Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zapytać, czy macie doświadczeniem z czymś takim. Zacieram, filtruję, wysładzam... a potem przerwa jakieś 3-4 godziny i dopiero chmielenie. Wiem, że to niewskazane, ale jak się nie ma czasu to trzeba szukać kompromisów...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja ostatnio zacierałem i wysładzałem w piątek a chmieliłem w sobotę.

nic strasznego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chmielić możesz później.W czasie chmielenia i tak zabijesz wszystkie paskudztwa.

Ja zazwyczaj ,ze względu na brak czasu, chmielę następnego dnia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jedyny problem jest taki, że jak w piwie zostaną żywe enzymy, to będą dalej pracowały i zamieniały dekstryny w cukier, co spowoduje głębokie odfermentowanie piwa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po mash-out w 78st C działających enzymów jest znikoma ilość. A nawet bez tego, to filtrując wodą 80-85st to zdenaturuje to resztę... Nie mówiąc o tym, że enzymy same się degradują i po filtracji można uznać, że ich praktycznie nie ma w brzeczce.

Bardziej przemawiają do mnie kwestie mikrobiologiczne, ale też nie widzę możliwości, żeby po kilkunastu godzinach po filtracji brzeczka zaczęła sama fermentować.

Nie widzę przeciwskazań, żeby zacieranie i filtrację robić w piątek, a chmielić w sobotę. Zresztą - sam tak często robię i piwa wcale nie są wytrawne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi