Skocz do zawartości

Za dużo chmieli


qni

Rekomendowane odpowiedzi

aromatyczny dałeś na goryczkę a goryczkowy na aromat? z tego wynikałoby ze twoje piwo będzie mieć ponad 36 IBU, czyli niezbyt duża gorycz..

Ale już dość mocno wyczuwalna. :) No ale to rzecz gustu.

 

A przypadkiem nie chmieliłeś odwrotnie?

Edytowane przez Afghan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miesiąc temu rozlałem Ale'a gdzie na 18l brzeczki 15 Blg zadałem resztę Marynki która mi została 58g na 60min. Myślałem że tego nikt nie przełknie, piwo przed rozlewem miało wielką gorycz. Parę dni temu otworzyłem jedno i.... po wypiciu sięgnąlem po drugie. Postaram się poczekać z tym piwem dłużej żeby poobserwować co dzieje się z goryczką w czasie leżakowania. Ty dałeś na goryczkę Lubelski (aromat) o mniejszej zawarości alfa kwasów. Myślę że to Twoje piwo będzie bardzo udane. Życzę smacznego :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qni nie załamujos ;) goryczka goryczce nie równa. Jak napiszesz dokładnie jakie piwo robisz ( skład słodów/ekstarktów, ew sposób zacierania, rodzaj drożdży i fermentacji oraz zawartość alfa kwasów w chmielach ) to można z dość dużą dokładnością policzyć goryczkę i określić czy będzie mocno wyczuwalna czy nie. Bez tych informacji można sobie mocno gdybać. Co do zasady koledzy mają rację że jeśli na początku jest zbyt goryczkowe to z czasem to uczucie się zmniejsza. Goryczka w brzeczce to bardzo inna kwestia bo ostre nuty kontrastują ze słodyczą przez co wydaja się być nieznośne, natomiast ta "łagodna" gorycz jest przykrywana słodyczą i ujawni się dopiero po fermentacji.

A jak na prawdę ci nie posmakuje ( w co nie wierzę ) to przynieś w jakiś czwartek do degustatorni - damy radę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.