Skocz do zawartości

Rozwarstwiony / podzielony termometr


dentharg

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

 

sprawa przydarzyła mi się już z drugim termometrem - mianowicie słupek w środku rozwarstwił/podzielił się. Załączam zdjęcie.

Termometr Alla France (http://browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=6&przedm=1333705)

 

Wada ta kompletnie dyskwalifikuje przyrząd. Jednak moim problemem jest to czym został ów problem spowodowany i jak go uniknąć na przyszłość...

 

Czy ktoś z Was już takim przypadkiem i się spotkał?

 

Dzięki!

post-988-0-60975400-1363092686_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwiej schłodzić go tak by cały płyn znalazł się w bańce. Jak to nie pomoże, można podgrzać termometr w wodzie (przy podgrzewaniu otwartym płomieniem, opalarką może on pęknąć). Po tej operacji dobrze sprawdzić wskazanie termometru porównując je z wynikiem pomiaru na innym termometrze.

 

http://www.piwo.org/topic/8279-przerwany-slupek-czerwonego-plynu-w-termometrze/

Edytowane przez Ray
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Naprawa termometru alkoholowego metoda odśrodkową zajęło mi 5 min razem z tłumaczeniem dziecku co będę robił i dlaczego powinno się schować w łazience w momencie kręcenia:

 

1. nabieramy ochoty na naprawę termometru (zajeło mi to jakieś pół roku)

2. odnajdujemy uszkodzony termometr (poszło szybko, jeden dzień)

ter_01_a.jpg

 

3. z drutu kręcimy koszyczek z którego termometr nam nie wypadnie w czasie kręcenia

ter_02_a.jpg

 

4. zakręcamy mocno termometrem przez około 0,5 min i jeśli udało nam się go nie rozbić cieszymy się naprawionym sprzętem

ter_03_a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki dramatyzm w opisie :D

A tak swoją drogą łatwiej podgrzać na palniku termometry niertęciowe, z jakimś płynem z barwnikiem w środku niż machać nim (mniejsze ryzyko). Przed stłuczeniem poprzedniego termometru laboratoryjnego szklanego zakres od -10 do +110 tak zrobiłem i działał poprawnie nie przekłamywał, ale i tak z czasem doradzam przejść na elektryczny... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz dołożyłem jeszcze jedną koszulkę i zastanawiam się czy na wszelki wypadek nie zalać sondy jakimś klejem lub silikonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze powiadomień nie dostałem, że ktoś odpisał..

 

Koszulka tak jak myślałem. Ale także myślę o zalaniu silikonem - osłona kabelka to siatka więc teoretycznie na całej niezabezpieczonej długości jak dostanie płynem to może uwalić sondę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.