Skocz do zawartości

długa pierwsza fermentacja


Rekomendowane odpowiedzi

witam Warze piwo od roku ze słodów gotowych i zauważyłem że niektóre piwa zwłaszcza ciemne mają dłóższa fermentacje niż tydzień. Czy rozlewać po tygodniu do butelek czy jeszcze czekać aż piana z powieżchni zniknie. Bardzo bym prosił o wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji, mam takie cuś: Bailing w pszenicy odfermentował do 3 z kawałkiem, stoi w miejscu, ale na powierzchni ciągle wytwarza się drobniutka, gustowna piana. Jest 10 dzień. Lać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na WB06 było zadziałane. Staram się nie zaglądać. Obserwowałem rurkę i bulkało sobie normalnie, potem koło szóstego dnia wygasło i w tej chwili mam równy poziom w rurce, lekuchną pianę i chyba ustabilizowanego Bailinga. Drożdże pływają po wierzchu. W drugim fermentatorze mam sytuację odwrotną: siedzi tam bitter na S04 od 9 dni i piany ani śladu, drożdże pływają a rurka sobie od czasu do czasu (tak co 5-7 min.)pyrknie. Ale tu i tak mam plan zostawienia tego na jeszcze ze trzy tygodnie bez zaczepiania i nie przelewania na oddzielną cichą, więc niech sobie siedzi, nic niepojącego ani w smaku ani w wyglądzie nie widzę, nawet Bailinga nie mierzyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gold Ekspert

 

800 postów 34 pkt.

 

Nazwa browaru

Rockowy Browar Domowy d-mol

Rok założenia:2011

Liczba warek:27 i rośnie

Lokalizacja:Wrocław

 

browar

 

I nie zaglądać.

piwo robie w butli szklanej to mam stały podgląd ,a jak mierzyć gęstość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaka gęstość ,jak ją mierzyć

 

http://www.wiki.piwo.org/Areometr

Takim cudem techniki.

jak ?

Praktycznie najważniejsze narzędzie w piwowarskim warsztacie.

Generalnie gęstość to tak jak by zawartość cukru w brzeczce/piwie.

Znając gęstość(zawartość cukru) możesz wiedzieć czy fermentacja nadal trwa i obliczyć potencjalna zawartości alkoholu w gotowym piwie.

Nie zaglądać to znaczy nie otwierać pokrywy fermentora w czasie fermentacji - najlepiej przez kilka dni.Nie robić zdjęć piany, braku piany. Fermentor zostaw poza ludzkim wzrokiem i światłem :)

Kolego musisz troszkę jeszcze poczytać ;)

Edytowane przez Lusterko87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Warze piwo od roku ze słodów gotowych i zauważyłem że niektóre piwa zwłaszcza ciemne mają dłóższa fermentacje niż tydzień. Czy rozlewać po tygodniu do butelek czy jeszcze czekać aż piana z powieżchni zniknie. Bardzo bym prosił o wskazówki.

 

Warzysz piwo od roku i jeszcze nie wiesz co to balingomierz/cukromierz??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji, mam takie cuś: Bailing w pszenicy odfermentował do 3 z kawałkiem, stoi w miejscu, ale na powierzchni ciągle wytwarza się drobniutka, gustowna piana. Jest 10 dzień. Lać?

 

Daj im jeszcze ze 3 dni. Myślę że już koniec fermentacji aczkolwiek warto jeszcze poczekać te kilka dni co byś wybuchowych niespodzianek nie miał. Wb-06 z reguły szybko się uwijają (choć i zdarzyło się u mnie podobnie jak u Ciebie że fermentacja zwolniła) Szkoda że nie zrobiłeś fotek. Teraz jednak już tam nie zaglądaj i daj im te 3 dni na dojedzenie tego co ewentualnie zostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotek nie robiłem bo w tej pianie moim zdaniem nie ma nic niepokojącego. Ona się dalej utrzymuje i jest aktywna (tzn. bąbelki pękają i tworzą się nowe). Zostawiam do piątku. Za to w drugim fermentatorze gaz się wydziela a piany już zupełnie wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gold Ekspert

 

800 postów 34 pkt.

 

Nazwa browaru

Rockowy Browar Domowy d-mol

Rok założenia:2011

Liczba warek:27 i rośnie

Lokalizacja:Wrocław

 

browar

 

I nie zaglądać.

piwo robie w butli szklanej to mam stały podgląd ,a jak mierzyć gęstość

 

Trochę namieszałem, ale chciałem zapytać się rita1230 jak myje butlę po burzliwej? Szczególnie kołnierz, który się tworzy na powierzchni brzeczki. Bo mnie w plastikowym fermentorze zajmuje to ok. 1minuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.