Skocz do zawartości

osad w kraniku - co z tym zrobić?


jawor71

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Braci i Siostry!

 

Na wstępie pragnę wszystkich przywitać, gdyż jest to mój pierwszy post na tym wspaniałym forum! Kilka dni temu postanowiłem sporządzić swą pierwszą warkę - zakupiłem sprzęt, brew-kita Coopers Lager, ekstrakt słodowy niechmielony MR Sladek.

 

Brzeczke sporządziłem, dodałem drożdże, wszystko zaczęło ładnie fermentować - bulkało już po 9 godzinach.

 

Dziś odkryłem coś dziwnego, mianowicie w kraniku widać dość grubą warstwę osadu. Chciałem zrobić 3 tygodniową fermentację w jednym fermentorze (zgodnie ze wskazówkami użytkowników Scooby-Brew oraz ze strony howtobrew.com) i nie przeprowadzać fermentacji cichej. Po 3 tygodniach rozlać do butelek.

 

 

zdjcie1o.jpg

 

 

zdjcie2id.jpg

 

Obawiam się jednak, że przy otwarciu kranika, ten osad stopniowo będzie wchodził mi do każdej butelki i zasyfi każde piwo... Mam w związku z tym pytania:

 

1. Czy taki osad to normalne i jest on na tyle gęsty i zbity, że po otwarciu kranika nie ruszy do butelek? Czy może jednak jestem skazany na fermentację cichą w tej sytuacji?

 

2. Jeżeli musiałbym jednak zrobić cichą, to czy po podłączeniu węża do kranu i otwarciu kranika, analogicznie jak wyżej - część osadu wpadnie przecież do świeżego fermentora... Czy nie zaszkodzi to fermentacji cichej? Czy taka ilość osadu jest w niej dopuszczalna, a to co wpadnie i tak zejdzie na dno?

 

3. A może by tak otworzyć fermentor, zamieszać porządnie, ustawić bardziej pionowo (stoi na krześle, nie jest do końca równe ), i modlić się aby tym razem osad umiejscowił się nie w kraniku ?

 

Aktualnie jest druga doba (48h) od zadania drożdży...

 

Pozdrawiam! I z góry dzięki za odpowiedzi...

Edytowane przez jawor71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym kraniku zawór jest na tej pionowej części. Do tego miejsca z fermentatora brzeczka swobonie wpływa do rurki kranika. Tak więc jest to normalne, ale osobiście radzę zaopatrzyć się w fermentator bez kranika do burzliwej fermentacji.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do fermentacji lepszy jest fermentator bez kranika, tak uważam. Jednak ja lubię mierzyć blg przed zadaniem drożdży poprzez nalanie do menzurki prosto przez kranik, jest to wygodne, bo chochli wkładać nie trzeba. Niemniej jednak zastanawiam się czy pomiar blg poprzez nalanie piwa z kranika pod koniec fermentacji, gdy w kraniku jest spory osad drożdżowy jest miarodajny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemniej jednak zastanawiam się czy pomiar blg poprzez nalanie piwa z kranika pod koniec fermentacji, gdy w kraniku jest spory osad drożdżowy jest miarodajny.

 

Osad masz ponad kranik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze robię, to tak kiedy zlewam na cichą przygotowuję drogi fermentator z kranikiem

i przelewam do niego pierwszy litr przez gęste sitko oczywiście zdezynfekowane ja używam

wrzątku, do butelkowania już masz gotowiznę dodajesz składnik do refermentzcji lekko zamieszasz

i do butelek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciąż są tacy, którzy uparcie przeprowadzają fermentację w wiadrze z kranem i wciąż powtarzają się te same problemy. A to nieszczelność, a to osad, potem kłopotliwe mycie. Odpowiedź jest jedna, fermentujcie bez kranika. Kran na burzliwej do niczego nie jest potrzebny. Pomiarów dokonuje się w inny, o wiele bezpieczniejszy i pozbawiony kłopotów sposób. Na cichą przelewa się przy pomocy węża do wiadra też bez kranu. Tu też kran jest zbędny. Jeszcze lepiej w ogóle cichej nie przeprowadzać. Kranik to zbędny kłopot i ryzyko infekcji. Dopiero do zamocowania rurki przy rozlewie jest on przydatny.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciąż są tacy, którzy uparcie przeprowadzają fermentację w wiadrze z kranem i wciąż powtarzają się te same problemy. A to nieszczelność, a to osad. Odpowiedź jest jedna, fermentujcie bez kranika. Kran na burzliwej do niczego nie jest potrzebny. Pomiarów dokonuje się w inny, o wiele bezpieczniejszy i pozbawiony kłopotów sposób. Na cichą przelewa się przy pomocy węża do wiadra też bez kranu. Tu też kran jest zbędny. Kranik to zbędny kłopot i ryzyko infekcji. Dopiero do zamocowania rurki przy rozlewie jest on przydatny.

 

Teraz już wiem, jak zaczynałem to pomyślałem sobie, że z kranikiem będzie po prostu łatwiej. Człowiek uczy się na błędach, a więc następnym razem już takiego nie popełnię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Na cichą przelewa się przy pomocy węża do wiadra też bez kranu. Tu też kran jest zbędny. ....

to z cichej też wężem z fermentora ciągnąć? naprawdę wygodniej niż przez kran? chyba, że coś źle zrozumiałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to z cichej też wężem z fermentora ciągnąć? naprawdę wygodniej niż przez kran? chyba, że coś źle zrozumiałem?

Nie wygodniej, ale bezpieczniej. Utrzymanie węża w czystości to nie problem. Domycie kranu to nie taka prosta sprawa, a potem jeszcze złe dokręcenie i cieknie.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Na cichą przelewa się przy pomocy węża do wiadra też bez kranu. Tu też kran jest zbędny. ....

to z cichej też wężem z fermentora ciągnąć? naprawdę wygodniej niż przez kran? chyba, że coś źle zrozumiałem?

 

Jak Ci wygodniej.Ja uzywam wezyka - w ogole nie mam fermentora z kranikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja będę się upierał, że dużo wygodniej się zlewa przez kran, a nie przez wężyk, między innym dlatego fermentuję w fermentorze z kranem, ww problemów nie zauważyłem.

Tak, tylko zauważ ile razy na forum pojawia się temat problemów z kranikiem. Jeśli w prosty sposób można jakiś problem wyeliminować, to dlaczego tego nie zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Na cichą przelewa się przy pomocy węża do wiadra też bez kranu. Tu też kran jest zbędny. ....

to z cichej też wężem z fermentora ciągnąć? naprawdę wygodniej niż przez kran? chyba, że coś źle zrozumiałem?

 

Z cichej wężykiem do fermentora z kranikiem do którego wcześniej wlało się rozpuszczoną glukozę.

Choć pewnie też znajdą się tacy, którzy nawet do rozlewu nie używają kranika.

Kranik to może być niebezpieczna sprawa, przy ostatnim rozlewie najwyraźniej nie dokręciłem dostatecznie mocno i delikatnie kapało sobie. Trochę nerwów i dodatkowego sprzątania było...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj prawdopodobnie przykrecilem za mocno i cieklo

Musialem awaryjnie jechac 20km w jedna strone po pojemnik - tym razem bez kranika :]

 

Tak przy okazji dwa pytania do bardziej zaawansowanych ;)

1/ w przefermentowanym piwie na gorze plywaja mi zawsze jakies male obiekty, ktore nie chca opasc na dno - czy to sa martwe drozdze? podpowiem tylko ze pojemnik nie ruszany

2/ jak zaciagac piwo przez wezyk? paszczowo? nie bac sie zakazenia?

Edytowane przez Marcin_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam jeszcze jedno pytanie- tym razem z innej beczki - chodzi o dezynfekcje. Niestety mam problem ze znalezieniem odpowiedzi na takie pytanie odnośnie pirosiarczynu sodu:

 

Wyczytałem, że dezynfekują opary pirosiarczynu. Gdzie indziej znowu wyczytałem, że ktoś wkładał coś do roztworu pirosiarczynu sodu.

 

Czy poprzez wsypanie pirosiarczynu do wody i zanurzenie czegoś - łyżki, kranika itp. dokonamy dezynfekcji? Czy musi to coś mieć styczność z parą wydobywającą się z roztworu?

 

Chciałbym przed rozpoczęciem rozlewania jednak zanurzyć końcówkę kranika w czymś dezynfekującym, a nie mam akurat spirytusu ani żadnego innego mocnego alkoholu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym przed rozpoczęciem rozlewania jednak zanurzyć końcówkę kranika w czymś dezynfekującym, a nie mam akurat spirytusu ani żadnego innego mocnego alkoholu...

I następny problem z kranikiem. Wąż po prostu przelewa się wrzątkiem, potem spryskuje roztworem piro i to wszystko. Kranik wrzątkiem zalany się zepsuje (rozszczelni). Nie masz wielkiego wyboru, zrób roztwór piro i spryskaj kranik.

Dezynfekują opary piro. Warto mieć np ACE, część sprzętu trzymać w roztworze przez jakiś czas. U mnie jeden fermentor wciąż zalany jest roztworem ACE, po warzeniu wszystko tam wrzucam i leży sobie aż do następnego razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.