Skocz do zawartości

Wyeast 1084 Irish Ale


Rekomendowane odpowiedzi

This yeast ferments well in dark roast worts. Beers fermented in the lower temperature range produce dry and crisp beers to fruity beers with nice complexity in the upper range. Ester production is enhanced with fermentation temperatures above 64 degrees F (18 C). Flocculation is low to moderate with filtration typically required.

 

Origin:

Flocculation: Medium

Attenuation: 71-75%

Temperature Range: 62-72F, 16-22C

Alcohol Tolerance: 10% ABV

 

Styles:

American Barleywine

Baltic Porter

Dry Stout

Foreign Extra Stout

Imperial IPA

Irish Red Ale

Oatmeal Stout

Other Smoked Beer

Robust Porter

Scottish Export 80/-

Scottish Heavy 70/-

Scottish Light 60/-

Spice, Herb, or Vegetable Beer

Strong Scotch Ale

Sweet Stout

Wood-Aged Beer

 

Źródło: http://www.wyeastlab.com/hb_yeaststrain_detail.cfm?ID=6

 

SZCZEP DROŻDŻY: 1084 Irish Ale

 

Ten szczep fermentuje dobrze w ciemnych, "przypieczonych" brzeczkach. Piwa fermentowane w dolnym zakresie temperatur mogą być wytrawne i rześkie, aż do owocowych. Piwa fermentowane w górnym zakresie temperaturowym będą bardziej złożone w smaku. Produkcja estrów wzmaga się przy temperaturze fermentacji powyżej 64 F (18 C). Ze względu na słabą flokulację zazwyczaj konieczna jest filtracja.

 

Podstawowe informacje:

Flokulacja: średnia

Odfermentowanie: 71% - 75%

Zakres temperatur: 62-72F, 16-22C

Tolerancja na alkohol: 10% ABV

 

Style piwa:

American Barleywine

Baltic Porter

Dry Stout

Foreign Extra Stout

Imperial IPA

Irish Red Ale

Oatmeal Stout

Other Smoked Beer

Robust Porter

Scottish Export 80/-

Scottish Heavy 70/-

Scottish Light 60/-

Spice, Herb, or Vegetable Beer

Strong Scotch Ale

Sweet Stout

Wood-Aged Beer

Edytowane przez Marusia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze mój komentarz: co roku używam tych drożdży w sezonie letnim, wymiennie z German Ale. Oczywiście nigdy nie filtrowałam piwa przed butelkowaniem, a jednak piwa są zazwyczaj klarowne. Rzeczywiście jednak, drożdże z dna wzbijają się bardzo łatwo i po nalaniu 3/4 butelki, jeśli chce się zachować klarowność, należy przestać nalewać. Mi akurat na klarowności nie zależy:)

 

W porównaniu z German Ale ewidentnie więcej estrów się pojawia w piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

W tym roku robiłem kilka piw na tych drożdżach i chciałbym podzielić się wrażeniami.

Jeśli miałbym te drożdże scharakteryzować jednym słowem to było by to słowo "nieśpieszne" nie mylić z powolne. Drożdże z gęstwy szybko zabierają się do pracy, fermentuję nie jakoś specjalnie burzliwie - nie ma problemów z piana wychodzącą z fermentora nawet przy 25 litrach + gęstwa. Jak pisałem trzeba dać im czas bo dość długo fermentują. O profilu drożdży już poprzednicy napisali, ja fermentowałem w około 18-19°C i piwa wychodzą dość czyste z lekkim owocowym zaznaczeniem. Piwo po nagazowaniu wymaga trochę czasu na ułożenie się i dotyczy to wszystkich piw nawet słabych. Piwo świeżo po nagazowaniu jest "surowe", takie ostre i po około miesiącu zaczyna być inne w smaku - wygładza się.

Jeśli chodzi o klarowność to kilkudniowe "lagerowanie" pomaga osiągnąć zupełnie klarowne piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

fermentuję nie jakoś specjalnie burzliwie - nie ma problemów z piana wychodzącą z fermentora nawet przy 25 litrach + gęstwa.

Niekoniecznie:

post-1912-0-37326400-1391860938_thumb.jpg

Starter

post-1912-0-83773100-1391860988_thumb.jpg

I pokolenie

A jaka temperatura fermentacji i gęstość początkowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starter z opakowania Blg 12, następnie I pokolenie Blg 15, za każdym razem robię starter gęstwy. dając ok 10 Blg brzeczkę i zostawiam na 24h.

 

Ponieważ wysładzam do założonego litraża, a nie do 3-4 Blg, to zawsze zostaje mi "cienkusz", z którego robię 2-3% Harcerza.

 

A , że przypadek dobrze sprawdza się w praktyce, to drożdże (Wyeast) zadaję w temp brzeczki 20-23 C, gęsta piana pojawia się w przeciągu 2-5 h, ją (1-2 dwukrotnie) zbieram do Harcerza. Piana później się już nie pojawia, stopniowo się schładza do 17C i w takiej temp następuje fermentacja.

 

post-1912-0-58970800-1391943886_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jak te drożdże? Jakie efekty w piwach dają? "Polecane do piw opiekanych" jak się ma to stwierdzenie? Dostałem je i zastanawiam jak najefektywniej je wykorzystać, cztery piwa mam w planach na nich - Crem Ale, IRA, Robust porter i Whiskey Stout, warto się nimi bawić do tych stylów? Z tego co czytam to powolnie fermentują i smak się musi długo układać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie style, które wymieniłeś będą dobre na tych drożdżach. Mi one podpasowały i do jasnych piw (blond) i do bursztynowy (IRA) i do ciemnych mocnych (ris). Z mocnym chmieleniem tez jest ok.

 

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Bardzo fajne drożdże, chociaż nie wiem czy to moja tylko obserwacja, ale przy piwach fermentowanych w dolnych zakresach temperatur odfermentowywały głębiej niż przy tych fermentowanych wysoko. Przy wyższych temperaturach (bitter fermentowany od 19 do 21 stopni) estry stają się dość szorstkie. Szybka i sprawna fermentacja, bez smrodków. Pancerne w kwestii alkoholu, ostatnie piwo, RISa zjadły z 28 do 5 Blg. Ładnie się klarują, chętnie do nich wrócę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.