Skocz do zawartości

Piwo mocno chmielowe


czyzak

Rekomendowane odpowiedzi

Otóż wymyśliłem sobie, że chcę zrobić sobie dość mocno chmielowe piwo, popatrzyłem jakie surowce mam w domu i wymyśliłem coś takiego:

 

Słód Monachijski 3 kg

Słód Pilzneński 1 kg

Chmiel Lubelski 60 g (szyszki)

Chmiel Marynka 40 g (szyszki)

Drożdże Safale S-04

 

Zacieranie:

60-62 C - 15 minut

70-72 C - 40 minut

75-76 C - 10 minut

 

Chmielenie:

Po zagotowaniu 40 g Lubelskiego

45 minut do końca 40 g Marynki

10 minut do końca 20 g Lubelskiego

 

Chcialbym dodać, że chce uzyskać dość mocno chmielowe piwo, średnio goryczkowe (może być mniej goryczkowe, ale żeby nie poszło w drugą stronę). Jak w waszej opinii wygląda ten zasyp. Coś zmienić? Może dodać jeszcze trochę chmielu?

Edytowane przez czyzak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę dziwne wykorzystanie chmielu w stosunku do tego co chcesz osiągnąć Poza tym coś się nie zgadza w przepisie - ile w końcu masz tych chmieli.

Chmiel Lubelski 60 g (szyszki)

Chmiel Marynka 40 g (szyszki)

czy

Chmielenie:

Po zagotowaniu 40 g Lubelskiego

45 minut do końca 40 g Marynki

10 minut do końca 20 g Marynki

Ja bym zrobił:

Marynak 20g-60'

Marynka 20g-30'

Lubelski 40g-15'

Lubelski 20g-5'

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę dziwne wykorzystanie chmielu w stosunku do tego co chcesz osiągnąć Poza tym coś się nie zgadza w przepisie - ile w końcu masz tych chmieli.

Chmiel Lubelski 60 g (szyszki)

Chmiel Marynka 40 g (szyszki)

czy

Chmielenie:

Po zagotowaniu 40 g Lubelskiego

45 minut do końca 40 g Marynki

10 minut do końca 20 g Marynki

Jak bym zrobił:

Marynak 20g-60'

Marynka 20g-30'

Lubelski 40g-15'

Lubelski 20g-5'

To co proponujesz zmienić? A co do tego to zwykłe niedopatrzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz zawartość alfa kwasów podaną do tego chmielu ? i napisz ile jakiego w końcu jest bo jeszcze nie jestem pewien :-)

To by pomogło obliczyć IBU i łatwiej można określić efekt. Generalnie Leszcz007 proponuje korekcję w dobrą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gacek: Marynka 7,8%, Lubelski: 3,1%

no to jeśli zrobisz jak pisze Leszcz007 to otrzymasz całkowite IBU 39,6 czyli taki średnio nachmielony pilsener ( wg bjcp właściwe dla tego stylu jest 35-45 IBU ) z tego 31,8 będzie w goryczce a reszta w aromacie więc goryczka będzie raczej słaba do średniej. Liczyłem dla 20 litrów i w mojej opinii to nie będzie "mocno chmielowe piwo" głównie ze względu na małą ilość alfa w Lubelskim. Żeby jego znaczenie wzmocnić proponuję

 

 

Marynka 20g-60'

Marynka 20g-30'

Lubelski 40g-20'

Lubelski 20g-10'

 

 

wtedy IBU końcowe wskoczy na 42,1 z czego 10,3 będzie w aromacie co powinno dość dobrze powodować uczucie chmielowści. pomyślałbym też o chmieleniu na zimno o ile masz możliwości i wiedzę jak to robić.

Generalnie ilość chmielu jaką dysponujesz i jego zawartość alfa kwasów daje małe szanse na zrobienie czegoś mocno chmielowego, choć żeby określić co dla ciebie znaczy "mocno" przydałoby się jakieś porównanie do piwa z rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gacek zrobię chmielenie po twojemu i zobaczę co z tego wyjdzie. Chmielu jeszcze jak coś to trochę mam więc pomyślę o chmieleniu na zimno tylko powiedz mi ile i jakiego chmielu byś użył bo planuję zakupy małe zrobić niedługo to bym do tego celu ewentualnie dokupił jakbym nie miał. Mam jeszcze trochę marynki i lubelskiego na stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.