Skocz do zawartości

Program Qbrew - pomoc dla użytkowników


kopyr

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchajcie, wiem że lamerskie pytanie, ale jak się instaluje, znaczy kompiluje programy w tym Linuxie. Konkretnie chodzi mi o qbrew? Mam ściągniętą paczkę qbrew-0.4.1.tar.gz. Rozpakowuję to i co dalej?

 

edit elroy: posty wydzielone z działu Komputery i Internet/Linux

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Słuchajcie, wiem że lamerskie pytanie, ale jak się instaluje, znaczy kompiluje programy w tym Linuxie. Konkretnie chodzi mi o qbrew? Mam ściągniętą paczkę qbrew-0.4.1.tar.gz. Rozpakowuję to i co dalej?

Sprawdź czy w archiwum nie ma pliku INSTALL

W 99% przypadków będzie to wyglądało następująco

 

Z linii komendy wpisujesz (będąc w tym katalogu) następujące komendy

 

./configure
make
make install

na końcu wpisz (tu zgaduję) qbrew i powinno się uruchomić.

 

edit: zainteresowałeś mnie tym, ściągnąłem i okazuje się, że ten mały i sprytny programik jest całkiem użyteczny. Ma edytowalną bazę surowców oraz stylów piw, a mało tego - widzę, że da się go spolonizować. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpal manager pakietów synaptic, nacisnij szukaj i wklej qbrew, zaznacz do instalacji. Instalator zainstaluje dodatkowe pakiety. Program jest prosty skuteczny, właśnie go przeglądam :P . Nie wiedziałem że jest darmowy programik na linuxa z naszej branży :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a ja nie mogę go uruchomić.

Otóż muszę mieć qmake. No to ściągnąłem, ale nie mam biblioteki qtdir w wersji 4.3.0 lub wyższej. Nie mogę sobie z tym poradzić.

No tak, wpadłeś w pętle zależności ... Jakiej używasz dystrybucji ? Może masz tam narzędzie do automatycznej instalacji bibliotek.

 

ps: synaptic jest w debianie i może go akurat Kopyr nie posiadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym synapticu czytałem, ale go nie mam. Mam takie coś Dodaj/usuń programy, no i tam na qbrew wyskakuje, że nie ma. Za to qmake mi zainstalował. Przy ./configure pokazuje mi, że qt version unknown i muszę mieć wersję 4.3.0 lub wyższą.

 

Najsmutniejsze jest to, ze na windzie zainstalowałem całość w 3 minuty. :rolleyes:

 

Mam Ubuntu.

 

EDIT: Mam tego synaptica, tylko go w złym miejscu szukałem. :P

 

EDIT2: Dobra działa. :lol: Dzięki Jejski za naprowadzenie na tego synaptica, z nim to już wszystko było banalne.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka słów dla porządku.

Kopyr znalazł fajny i darmowy program (brawo!) który umożliwia zestawienie surowców oraz podstawowe obliczenia. Jest on dostępny na wszystkie popularne platformy, czyli Windows, Linux, Mac. Z pobieżnych obserwacji wynika, że będzie można w prosty sposób spolonizować program, a bez problemu uaktualniać bazę słodów, chmieli i drożdży.

Najfajniejsze jest to, że możemy używać plików wynikowych do zapisów receptur i wymieniania się nimi. Program umożliwia również eksport do xml, pdf oraz txt. Ten ostatni format przyda się na forum :lol:

 

Program do pobrania z http://www.usermode.org/code.html

Poniżej kilka screenshotów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spolszczenie to chyba później. Na pierwszy ogień proponowałbym zrobić bazę słodów. Nie wiem np. jak przeliczać kolor słodu w ECB na ° SRM. Największy problem jest ze słodami specjalnymi itp. np. jak określić w programie słód melanoidynowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spolszczenie to chyba później. Na pierwszy ogień proponowałbym zrobić bazę słodów. Nie wiem np. jak przeliczać kolor słodu w ECB na ° SRM. Największy problem jest ze słodami specjalnymi itp. np. jak określić w programie słód melanoidynowy?

Z tego co znalazłem, to

EBC*0,375 + 0,44=SRM

 

EDIT: Ten wzór powyżej jest błędny, powinno być

EBC = SRM * 1,97

SRM = EBC * 0,508

 

Większość specjalnych jest.

 

EDIT: ProMash dla melanoidynowego ma gęstość 1,033 oraz 31 SRM.

 

EDIT: sprawdzałem, czy przepis utworzony pod Linuxem otworzy się pod windą - bez problemu.

Z mankamentów, to szkoda, że nie podaje alfakwasów, bo do bazy Marynkę wpisałem 8%, ale do przepisu, za stroną BA, już 6,8%. No i nie mogę się przestawić na OG, że też nie ma opcji przeliczania na Plato. :lol: Jakiś hacker musiałby to zaimplementować. Co jeszcze bym zmienił, to opis Batch Notes, żeby był przed Notes, a nie poniżej.

 

Pięknie eksportuje do pdf'a, do txt. Po prostu bajka.

Jeśli tylko chcemy to możemy mieć własną platformę do wymiany przepisów itd. Nawet przez myśl mi nie przeszło, jakiego wiekopomnego odkrycia dokonałem :P

 

Przykładowa receptura, jeszcze nie do końca wypełniona:

#42 Stout Świąteczny

--------------------

Brewer: Browar Kopyra

Style: Foreign Extra Stout

Batch: 20.00 LAll Grain

 

Characteristics

---------------

Recipe Gravity: 1.065 OG

Recipe Bitterness: 57 IBU

Recipe Color: 39° SRM

Estimated FG: 1.016

Alcohol by Volume: 6.3%

Alcohol by Weight: 5.0%

 

Ingredients

-----------

CaraMunich 0.10 kg, Grain, Mashed

CaraPils 0.20 kg, Grain, Mashed

German Munich 0.50 kg, Grain, Mashed

German pilsener 4.20 kg, Grain, Mashed

German roasted wheat 0.25 kg, Grain, Mashed

German wheat 0.20 kg, Grain, Mashed

Rauch malt 0.20 kg, Grain, Mashed

Roasted barley 0.35 kg, Grain, Mashed

Strzegom karmelowy ciemny 0.10 kg, Grain, Mashed

 

Lubelski 40.00 g, Whole, 5 minutes

Marynka 60.00 g, Whole, 65 minutes

 

Laska wanilii 1.00 unit, Spice, cicha fermentacja

Płatki dębowe (medium) 1.00 unit, Other, cicha fermentacja

Safale S-04 1.00 unit, Yeast, suche - 1/3 torebki starter

 

Notes

-----

Recipe Notes:

Fermentacja burzliwa: 28.02.09 -

Fermentacja cicha: -

Refermentacja:

 

Rozlano do:

0,5l -

0,33l -

 

Batch Notes:

Zacieranie:

67C - 60'

wsypanie słodów ciemnych

72C - 10'

76C mash out

 

Gotowanie:

75'

10' - Marynka

70' - Lubelski

Komentujcie zapis zacierania. Czy coś jest niejasne. Zdublowałem zapis gotowania, bo akurat tu, nie wrzucałem od początku chmielu, ale to akurat jest chyba zbędne. Dodam jeszcze w notatkach wyniki pomiarów blg, bo kalkulacja kalkulacją, a pomiar pomiarem.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam nie zrozumcie mnie źle anie nie odbierzcie też za lenia, ale jeśli ktoś by mi podesłał instalkę wraz z opisami odnośnie rozwoju i opracowania + ewentualny kod źródłowy o ile taki jest dostępny, to mogę napisać spolszczenie.

 

Można by tez założyć osobny wątek, w którym zebrało by się wszelką żądaną funkcjonalność i mógłbym napisać program według potrzeb ale to jak bee miał większą ilość wolnego czasu.

 

Niestety doba jest za krótka, a do tego mam jeszcze mnóstwo innych rzeczy, jak to się mawia, na głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z polonizacją stricte to nie będzie problemu, bo w źródłach jest plik xmlowy gdzie można zabrać się za tłumaczenie.

Chodzi bardziej o podanie sposobu na kompilacje tego. Opis jest dość lakoniczny a nie mam specjalnie narzędzi, żeby się tym bawić.

 

Źródła do pobrania z http://www.usermode.org/code/qbrew-0.4.1.tar.gz

Daj znać, jak się za to zabrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pobranie i zainstalowane.

 

Już mogę powiedzieć, że:

1. Program nie jest wieloplatformowy (chodzi o systemy operacyjne), gdyż pod każdy system jest napisana osobna wersja (najprawdopodobniej w C++).

2. Polski język, można wstawić poprzez zastąpienie aktualnych plików, to można nadpisać ręcznie lub stworzyć osoby program (QBrew_PL_language), który podmieniłby te pliki za nas, w przypadku programu byłby potrzebny osobny taki program dla różnych systemów operacyjnych.

3. Po stworzeniu polskiego pakietu językowego, można napisać do twórcy/twórców QBrew, że jesteśmy polskimi fanami domowego piwowarstwa i zrobiliśmy tłumaczenie na PL i że prosimy, żeby wykonali jego polską wersję instalacyjna, wtedy wykonali by pewnie tą PL'kę dla programów dla każdego systemu operacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Po stworzeniu polskiego pakietu językowego, można napisać do twórcy/twórców QBrew, że jesteśmy polskimi fanami domowego piwowarstwa i zrobiliśmy tłumaczenie na PL i że prosimy, żeby wykonali jego polską wersję instalacyjna, wtedy wykonali by pewnie tą PL'kę dla programów dla każdego systemu operacyjnego.

Widziałem, że chyba jest wersja po niemiecku.

 

Na dziś widzę zastosowanie tego programu jako zastąpienie mojego Dziennika Piwnego, który mi się skończył. Swoją drogą dlaczego BA, nie zrobi dodruku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że zamiast tłumaczenia można byłoby utworzyć porządną, pełną instrukcje obsługi wraz ze stworzeniem bazy danych do uzupełnienia surowców itd.

A z czasem można pomyśleć o reszcie, ale trzeba nawiązać kontakt z twórcami i ewentualnie z nimi porozmawiać na temat tłumaczenia. Chyba, że ktoś jest na tyle dobry by się zająć tym na własną rękę.

Edytowane przez Makaron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że zamiast tłumaczenia można byłoby utworzyć porządną, pełną instrukcje obsługi wraz ze stworzeniem bazy danych do uzupełnienia surowców itd.

I myślę że to będzie jak na razie najlepsze i najszybsze rozwiązanie problemów. Mam już jedno spostrzeżenie. W opcjach efektywność zacierania oryginalnie ustawiona jest na 75% ale po pierwszej warce zrobionej już z pomocą programu, doszedłem do tego że trzeba ustawić na 85% . Wyliczyłem z tego wzoru (ilość brzeczki w L) X (gęstość w °Blg ) X 1,05 / (zasyp w kg ) = wydajność moją wczorajszą warkę na 70% , a według programu wychodziła mniejsza gęstość niż rzeczywista. Wychodzi na to że 85% z programu to 70% liczona ze wzoru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo inaczej liczy się wydajność po amerykańsku i brytyjsku, jak po polsku. Tam wydajność liczy się na podstawie ektraktywności. Czyli powiedzmy teoretycznie dałoby rade wyciągnąć z 4kg słodu gęstość powiedzmy 15,2°Blg przy 20 litrach ,a my uzyskaliśmy 12,6°Blg przy 20 litrach. Co daje nam 82,8% wydajności.

Edytowane przez Makaron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już jedno spostrzeżenie. W opcjach efektywność zacierania oryginalnie ustawiona jest na 75% ale po pierwszej warce zrobionej już z pomocą programu, doszedłem do tego że trzeba ustawić na 85% . Wyliczyłem z tego wzoru (ilość brzeczki w L) X (gęstość w °Blg ) X 1,05 / (zasyp w kg ) = wydajność moją wczorajszą warkę na 70% , a według programu wychodziła mniejsza gęstość niż rzeczywista. Wychodzi na to że 85% z programu to 70% liczona ze wzoru.

Ja musiałem zmniejszyć na 70%, ale to przez 100g szyszki, bardzo dużo w niej się brzeczki ukrywa. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.