Skocz do zawartości

Instalacja do mycia i płukania butelek


marcin_l85

Rekomendowane odpowiedzi

Taki mały OT. Kapslowałem dzisiaj dla próby małe butelki po Lechu Gretą i poszło bez problemów, nawet dało się odkręcić. ( wiem, wiem są zielone...:) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domestos , kilka godzin moczenia butelek w jego roztworze w wodzie gorącej po chłodzeniu i nawet najbardziej zasyfiałe butelki wymagają tylko kilkukrotnego płukania i są jak nowe.

 

"Moje" butelki po opróżnieniu płuczę tylko w wodzie ( niekoniecznie tego samego dnia z powodu wymienionego wyżej ) i czekają sobie na potraktowanie piro i ponowne napełnienie. Nie trafiłem jeszcze żeby jakaś konkretna butelka miała infekcję od niedomycia.

 

 

Czy do tego potrzebne są aż takie instalcje ? Moim zdaniem i tak nie domyją się , musiałbyś miec jakies kosmiczne ciśnienie w tym i do tego jakaś rotacyjną myjkę.

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ręce opadają...

 

Dobrze moczycie butelkę potem ją kilkakrotnie płuczecie i później jeszcze piro i to np. x50. To jest naprawdę minimalizm i oszczędność czasu.

Czy ja też tak mam robić? Mnie dzisiaj już ... strzelił po dziesiątej butelce i dlatego zrobię sobie to diabelskie ustrojstwo...

 

Niepotrzebnie poruszałem temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja myję po 15 butelek - tyle się mieści do fermentora zalanego sodą. Mam kolejne 15 brudnych butelek wymieniam butelki a te wymoczone w sodzie płuczę. Ważne żeby mega brudne wkładać przed zmianą sody żeby jej od razu nie zapaskudzić. Potem tylko przed rozlewem dezynfekcja. Nie jest to takie straszne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie butelki "Żywieckie" mają idealny klej - nowa linia produkcyjna do nowych butelek. (wliczają się w to też wszelakie tatry warki itd.) W gorącej wodzie etykieta sama schodzi (spływa) po 60-120 sekundach. W zimnej po 10 minutach. Nawet nie trzeba ich zdrapywać.

 

Butelki kompani i carlsberga to koszmar...

 

Poza tym Żywieckie są małe i zajmują mniej miejsca w stosie transporterów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie to temat do instalacji do mycia, a nie kolejny temat o myciu butelek i każdego przemyślenia jak myje butelki w domu. Ciekawa rzecz tylko czy będzie spełniała swoje zadanie, robiłem kiedyś przejście od słuchawki do prysznica na przewężoną rurkę coś takiego: http://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/akcesoria/myjka_butelkowa_blast_3_4_cala tylko z krótkiego węża do podłączenia wody do kranu w casto po 10 zł, ale nie spełnił swojego zadania była to większa mordęga niż nalanie wody do wanny + do tego cała okolica zachlapana jak nie uważałeś! Do swojego potrzebowałbyś też dobrą pompę do wody, nie jestem pewien czy zmywarkowa da radę. I jak to będzie obieg zamknięty w skrzyni albo jakimś pojemniku napełnionym wodą? Najpierw z detergentem, potem z czymś do odkażenia? no bo piro tu nie da rady jako środek do dezyfekcji bo on oparami to robi, a nie jest powierzchniowo czynny.

Ja na twoim miejscu kombinował bym bardziej w tą stronę: http://twojbrowar.pl...do-butelek-.jpg niby nie jest to trudne do zbudowania ale trochę zabawy też jest. Widziałem na filmikach, że fajnie automatyzuje, mycie butelek, jakbyś miał dobrą pompę to mógłbyś też jakiegoś środka do dezynfekcji do wody dodać i płukać. Jednakże uważam żeby takie coś budować trzeba mieć duży przerób w browarze ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale płyn do mycia naczyń nie jest bakteriobójczy, ta temperatura też nie. Parę sztuk to też nie grupa reprezentacyjna, żeby cokolwiek powiedzieć to byś musiał zabutelkować 5 warek co najmniej. Pamiętaj także o tym, jak będziesz miał bakterie gdzieś w tej swojej myjce , wodzie albo w butelkach (jeżeli ta sama woda ma iść do płukania butelek) to samo płukanie z płynem do mycia naczyń ich nie wyeliminuje i tak, tym sposobem wypłuczesz sobie butelki bakteriami, wtedynawet z 40 butelek możesz mieć np. 5-10 zakażonych do wylania, a w najgorszym wypadku granaty, to czy jest sens w ogóle budowy tego w tym momencie? Butelki trzeba odkazić, z doświadczenia nie umyte butelki (zabrakło mi przy zlewaniu piwa i na szybko wrzątkiem przelałem jakieś co były pod ręką), praktycznie miałem około 8-9 butelek tak robionych i w 6 z nich odnotowałem albo kwas albo jakieś lekkie zakażenie, gdzie w reszcie butelek z warki tego nie było. Teraz staram się mieć nawet 1-2 nadmiarowe butelki. Więc lepiej się dobrze zastanów nad tą myjką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę tak, kombinować trzeba i jak masz z czego i czym to dobrze, ale w ten sposób to będzie tylko instalacja do plukania nie mycia. Pompka ze zmywarki nie daje ciśnienia :( i żeby tego używać jako myjki trzeba by właściwie zbudować... zmywarkę (tylko po co?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako stanowisko płukania dobry pomysł, chociaż wydaje mi się, że dwie dysze Ci wystarczą - chyba że wyewoluujesz więcej kończyn lub zagonisz do roboty rodzinkę :D dla dodatkowego ułatwienia proponuję skombinować jakiś zawór otwórz/zamknij, którym sterować można np nogą - trzymasz dwie butelki a nogą puszczasz wodę... to takie małe przemyślenie odnośnie oszczędności wody i ergonomii pracy. Czekam na efekt końcowy i mam nadzieję, że pochwalisz się zdjęciami i opisem użyteczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyświetl postUżytkownik jake dnia 06 marzec 2013 - 20:38 napisał

Rzecz w tym, że w ten sposób naprawdę brudnych butelek nie umyjesz.

 

Płyn + ciśnienie + temp 50-60st. C myślę, że zdziała sporo

 

Dobrze myślisz. Karcher na gorącą wodę zdziera lakier z samochodu. Myślę że butelkę gorąca woda + odrobinę sody kaustycznej umyje lepiej niż nie jedna szczotka do butelek.

Warto spróbować tabletek do zmywarki- są one alkaliczne, mają środek powierzchniowo czynny, enzymy i roztwór się nie pieni.

Edytowane przez Ray
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja się pochwale. Mam urządzanie do sterylizacji butelek. Do mycia się raczej nie nadaje. Przerobiłem już jakieś 15 warek po 60 butelek każda. Działa szybko i sprawnie i jestem z niej w pełni zadowolony.

Zrobiona jest z wiaderka florystycznego. Takie wiaderko jest małe, stabilne i co istotne prostokątne w przekroju. Do tego pompka z małej fontanny ogrodowej na 12V i dwie rurki z zaworkiem grawitacyjnym (takie same jak te do napełniania butelek) kilka wężyków i... i to wszystko. Zużycie wody wynosi ok 6-8l na warkę. 3-4 litry do dezynfekcji i kolejne 3-4 litry do przepłukania. Chociaż jakbym inaczej zamontował pompę można by ze zużyciem wody jeszcze zejść. Całość do zrobienia przy pomocy noża, wiertarki i taśmy McGaywerowskiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze raz :)

 

Mój dezynfektor butelek

 

 

 

dsc3209m.jpg

 

Myjka zbudowana jest na bazie wiaderka florystycznego. Takie wiaderko w przekroju jest prostokątne i łatwiej powycinać pozostałe elementy.

 

 

 

dsc3211j.jpg

dsc3210i.jpg

 

Ten wkład na górze jest wymienny. Mam dwa. Jeden do butelek 0,5 inny do 0,3l. Butelka w nim się swobodnie obraca i nie telepie się po całej konstrukcji.

 

dsc3212a.jpg

 

W wiaderku zamontowana jest pompa z fontanny ogrodowej. Prototyp był zasilany napięciem 230V co sprawiało, że praca była mało komfortowa :) Zamieniłem na taką co śmiga na 12V. Podpięte do niej są dwie rurki z zaworkiem grawitacyjnym.

 

dsc3215.jpg

 

Praca z tym jest bardzo prosta. Zakładamy butelkę. Włączamy pompę. Ciężar butelki otwiera zawór i następuje płukanie. Dwa, trzy obroty i dajemy drugą butelkę na drugą rurkę. Dwa, trzy obroty i ściągamy pierwszą i zakładamy trzecią. Zdjęcie butelki zamyka zawór, a cała moc pompy idzie w druga butelkę. Tym sposobem w momencie gdy zmieniam butelki inna jest sterylizowana.

Edytowane przez tatamatyldy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Zrobiłem coś na wzór z tego linku który podałem we wcześniejszym poście ,wszystko jest opisane pod fotkami co i z czego zrobione .

Myślę że powinno działać poprawnie ,chociaż na pewno coś trzeba będzie poprawić.

tu jest link https://plus.google....559064312910785

jak poskładam wszystko do kupy nakręcę jakiś filmik jak to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.