Skocz do zawartości

Jarzyn warzy...


Rekomendowane odpowiedzi

Ratio

Dzięki myślałem że przynudzam, ogólnie jest tak że przy warzeniu non stop coś się dzieje ostatnio np. pomyliłem przerwy zacierania.

Imię dla garnka wybrałem ja jakoś tak spontanicznie

 

Raczek

Co do infekcji to wina kranika na cichej, po burzliwej nie było żadnych śladów kwasa.

Fermentor będzie od teraz robił za pojemnik na słód przy śrutowaniu - mała strata krótki żal

Generalnym problemem CLO2 jest cena i konieczność robienia roztworów na tą chwilę mam świeżą paczkę OXY z Biedronki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roztwór CLO2 robi się w kilkanaście sekund, po 12 godzinach jest już aktywny, można sobie spokojnie to zaplanować. Patrzać ile się go zużywa (starcza na baardzo długo) oraz na jego zabójczą skuteczność to jest "najtańszy" środek na rynku. Do Oxy dolicz sobie koszty surowców zepsutych warek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tą chwilę mam świeżą paczkę OXY z Biedronki.

 

Ale ten biedronkowy to chyba ma jeszcze sporo różnych związków niekoniecznie zalecanych w piwowarstwie. Jeśli chcesz używać nadwęglan sodu (ja używam i na razie sobie chwalę) to kup sobie czysty, na allegro kilogram do dorwania za jakieś 7zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o dodatkach w Biedronkowym OXY - dlatego pukam 2x.

Wiem o nadwęglenie z Alledrogo ale potrzebowałem czegoś na szybko za 3 dni butelkuje Dry Stouta.

Tak z ciekawości jak długo taki aktywowany roztwór CLO2 nadaje się do przechowywania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę ile z tego jesteś w stanie zrobić RR, nie wiem dokładnie ale na 3sezony powinno mi starczyć spokojnie bo nie mam zamiaru robić dużych aktywatorów. Jakby nie liczyć to chyba Clo2 jest najlepszą opcją.

 

Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #007/13 Dry Stout zabutelkowana z dodatkiem 80g cukru.

Wyszło 32 x 0,5 (jedna butelka się rozlała)

Odfermentowało do 2 BLG.

 

Zapowiada się bardzo ciekawe piwo. :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witbier i PA przelane na cichą.

Wit ma w tej chwili 6 BLG PA 5 niżej już chyba nie zejdą w tej temperaturze, trzeba pomyśleć nad dogrzewaniem ew. zmianą miejsca.

Browar wzbogacił się o 60L beczkę z atestem do spożywki kupioną bardzo okazyjnie, aktualnie siedzi w niej PA docelowo ta ma być filtratorem.

Mam w planach kupić jeszcze 2-3 na fermentory do "dużych" warek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

##011/13 Codzienne

warzone 27.10.2013

 

Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński klepiskowy Bruntal 6,5kg [3,8 EBC]
  • Słód pszeniczny Litovel 5kg [4.1 EBC]

Chmiele:

  • Magnum Granulat [13%AK] 70g

Drożdże:

  • Fermentor "A" US-05
  • Fermentor "B" Wyeast 2565 Koelsch

Schemat zacierania:

  • Mieszanie 35l wody 35°C 20 min
  • Białkowa 52°C 20 min
  • Maltozowa 63°C 40 min
  • Dekstrynująca 73°C 20 min
  • Wygrzew +5l wody 78°C 10 min

Wysładzanie i filtracja: 14l wody 75°C

 

Czas gotowania: 60

 

Schemat chmielenia:

  • Cały chmiel na początku gotowania.

Komentarz

Wyszło ok 38 l 15 blg.

Gotowane pod częściowym przykryciem zobaczymy co z tego wyjdzie.

Edytowane przez Jarzyn_waleczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W poniedziałek rozlaliśmy do butelek Polskie ale i Wita wszystkiego wyszło 105 butelek.

30 butelek Wita i 75 Polskiego Ale

 

Umycie, "wykretowanie" i dezynfekcja 120 butelek to jakiś koszmar.

Część butelek wygotowaliśmy ale jak dla mnie mija się to z celem i trwa za długo.

Na części butelek zastosowaliśmy metodę którą kiedyś przedstawił kolega 19Mateusz87, ryż + ocet - zaskakująco dobre efekty.

Następnym razem użyje tego zamiast NaOH i zobaczymy jakie będą efekty.

 

W najbliższy poniedziałek festiwal mycia zapleśniałych butelek. :)

 

Codzienne na US-05 przelane na cichą przy 4 blg, fermentor na 2565 wystartował trochę wolniej i stoi jeszcze na burzliwej.

Edytowane przez Jarzyn_waleczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakikolwiek najzwyklejszy wybielacz z chlorem. W auchanie kupuję akurat taki - http://www.supermark...dezynfekcji-1l/ , moze byc kazdy inny byle bez zbędnych aromatów i zapaszków;)

 

Uwaga: metoda jak wyżej działa przy usuwaniu osadów po piwie domowym z butek (taki osad na ścianka). Jeśli zdarzają się zapleśniałe, czyszczę je bardziej stężonym wybielaczem.

Edytowane przez szukis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.