do przeoczenia, wyraźnie pachnie starymi przepoconymi skarpetkami/ starym spelśniałym serem. Jak chcesz spreparować trochę chmielu to weź trochę chmielu i trzymaj go w otwartym słoiku przez kilka tygodni w ciepłym miejscu, to powinien nabrać odpowiednich "aromatów".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi