Skocz do zawartości

Jakie optymalne temperatury zacieru dla słodu pilzneńskiego?


qni

Rekomendowane odpowiedzi

Moja pierwsza warka była tylko ze słodu pilzneńskiego, powoli myślę o zrobieniu drugiej. Ponieważ mam tylko słód pilzneński, zastanawiam się jaki sposób zacierania jest dla niego optymalny.

 

Znalazłem:

Dekokcja trójwarowa. (…)

„Dekokcja trójwarowa jest protoplastą całego zacierania dekokcyjnego. Tak były warzone pierwsze pilznery w Pilznie i jak wiele tradycyjnych niemieckich browarów warzy ciemne piwa, takie jak Munich Dunkel, Bock i Doppelbock do dzisiaj.”

Oraz

Dekokcja jednowarowa (…)

„Rozkład temperatur pokazany powyżej jest dobrze przystosowany do słodów typu lager (pilźnieński).”

Żródło: http://www.piwo.org/topic/882-zacieranie-d ekokcyjne/

 

Natomiast w toolki jest przedstawiony Typowe temperatury zacierania określone przez optymalną temperaturę działania różnych enzymów.

 

Który z tych sposobów jest optymalny?

A może Zacieranie sterowane temperaturowo (step mash) + dekot?

http://www.wiki.piwo.org/Zacieranie_ziarna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób zacierania muszi być dobrany do tego co chcesz otrzymać. W niktórych stylach jest wskazana dekokcja, inne lepiej zacierać z kilkoma przerwami, a niektóre można tylko w jednej.

A to czy będziesza zacierał poprzez infuzję czy podgrzewająć zacier to już zależy jak Ci leży :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o metodach zacierania i co w teori dają.

Zacierać możesz na kilka sposobów, infuzyjnie tylko w 63, tylko w 72, wielotemperaturowo infuzyjnie np 54,63,72, dekokcyjnie jedno, trój warowo.

Zrób kilka piw zacierając każde inaczej a wybierzesz smak jaki Ci odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp. zacierania nie dobiera się do słodu tylko do stylu gotowego piwa.

 

Odwracasz całkowicie tok myślenia.

 

Aa tam. W piwowarstwie domowym panuje wolność i nikt nie musi warzyć piw stylowych zgodnie z BJCP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.