Skocz do zawartości

Czy taki wirnik nada się do budowy śrutownika?


LukasB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przymierzam się do budowy śrutownika walcowego z wirników klatkowych. Posiadam dwa wirniki - średnica 40mm, lecz zwoje wychodzą poza klatkę, szerokość przerwy między elementami klatki ok 3mm. Izolowane bakelitem. Coś takiego jak w załączniku. Czy takie wirniki będą nadawać się do śrutownika czy muszę szukać wirników z pełną klatką?

post-3939-0-81376900-1362329356_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze wg mnie to wirnik silnika klatkowego. Owa klatka jest uzwojeniem z aluminium. http://www.google.pl/search?hl=pl&redir_esc=&client=tablet-android-samsung&source=android-browser-suggest&v=141278776&qsubts=1362329790762&action=devloc&q=wirnik+silnika+klatkowego

Edytowane przez marcin_l85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy moim zdaniem będzie świdnik silnika klatkowego http://www.google.pl...nika klatkowego

No najlepszy. Ale czy próbował ktoś budowy z takiego wirnika jak w załączniku? Spełni on swoją rolę?

Edytowane przez LukasB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też robiłem z silnika klatkowego, ale wydaje mi się, że jeśli te nacięcia nie są zbyt głębokie lub na wylot i dobrym uszczelnieniu zsypu, żeby ziarno nie zsypywało się na boki to od biedy coś by z tego zrobił. Ale jak by nie było z klatkowego było by lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie wątpliwa jest ta zalewa uzwojenia.

Wg mojej wiedzy, to te szczeliny są co najwyżej zalane żywicą epoksydową, więc materiałem niezbyt twardym.

W ostateczności można by pomyśleć o wypełnieniu ich czymś. Np. jakimś profilem metalowym wsuniętym zamiast oryginalnych wkładek tekstolitowych utrzymujących uzwojenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zalane żywicą epoksydową

dokładnie i wg mnie każda ingerencja w takie uzwojenie nic nie da. Nawet jak coś wciśniemy to wirnik podczas śrutowania może się nagrzewać i tym samym wciśnięte elementy mogą się luzować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wirniki z uzwojeniem drutowym odpadają a w przypadku takiego jaki masz to łożyska

nie wytrzymają zbyt delikatne, wirnik klatkowy z silnika pralki automatycznej powinien

się sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam do oddania 2 wirniki, identyczne, takie pełne właśnie, bez uzwojenia, silników 200w prądu zmiennego.

 

Odezwę się do Ciebie, jak nic nie znajdę na złomowiskach.

 

Wirniki już dawno dogadane:)) Gips z nogi zdjęty, trzeba będzie dzisiaj jechać odebrać.

Edytowane przez marcin_l85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to mam szczęście że udało mi się znaleźć na złomie:) Trochę pogrzebałem ale warto było. Dwie sztuki 70mm średnicy i 80 długie. Wymieniłem łożyska na nowe, jutro mam zamiar skończyć konstrukcję śrutownika.

Edytowane przez LukasB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wirniki na łożyskach, bez żadnych przekładni czy pasków. Jeden wirnik napędzany będzie wiertarką. Przetestuję, jak będzie trzeba coś dorobię. Wieczorem wrzucę fotorelację z budowy tegoż ustrojstwa.

Edytowane przez LukasB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy robiłem swój śrutownik, też próbowałem napędzania wiertarką. Bardzo słabo było, tylko trafiło kilkanaście ziaren na wałki to zaraz się zatrzymywało. Jak założyliśmy silnik to najpierw próbowaliśmy napędzania jednego wałka i też to szło marnie. W końcu założyliśmy system napędzania drugiego wałka i idzie jak burza i teraz zasyp na warkę mielę w 3 minuty. :) Z tego co widzę to ty masz trochę mniejsze wałki także może z napędzaniem jednego wałka u Ciebie będzie lepiej, bo będzie miało trochę lżej.

Edytowane przez Afghan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.