Skocz do zawartości

Canadian Blonde - fermentacja nie rusza, za mało słodu?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nastawiłem wczoraj warkę z brewkita cooper'sa (canadian Blonde). Użyłem do tego 1kg ekstraktu słodowego suchego, a teraz czytam w FAQ, że zaleca się użycia 1.2kg.. W instrukcji jednak była mowa o 1kg, tyle też zamówiłem. Nastawiłem wszystko wczoraj wieczorem, BLG w brzeczce (przed uzupełnieniem do objętości 22litrów) było wysokie, chyba ponad 20stopni. Dzisiaj rozwodniony roztwór ma zaledwie 6blg i piana na piwie nie pojawia się..

Martwi mnie ten brak burzliwej fermentacji, obok balona z tą warką stoją 2 balony z winem, które swoją fermentację w identycznych warunkach zaczynały w ciągu godziny...

Czy ta ilość ekstraktu zepsuje to piwo i pozostawi je bez mocy? Czy coś zmieniać, dosypywać? Nie wiem, czy w moim mieście zdołam dostać ekstrakt (Lublin).

Teraz piwo zaczęło bulkać, ale jest to rzadkie bulkanie, 1 raz na minutę czy dwie.. Czy to znaczy, że drożdże żyją i nie kupować nowych? Jeszcze wczoraj balon zasysał powietrze do środka...

Pozdrawiam i prosiłbym o odpowiedź.

 

E:

Ok, chyba fermentacja rusza, bo pojawiają się bąbelki na powierzchni, to pewnie zalążki piany. Czy cos zmieniać z tym BLG?

Edytowane przez maciek1221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czym fermentujesz?

Zasysał powietrze bo była różnica temperatury. Nie mierzyłeś blg w 20 stopniach z tego co widzę. I nie podałeś początkowej gęstości.

Teraz zostaw to w spokoju. Niech fermentuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W szlanym balonie, dlatego nie zmierzyłem początkowego BLG w gotowej,rozwodnionej brzeczce. Dopiero dzisiaj wpadłem na pomysł jak tam zanurzyć urządzonko do pomiarów blg;) Nie wiem, mierzyłem w temperaturze pokojowej. Ok, a czy do brewkita na 22 litry wody powinno się uzyć 1kg ekstraktu słodowego czy większej ilości? Niepokoi mnie ta niska zawartość blg po 1 dniu, a nie chciałbym otrzymać piwa o smaku wody..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kto robił z puszki Ci powie, że im mniej wody dasz tym piwo bardziej treściwe.

W instrukcji masz, 1 - 1,5kg.

Nie wiem jakie było początkowe blg, ale jeżeli piszesz, że w temp pokojowej mierzyłeś, to znaczy, że pomiar masz błędny.

Radzę zakupić termometr piwowarski, jeżeli się za piwo zabierasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za odpowiedź. W takim razie zostawiam i z niecierpliwością czekam.

Właśnie, czekam i nie widzę tej sławnej piany, mija już prawie dzień życia tego nastawu, i jest kilka plam piany wielkości monety 5zł. Czy to znaczy, że fermentuje i wszystko jest w porządku? Boje się, że te drożdże to jakaś lipa (dołączone do puszki).

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.