Skocz do zawartości

Przelicznik biały cukier -> ekstrakt słodowy


Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam sie do robienia kolejnego piwa z puszki i zamiast cukru chcialbym uzyc ekstraktu slodowego.

Czy jest jakis 'przelicznik' cukru na ekstrakt slodowy?

W instrukcji pisza o 1kg cukru bialego - jak okreslic ile musialbym uzyc ekstraktu suchego a ile plynnego dla uzyskania podobnego efektu?

Czy w przypadku cukru i ekstraktu suchego stosunek wagi wynosi 1:1?

 

Poradzcie jeszcze czy lepszy bedzie suchy czy w syropie i jaka jest miedzy nimi roznica w efekcie koncowym, a moze lepiej dodac BA Brew-kit Plus?

 

Z gory dzieki za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za konkretna odpowiedz :) musze sobie gdzies to zapisac ;)

 

A ktory bedzie lepszy? Suchy czy w syropie?

 

Do tej pory zrobilem 2 Coopersy: pierwszego na cukrze, drugiego na ekstrakcie plynnym. Roznica w smaku spora, aczkolwiek piwa rozne wiec nie mozna bezposrednio tego porownywac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ktory bedzie lepszy? Suchy czy w syropie?

 

Zaczynasz wymyślać.

 

 

"...1 kg ekstrakt słodowy w proszku (pełny smak),

1,7 kg ekstrakt słodowy w syropie (najwyższa jakość piwa)..."

 

Potestuj to się dowiesz.

Edytowane przez Mapak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ktory bedzie lepszy? Suchy czy w syropie?

 

Tańszy :D

 

gdzie jest to to na forum, ale nie pamiętam gdzie:

 

100g cukru=105g glukozy=150g suchego ekstraktu=188g ekstraktu w syropie=118g miodu

 

http://www.piwo.org/...-refermentacja/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradzcie jeszcze czy lepszy bedzie suchy czy w syropie i jaka jest miedzy nimi roznica w efekcie koncowym, a moze lepiej dodac BA Brew-kit Plus?

Brew-kit Plus to mieszanina ekstraktu z glukozą, chyba pół na pół, więc można powiedzieć, że to taki półśrodek. Lepszy będzie ekstrakt, obojętnie czy suchy czy płynny, tylko płynnego trzeba dać trochę więcej. Jeżeli jeszcze nie zacierasz, to najlepiej kup sobie zestaw ekstraktów do samodzielnego nachmielenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100g cukru=105g glukozy

a 1g glukozy to nie 1,16g sacharozy?

informacja stąd:

http://www.browamato...s_id=8808517970

 

"100 g cukru (sacharozy) = 105 g glukozy bezwodnej = 116 g glukozy krystalicznej"

 

wiec obie informacje są właściwe

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pomoc.

Towar zamowiony wiec na dniach bede robil ;)

 

Niestety do prawdziwego warzenia chyba daleka droga bo niestety w domu mam plyte indukcyjna i nie chce na niej stawiac garnka wazacego prawie 30kg.

W zwiazku z tym potrzebny bylby taboret gazowy a to jak wiadomo kolejny wydatek :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam plyte indukcyjna i nie chce na niej stawiac garnka wazacego prawie 30kg

Stawiam 50-60kg i nic się nie dzieje. Zobacz zdjęcia w moim profilu. Na płycie indukcyjnej bardzo łatwo sterować temperaturą. Na prawdę przyjemnie się warzy. Nic się nie dymi, nie przypala. Przy 30l garnku bedzie to dla indukcji bułka masłem. Mi grzeje 45l w czasie 1C/minute. Przy 30-50C nawet szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odkopię trochę temat, nie bardzo chce mi się bawić w robienie roztworu suchego ekstraktu na starter i mierzeniu tego refraktometrem, wolę odmierzyć to matematycznie ;). Czy w związku z przytoczonym tu przelicznikiem, mogę przyjąć że 1Kg roztwór o ekstrakcie 1BLG to mieszanina 15g suchego ekstraktu i 985ml wody?(w przybliżeniu), a w przypadku startera 8BLG będzie to 120g na 880ml wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak powinno być - można przeliczyć z cukru:

skoro 100g cukru = 150g ekstraktu (według info, które podawał wyżej Korzeń), wychodzi, że ekstrakt ma ~66,666% cukru fermentowalnego.

120g cukru/1kg roztworu to 12blg

12 blg * 66% = 12 * 0,66666 =~ 8 blg

 

Chyba, że się gdzieś rąbnąłem z rańca :D

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co podał Korzeń odnosi się do dostarczania cukrów prostych, moje pytanie raczej idzie w kierunku - czy ekstrakt słodowy suchy zawiera oprócz cukrów prostych inne cukry których drożdże nie przejadają, a wpływają na pomiar BLG. Jeśli tak jest to przygotowując roztwór 8BLG na bazie cukru i ekstraktu, w obu przypadkach powinniśmy sypać tyle samo bez powyższego przelicznika.

Edytowane przez b.dawid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że zawiera - w takim razie moje obliczenia wyżej nie są zgodne z prawdą :) Możliwe, że te pozostałe 33% to właśnie cukry niefermentowalne, które też podniosą Blg. Skoro ekstrakt płynny zawiera ~80% cukrów (w sumie), to suchy powinien zawierać właśnie koło 99%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Mam jeszcze puchę brewkitu plus 1200g ekstraktu niechmielonego. Zawsze dodawałem 1.7 niechmielonego. Można połączyć ten 1.2kg niechmielonego płynnego z glukoza? A jeśli tak to ile glukozy, żeby wyszło jakbym dodał płynnego niechmielonego 1.7kg? Dziękuję za pomoc. 

Edytowane przez Pasquallo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób jak radzi kolega wyżej albo, jesli ma to być lekkie chmielowe piwko, dodaj jakieś 300-400g glukozy. Wyjdzie po prostu bardziej wytrawnie / mniej słodowo ale może to uwydatnić aromaty chmielowe.

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Przetestowałem ten "BA Brew Kit PLUS 1 kg - zamiennik cukru" - nie polecam jako jedyny dodatek. W opisie brak informacji ile tam jest ekstraktu słodowego, a ile glukozy... Zakładając nawet że proporcje to pół na pół problem jest taki, że drożdże przefermentowują cukier (glukozę) w wyższym stopniu niż słód; w efekcie powstaje powstaje piwo wytrawne, mało słodowe, płytkie w smaku, wodniste => generalnie takie sobie... Po zmieszaniu brewkitu Muttons 1,8 kg z tym produktem otrzymałem 9 Blg, które odfermentowało do ok. 1,5. Teraz będę robić ze słodem 1,7 kg w syropie, ew. dodam ten zamiennik jako 3 składnik na zasadzie podniesienia ilości obrotów, a nie jako główny dodatek do głównej puchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.