Skocz do zawartości

piwo karmelowe


antonio

Rekomendowane odpowiedzi

Być może ktoś miał okazję tak jak ja pić piwo karmelowe we wrocławskim Spiżu. Mam w planach zrobić piwo karmelowe i tutaj moje pytanie.

Plan jest taki aby słodem podstawowym był pale ale około 3kg, resztę dopełnić słodami karmelowymi do około3,8kg. Pytanie tylko jakimi i w jakich proporcjach? Zacierać chciałbym raczej na słodko, drożdże s-05 lub nottingamy. Na aromat symbolicznie est kent golding a na goryczkę szczypta marynki. Jakie karmelowe słody dobrać? Dodać można skarmelizowanego cukru tylko czy on coś wniesie poza kolorem? Kolor chciałbym taki prawdziwy karmelowy, nazwa zobowiązuje. Z góry dzięki za jakiekolwiek rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zrobiłem coś w stylu karmelowego stouta. Karmel robiłem sam po raz pierwszy więc wyszedł jak by to powiedzieć ... lekko przyfajczony :P Zważywszy na to iż dodałem 400g słodu palonego/barwiącego (EBC 1100-1300) nie przejmowałem się za bardzo stanem karmelu ;) Piwko wyszło bardzo smaczne - sam karmel jak zauważyłem nie jest całkowicie zjadany przez drożdżyki i zostają fajne posmaki. Jednak smak - rzecz gustu oczywiście :) Co do słodów to robiłem na 5kg pilzeńskiego, ale Tobie chodzi o jakąś konkretną barwę więc myślę że jeśli już to użyć dodatku jasnych słodów karmelowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem kiedyś piwko z dodatkiem carahell wyszło w smaku i aromacie karmelowe jednak było to na samym początku mojej zabawy z piwowarstwem i niestety nie zapisałem proporcji a wyszło bardzo smaczne, później piłem u kolegi, który też dodawał carahell i smaki były bardzo podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1kg slodu carahell to nie za duzo? zasyp bedzie nastepujacy: 2,5kg pale ale, 1kg pilznenski, 1kg carahell, 0,2kg cara gold. Reynevan mozesz powiedziec w jakich ilosciach zrobiles ten karmel i kiedy go dodales? warka planowana okolo 20litrow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 1kg cukru zrobiłem karmel i dodałem na 15 min przed końcem gotowania - warka 30 litrów. Tobie proponuję użyć maks 0,5 kg skarmelizowanego cukru - uprzedzam że łatwo się przypala. Ja swój robiłem partiami, zlewałem na głęboki talerz warstwa na warstwę - i to był błąd - długo się później rozpuszczało ;) Poczytaj trochę o proporcjach słodów w zasypach - wydaje mi się że 1kg carahell to może być trochę za dużo. Gdzieś czytałem że karmelowych słodów dodaje się do 15% zasypu ale musisz to zweryfikować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wedlug opisu ze skelpu slod carahell moze stanowic do 30% zasypu ale masz racje mozliwe ze jest go zbyt duzo. ale na ten robiony karmel do piwa na pewno sie skusze mam nadzieje, ze smaczki pozostawi w piwku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sugerował ostrożność z ilością słodu karmelowego.

Jeśli chcesz uzyskać piwo słodkie, delikatnie je nachmiel i zacieraj na średnio słodkie, zamiast dodawać bardzo dużo słodu karmelowego.

Do tego czysta fermentacja na drożdżach dolnej fermentacji, albo no na us05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę śmiecił, a LP wymyśliła sobie piwo karmelowe.

Tak więc obmyśliłem coś takiego:

Caramel Amber ALe

Pils 3.5kg 71.4%

Karmel Jasny 0,8kg 16.3%

Candi syrop Dark amber 0,6kg 12,2%

 

Zacieranie 60min w 67C

Mash out.

 

Chmielenie

Pacific Jade 2011 25g 60min

Pacific JAde 2011 20g 0 min

Willmate 2011 20g 0min

 

Drożdże: US-05

Edytowane przez Kilus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O zasypie się nie wypowiadam, bo nie wiem, ale jeśli chodzi o chmielenie to zmniejsz (przynajmniej o połowę!) ilość chmielu na 60min. 25g 12-14% ak na 20l da ok 40-50 IBU, a to dla większości dziewczyn jest spooro za dużo. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O zasypie się nie wypowiadam, bo nie wiem, ale jeśli chodzi o chmielenie to zmniejsz (przynajmniej o połowę!) ilość chmielu na 60min. 25g 12-14% ak na 20l da ok 40-50 IBU, a to dla większości dziewczyn jest spooro za dużo. :)

 

Ilość się zmniejszy :) bardziej właśnie o zasyp mi chodziło

Edytowane przez Kilus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pany. Tak się zastanawiam, czy mogę zrezygnować z chmielenia w 60' na poczet samego smaku i aromatu, używając tym samym do smaku odmiany super goryczkowej (12-14%). Czy nie odbije się to BARDZO na przełomie (w domyśle mniejszy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pany. Tak się zastanawiam, czy mogę zrezygnować z chmielenia w 60' na poczet samego smaku i aromatu, używając tym samym do smaku odmiany super goryczkowej (12-14%). Czy nie odbije się to BARDZO na przełomie (w domyśle mniejszy)?

Nie wpłynie to na piwo. Można chmielic dodając chmiele tylko na początku albo na końcu warzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zasyp:

  • Słód pilzneński 4,0 kg
  • Słód karmelowy 150 0,8kg
  • Syrop kandyzowany Dark Amber 0,6kg (własno robiony)
  • Płatki jęczmienne błyskawiczne 0,3kg

Chmiele:

  • Zeus 25 g
  • Willamette 15g

To obecny skład mojego American Amber Ale, który miałby odpowiadać piwu karmelowemu. Jednak ostatnio robiłem zakupy i kupiłem między innymi Caraaroma i Caraamber, ale nie do końca wiem, ile mogę ich użyć.

Zależy mi na podkreśleniu smaku i aromatu, ze wzgld. na duży udział cukrów fermentujących z syropu.

Planuję warkę 25l 12-13blg.

Edytowane przez Kilus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.