Skocz do zawartości

Dekokcja vs zacieranie temperaturowe


Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do DunkelWeizena i stanąłem przed wyborem metody zacierania. Wielu piwowarów wykorzystuje przy piwach pszenicznych metodę dekokcji. Przeczytałem wątek o zacieraniu dekokcyjnym:

http://www.piwo.org/topic/882-zacieranie-dekokcyjne/ - jest tam trochę informacji, ale nadal jestem ciekaw różnic.

Techniczne aspekty i różnice w zachodzących procesach są dla mnie jasne, ale proszę o odpowiedź, co zyska piwo jeżeli wybiorę dekokcję zamiast zacierania temperaturowego. I nie chodzi mi o jakieś naukowe wywody, ale o prostą odpowiedź, co poczują moje kubki smakowe i co będzie cieszyło moje oczy.

A może różnice są tak subtelne, że są to jedynie dwa różne sposoby zacierania różniące się jedynie sposobem dojście do identycznych efektów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice pewnie byłyby zauważalne tylko przy bardzo dobrze uwarzonym piwie bez żadnych wad. Tak więc skoro masz dopiero 5 warek na koncie to myślę, że nie ma co sobie zawracać głowy i należy skupić się bardziej na poprawnej fermentacji etc. No chyba, że jesteś ambitny to droga wolna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dzisiejszych słodach dekokcja jest zbędna.

konkretnie :okey:

a tak a'propos bywałem niedaleko Milicza u rodzinki (min na odłowach karpia w zeszłym roku), która ma dom letniskowy w Olszy, tereny mnie urzekły, więc pewnie nie raz jeszcze zawitam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam dekokcję stosuję w Pilsach i Koźlakach, pewnie moja podświadomość mi to wmawia, ale różnicę wyczuwam. Przy dekokcji możesz liczyć również na lepszą wydajność, choć przy 20l ma to niewielkie znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dekokcji i przy zacieraniu jednotemperaturowym da się' zauważyć różnicę, robiłem już kilka piw, przy których raz stosowałem zacieranie jednotemperaturowe a raz dekokcję i za każdym razem piwo na dekokcji było moim zdaniem lepsze. Dekokcja daje większą pełnię smaku smaki karmelowe ale nie takie jak przy słodach karmelowych tylko subtelniejsze. i ma to coś co czyni piwo znakomitym :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja gdzieś trafiłem na podobny wątek i wniosek był taki (nie mój - wypowiadały się osoby dość doświadczone), że różnica jest minimalna i ma znaczenie kiedy się robi piwo na konkurs - sędziowie są w stanie zauważyć różnicę pomiędzy zacieraniem infuzyjnym a dekokcyjnym (na korzyść dekokcji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.