Skocz do zawartości

anteks piwowarzy


Rekomendowane odpowiedzi

Moje rozumowanie jest takie, może się mylę. Nad taflą brzeczki/piwa jest CO2 z procesu fermentacji.

Wrzucając chmiel od góry, to CO2 cały czas tam jest stanowiąc barierę dla tlenu. Przelatują przez CO2 tylko granulki z chmielem.

Żaden tlen z góry przez CO2 nie przelatuje ponieważ jest lżejszy od CO2 i zostaje u góry.

Jedyny tlen jaki dostarczamy podczas chmielenie na zimno, to ten, który jest uwięziony w granulkach chmielu, ale niego praktycznie nie da się usunąć.

 

Jedyne rozwiązania jakie przychodzi mi do głowy, to rozdrobnić chmiel do "proszku", wsypać go butelki i ewakuować z niej tlen wypychając go CO2.

Nie wiem czy gra warta świeczki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Krzyżak napisał:

Moje rozumowanie jest takie, może się mylę. Nad taflą brzeczki/piwa jest CO2 z procesu fermentacji.

Wrzucając chmiel od góry, to CO2 cały czas tam jest stanowiąc barierę dla tlenu. Przelatują przez CO2 tylko granulki z chmielem.

Żaden tlen z góry przez CO2 nie przelatuje ponieważ jest lżejszy od CO2 i zostaje u góry.

Jedyny tlen jaki dostarczamy podczas chmielenie na zimno, to ten, który jest uwięziony w granulkach chmielu, ale niego praktycznie nie da się usunąć.

 

Jedyne rozwiązania jakie przychodzi mi do głowy, to rozdrobnić chmiel do "proszku", wsypać go butelki i ewakuować z niej tlen wypychając go CO2.

Nie wiem czy gra warta świeczki. 

ILe jest tlenu w sprasowanym na gorąco chmielu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

9 godzin temu, Krzyżak napisał:

Uważam, że takie kombinacje są zbędne. Powietrza z granulatu i tak nie usuną.

 

Jakbyś fermentował piwa pod ciśnieniem i chmielił na zimno to byś wiedział o co chodzi. Eliminacja tlenu tak, ale nie tylko. 

A jakbyś zadał po ludzku pytanie to @anteks pewnie by odpowiedział... 

 

 

Edit:

@anteksmam pytanie  - czy gwint na tym zaworze kulowym jest normalny tzn. 3/4 cala czy specjalny pod gwint "butelkowy"? Kupiłeś ten zawór na Ali? Na zdjęciach widziałem że jest tam o-ring. Właśnie się przymierzam do tego też. Mam zwykły zawór kulowy i sprawdzałem że da się zakręcić na tą pompkę i na dekiel ale nie wchodzi super dobrze i nie sprawdzałem szczelności. 

Pytam bo nie chcę kupować tego zaworu na Ali jeśli to jest zwykły zawór 3/4" który mam.  

 

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, skybert napisał:

Jakbyś fermentował piwa pod ciśnieniem i chmielił na zimno to byś wiedział o co chodzi.

 

Tak się składa, że używam m.in. Fermentaurusa SnobNose i chmielę w nim na zimno, więc wiem o czym piszę.

 

10 godzin temu, anteks napisał:

ILe jest tlenu w sprasowanym na gorąco chmielu?

 

Pewnie niewiele, więc mało się nim przejmuję.

 

11 godzin temu, Łachim napisał:

@Krzyżakjakby to tak dobrze działało, to przy podłodze w pokoju by nie było czym oddychać.

 

heheh zawartość CO2 w powietrzu, to zaledwie 0,04%, więc nie ma co tego porównywać z zamkniętym fermentorem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, ale nadal nie ma co wierzyć w niewzruszalną warstwę CO2 nad piwem, bo to gazy, które byle podmuch może przemieszać. Oczywiście nie w każdym stylu piwa trzeba tak przesadzać, czasem to może nawet niewskazane. Warto podejmować kroki, jakie się da, najlepiej zamknięte transfery. Teraz kombinuję nad jakimś podobnym patentem do fermentacji w kegu, ale na razie najlepszy pomysł to drugi keg.

Edytowane przez Łachim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Krzyżak napisał:

 

Tak się składa, że używam m.in. Fermentaurusa SnobNose i chmielę w nim na zimno, więc wiem o czym piszę.

 

 

 

 

 

W jaki sposób dodajesz chmiel?

5 godzin temu, Łachim napisał:

Jasne, ale nadal nie ma co wierzyć w niewzruszalną warstwę CO2 nad piwem, bo to gazy, które byle podmuch może przemieszać. Oczywiście nie w każdym stylu piwa trzeba tak przesadzać, czasem to może nawet niewskazane. Warto podejmować kroki, jakie się da, najlepiej zamknięte transfery. Teraz kombinuję nad jakimś podobnym patentem do fermentacji w kegu, ale na razie najlepszy pomysł to drugi keg.

A w moim przypadku nic nie musze przelewać bo wszystko odbywa się w jednym pojemniku i to praktycznie bez dostepu tlenu, a na koniec przelewam nagazowane piwo prosto do kega

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, anteks napisał:

W jaki sposób dodajesz chmiel?

 

Odkręcam dekiel, wsypuje chmiel, zakręcam dekiel.

Wydaje mi się /choć nie mam na to żadnych badań/, że w domu żadną metodą nie da się znacząco zmniejszyć natlenienia podczas chmielenia na zimno.

Rozlewam bezpośrednio z SN do butelek nalewarką przeciwciśnieniową. Sposób rozlewu uważam za kluczowy, by ograniczyć natlenienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzyżak napisał:

 

Odkręcam dekiel, wsypuje chmiel, zakręcam dekiel.

Wydaje mi się /choć nie mam na to żadnych badań/, że w domu żadną metodą nie da się znacząco zmniejszyć natlenienia podczas chmielenia na zimno.

Rozlewam bezpośrednio z SN do butelek nalewarką przeciwciśnieniową. Sposób rozlewu uważam za kluczowy, by ograniczyć natlenienie.

Czyli fermentujesz ciśnieniowo następnie spuszczać ciśnienie, wsypujesz chmiel i znowu nabijasz co2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uparłem się, wręcz przeciwnie. Olewam to. Sam widzisz jak daje chmiel.

Ale jeżeli miałbym stosować rozwiązania np. takie jak Twoje, to w jakimś celu.

Jak bym przeszedł na 100% fermentacji pod ciśnieniem, to pewnie bym zrobił  podobny system do Twojego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, każdy chmieli lub fermentuje jak uważa ale ja widzę kilka plusów: (co prawda jeszcze tego nie próbowałem ale już to sobie przemyślałem ?)

 

- dodawanie chmielu na cichej przy bardzo małej już produkcji CO2 i otwieraniu dekla, spowoduje jakieś tam natlenienie. Ja wiem że małe, ale skoro mamy fermentor ciśnieniowy to można tego uniknąć. 

- spuszczanie całego CO2 żeby otworzyć dekiel jest trochę bez sensu, fermentujemy pod ciśnieniem głównie po to, żeby cały proces był w zamknięciu. I nie nagazujemy już piwa naturalnie bo fermentacji prawie nie ma. OK, można dobić z butli.

Co prawda w fermzzilli dodaję chmiel od dołu ale ostatnio mam pomysł na 2 dawki chmielu na zimno no i w allrounder nie mam zbiorniczka pod spodem i nie wszystkie fermentory mają. 

- jeśli się ma prawie pełny fermentor piwa to spuszczenie CO2 spowoduje pojawienie się bardzo wysokiej piany, trzeba uważać.

- wygoda - udogodnienia które ułatwiają życie bardzo mi się podobają, żadnych kombinacji w czasie fermentacji, wszystko jest przygotowane wcześniej, otwieramy zawór w dogodnym momencie i tyle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ma 2 x Fermzilla AR i robię przepompy . Fermentacja się kończy to sypię chmiel do  przygotowanego pustego fermentora, przedmuchuję go  co2   i  za pomocą co2 przepompowuję piwo z jednego do drugiego i tyle . I z efektów jestem bardzo zadowolony .

 

Jak wiemy w fermizllach stożkowych cały chmiel zbija się na małej powierzchni  na dole, w AR powierzchnia jest większa jeżeli chodzi o dno i co z tym idzie chmiel ma lepszy kontakt z piwem . Takie jest moje zdanie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.02.2022 o 09:12, Krzyżak napisał:

Fakt umożliwia ale moim zdaniem nie zmniejsza znacząco natlenienia.

A skąd utlenienie jeżeli kontakt z tlenem jest tylko w momencie wlewania brzeczki do fermentora?

W dniu 28.02.2022 o 12:32, witur napisał:

Ja ma 2 x Fermzilla AR i robię przepompy . Fermentacja się kończy to sypię chmiel do  przygotowanego pustego fermentora, przedmuchuję go  co2   i  za pomocą co2 przepompowuję piwo z jednego do drugiego i tyle . I z efektów jestem bardzo zadowolony .

 

Jak wiemy w fermizllach stożkowych cały chmiel zbija się na małej powierzchni  na dole, w AR powierzchnia jest większa jeżeli chodzi o dno i co z tym idzie chmiel ma lepszy kontakt z piwem . Takie jest moje zdanie 

Przy zamkniętym dolnym zaworze powierzchnia wcale nie jest mniejsza niz przy AR, zresztą jak twierdzisz  ze używam homeopatycznych ilości chmielu to nie ma to większego znaczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Warka 369 APA cośtam

skład

Pilzneński 5kg

Płatki pszeniczne 0,5kg

Marynka 30g

Mix chmieli z chmielenia na zimno z poprzedniej warki

 

Zacieranie 67' 90min

Gotowanie 60 min

0' 30g marynka

Gdy temp spadła do 70'C dodany 1l mokrych chmieli odzyskanych z poprzedniej warki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.