Skocz do zawartości

film z warzenia piwa -pytania


qni

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem na youtube filmik z warzenia piwa, mam kilka pytani co do niego.

 

1) Film mówi że do stworzenia 20l piwa należy wlać 14l wody, to daje 70% objętość wody na start. Czy takie proporcje to zasada ?

 

2) Przerwa w temperaturze ok 63 C na filmie trwa 30 minut a po tym czasie jest próba jodowa. Dobrze rozumuje że czas tej przerwy tak naprawdę zależy od próby jodowej?

 

3) Pytanie do proces wysładzania, na filmie mowa jest o ok 3 litrach powyżej docelowej objętość warki. W tym przypadku to daje 9l. Jak „długo” powinien trwać poprawny proces wysładzania. Jaką temperaturę ma mieć woda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@anteks & jacer - spokojnie - to tylko nowy piwowar z Gdańska ;)

 

@quni - zadając pytania na które odpowiedzi są dość dobrze podane na tacy, nadwyrężasz cierpliwość osób które chętnie pomogą w problemie, ale liczą że najpierw sam Zrobisz cokolwiek by go rozwiązać. Żeby prawidłowo zabrać się za warzenie piwa ( i myślę że za wszystko inne też ) trzeba liznąć trochę teorii - poszukać pogmerać poczytać i oczywiście obejrzeć parę filmików. Wtedy Będziesz też wiedział co zrobić z odpowiedziami na Twoje pytania :

1) Nie. Ilość wody uzależniona jest od wielkości zasypu.

2) Nie. Negatywna próba jodowa potwierdza brak skrobii, długości przerw uzależnione są od oczekiwanego efektu zacierania.

3) Wysładzanie powinno trwać "do końca", w praktyce, przy dobrze zaprojektowanej recepturze i odpowiednim do niej zasypie wysładza się do uzyskania "poprawki " na odparowanie w gotowaniu, gorący i zimny osad, straty w fermentacji burzliwej oraz cichej - w przypadku warki na filmiku jest to ok 3l .Temp wody 76-78 St C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie licz, że 14 + 9 litrów to 3 litry powyżej docelowej wielkości warki. W młócie pozostaje trochę wody więc po prostu wysładzaj do objętości 23 litrów - to średnie odparowanie na kuchence w ciągu 60 minutowego gotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ludzie po co tu zaglądacie, skoro nie chcecie odpowiedzieć tylko linkujecie wiki, która jest w zakładkach? Chyba tylko po to, żeby sobie posty nabijać. Teraz już wiem jak można mieć ponad 6k postów (anteks), tylko co do ich wartości mam obiekcje. :/

To jest piaskownica, a admin powinien dać Wam bana na to forum, bo brak Wam cierpliwości. :ble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ludzie po co tu zaglądacie, skoro nie chcecie odpowiedzieć tylko linkujecie wiki, która jest w zakładkach? Chyba tylko po to, żeby sobie posty nabijać. Teraz już wiem jak można mieć ponad 6k postów (anteks), tylko co do ich wartości mam obiekcje. :/

To jest piaskownica, a admin powinien dać Wam bana na to forum, bo brak Wam cierpliwości. :ble:

Przepraszam bardzo za to że chcąc pomóc podlinkowałem dział wiki o zacieraniu. W odróżnieniu od Twojego postu coś wniósł.Wystarczy tylko kliknąć na zgłoś i admin automatycznie da mi bana. W ramach pokuty i zmniejszenia ilości postów znikam na miesiąc :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Film mówi że do stworzenia 20l piwa należy wlać 14l wody, to daje 70% objętość wody na start. Czy takie proporcje to zasada ?

 

Zasadą jest 1kg słodu na 2-3 l wody, są od niej odstępstwa w górę i w dół.

 

2) Przerwa w temperaturze ok 63 C na filmie trwa 30 minut a po tym czasie jest próba jodowa. Dobrze rozumuje że czas tej przerwy tak naprawdę zależy od próby jodowej?

 

"62°C - przerwa scukrzająca (maltozowa) - w tej temperaturze pracuje głównie beta-amylaza, enzym wytwarzający dwucukier - maltozę, który jest w pełni fermentowalny. Czas trwania 15-60 min. Im dłuższa przerwa, tym bardziej wytrawne (alkoholowe) piwo."1

 

po tej przerwie jest na filmie mowa o drugiej:

 

"72°C - przerwa scukrzająca (dekstrynująca) - w tej temperaturze pracuje głównie alfa-amylaza, enzym wytwarzający rożne cukry, ale w tym dużą ilość dekstryn - cukrów na tyle złożonych, że nie są fermentowalne i poprawiają treściwość i (troszkę) słodycz piwa. Zwykle jest dość krótka 10-30 min, bo w tej temperaturze konwersja przebiega bardzo szybko. Wielu autorów jednak zaleca wydłużenie tej przerwy do 45-60 min, ma to poprawiać pianę i treściwość piwa."1

 

Na koniec stosuje się:

"Mash out jest to specjalny krok na koniec zacierania - podgrzanie całości zacieru do temperatury 76-79*. Ma on na celu dezaktywację większości enzymów, aby przerwać dalsza konwersję i ułatwia filtracje, zacier jest wtedy luźniejszy i mniej "klejący". Niekiedy też pomaga podnieść wydajność. Należy uważać, żeby nie przekroczyć 80°C, aby nie zdezaktywować wszystkich enzymów, będą one potrzebne, aby przerobić śladowe ilości skrobi które mogą wypłukać się przy filtracji."1

 

3) Pytanie do proces wysładzania, na filmie mowa jest o ok 3 litrach powyżej docelowej objętość warki. W tym przypadku to daje 9l. Jak „długo” powinien trwać poprawny proces wysładzania. Jaką temperaturę ma mieć woda?

 

Wysładzasz wodą o temperaturze 75-78°C, ilością tka by po skończeniu wysładzania było 3l brzeczki więcej. Jest to zapas na odparowanie podczas chmielenia. Czas to jest składowa czau układania młóta, czasu filtracji i ile razy wysładzasz. Ja wysładzam partiami po 5l, ale można też wysładzać w inny sposób, na przykład ciągle za pomocą deszczowni.

 

1 Za wiki http://www.wiki.piwo...cieranie_ziarna

 

Przedstawiony film prezentuje w zarysie podstawowe czynności związane z procesem zacierania, szczegółowe informacje będziesz miał w instrukcji, gdy zakupisz zestaw surowców na konkretne piwo.

 

W ramach pokuty i zmniejszenia ilości postów znikam na miesiąc :beer:

Życzę Ci udanego urlopu, widzę, że będzie bez komputera. :P:beer: Chodzi tylko o to, że początkujący nawet jak czyta to nie wie o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry filmik i na pewno przyda się wielu "nowym". :okey:

 

Jedna rzecz która mnie jednak najbardziej przestraszyła to "wyssysanie" brzeczki ustami w

.

 

Jak już tak to robisz, to równie dobrze można by potem umyć ręce w tej brzeczce, zrobić szybciutko pranie brudnych majtek i na koniec do niej splunąć. Czy naprawdę tak trudno jest wlać w rurkę czystej wody z kranu żeby zastartować "podciśnienie"?

 

Nic dziwnego, że potem czytam tu na forum o nowych piwowarach którzy mają 1/4 albo nawet połowę warek z infekcjami :)

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dziwnego, że potem czytam tu na forum o nowych piwowarach którzy mają 1/4 albo nawet połowę warek z infekcjami :)

 

Przecież usta maja kontakt z zewnętrzna stroną wężyka, i jeśli go nie zanurzymy to nie wprowadzimy bakterii do brzeczki. To najstarsza i najłatwiejsza metoda, choć są też inne. Jeśli ktoś się na nią decyduje i chce scooby poczęstować piwkiem niech przed dekantacją umyje dokładnie zęby i ręce. ;):beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna rzecz która mnie jednak najbardziej przestraszyła to "wyssysanie" brzeczki ustami

Spokojnie! Jest na to skuteczny i bardzo przyjemny sposób - przed zaciąganiem przepłukać dobrze usta jakimś środkiem dezynfekującym (ja preferuję whisky) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem wiki nie wiele zrozumiałem wtedy. Obraz jest warty 1000 słow. Film na youtube nie odpowiedział na wszystkie pytanie. Dlatego dzięki za odesłanie do wiki bo teraz rozumiem więcej.

Chce zrozumieć proces który zamierza w przyszłą sobotę zrealizować dlatego przepraszam za głupie pytania ale szukam prawdy :P

Nie rozumiem procesu dekotacji, czy możecie mi to prosty sposób przedstawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.