Skocz do zawartości

tripel, dubbel


rad998

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Chcialbym Was poprosic kogokolwiek kto robil ( i jest oczywiscie zadowolony z rezultatow :lol: ) tripelka, dubbela o przepisik. Piwa te tak mi ostatnio zasmakowaly ze mam ochote cos uwarzyc :P

na piwo.org nie znalazlem nic. znalazlem za to na browar.biz ale chcialbym otrzymac recepturke od ktoregos z was :(

widzialem ze kopyr warzyl tripelka - wiec moze ty chcialbys sie podzielic przepisem i opinia o tym jakie ci wyszlo ?

pozdrawiam !

 

ps.

 

swoje uwielbienie do tych piw opieram tylko na chimay'ach i la trappe'ach bo narazie tylko te udalo mi sie wyprobowac.

Edytowane przez rad998
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz:

 

-słód pilzneński - 5kg

-słód monachijski - 0,5kg

-słód Carapils - 0,25kg

-cukier - 1kg

-kolendra - 12g

 

Plan zacierania:

 

całość wsypać do 15 litrów wody o temp. 52st C i przetrzymać 1min

60stC - 45min

70stC - 30min

75stC - 5min

78stC - 1min -> filtracja

 

Gotowanie 75min.

 

-chmiel goryczkowy 25g od początku

-chmiel aromatyczny 10g na ostatnie 10min

-kolendra ostatnie 10min

 

Oczywiście drożdże THG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Chcialbym Was poprosic kogokolwiek kto robil ( i jest oczywiscie zadowolony z rezultatow :P ) tripelka, dubbela o przepisik. Piwa te tak mi ostatnio zasmakowaly ze mam ochote cos uwarzyc :(

W zeszłe wakacje robiłem dubbela i tripela. Oba przepisy w oparciu o książkę "Znakomite piwa, sprawdzone receptury".

Tripel:

- pilzneński: 4,95 kg (90%)

- monachijski: 0,55 kg (10%)

- cukier (dałem zwykły): 1 kg (18% w stosunku do wagi słodu)

 

Zacieranie:

- 25' w 64°C

- 35' w 72°C

 

Chmielenie:

60' - 15g marynki +5g magnum 2006

5' - 10g marynki +10g lubelskiego

Do fermentacji poszło ok 23l 19,5°Blg. Odfermentował do 3,5°Blg.

Po pół roku jest już prawie dobry do picia. Ci co byli w piątek u Infama mogą spróbować potwierdzić. :lol:

 

Dubbel:

- pilzneński: 3,5 kg (66%)

- pszeniczny: 0,65 kg (12%)

- monachijski: 0,5 kg (9%)

- karmel jasny: 0,35 kg (6%)

- caramunich II: 0,21 kg (5%)

- karmelizowany w piekarniku: 0,1 kg (2%) - dość mocno skarmelizowałem, bo miałem mało słodów ciemnych.

- cukier karmelizowany: 0,5 kg (9,5% - w stosunku do wagi słodu)

- rodzynki 100g - dane na ostatnie 10min chmielenia.

 

Zacieranie podobnie jak tripela.

Chmielenie:

60' - 15g marynki +10g magnum 2006

10' - 20g marynki

Do fermentacji poszło 25l 16°Blg.

 

To również po pół roku jest już bardzo dobre.

Drożdże do obu piw to THG.

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składniki:

Pilzneński 5 kg

Monachijski jasny 0,5 kg

Carapils 0,25

Cukier kandyzowany Biay 0,75

Marynka szyszka 28 g

Lubelski 15g

Mech irlandzki 5g

Drożdże wyeast 1214 Belgian ale yeast

 

Zacierane:

Zacieranie w 16 L wody temp. 69C

Ustalamy temp 65C do negatywnej próby jodowej ( około 60 min )

Następnie podgrzewamy zacier do 74C na 5 min i filtrujemy

 

Chmielenie 60 min

28g na samym początku

15 g aromatycznego na 15 min przed końcem

Cukier i mech na 10 min przed końcem

 

Powinno wyjść 21 l o ekstrakcie 19

 

Fermentacja w temp 18-20C

 

p.s.

Polecam książkę pt. "Znakomite piwa sprawdzone receptury"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłe wakacje robiłem dubbela i tripela. Oba przepisy w oparciu o książkę "Znakomite piwa, sprawdzone receptury".

Tripel:

pilzneński 90%

monachijski 10%

cukier (dałem zwykły) 15-18%

Zacierałem 25' w 64°C i 35' w 72°C

Chmielenie:

60' - 15g marynki +5g magnum 2006

5' - 10g marynki +10g lubelskiego

 

z 19,5°Blg odfermentował do 3,5°Blg. Po pół roku jest już prawie dobry do picia. Ci co byli w piątek u Infama mogą spróbować potwierdzić. :lol:

 

Dubbel:

pilzneński 66%

pszeniczny 12%

monachijski 9%

caramunich 5%

karmelizowany w piekarniku 2% - dość mocno skarmelizowałem, bo miałem mało słodów ciemnych.

cukier karmelizowany - 9-10%

rodzynki - dane na 10min do chmielenia.

 

Zacieranie podobnie jak tripela.

Chmielenie:

60' - 15g marynki +10g magnum 2006

10' - 20g marynki

 

To również po pół roku jest już bardzo dobre.

Drożdże do obu piw to THG.

Nie wiem jak to rozumieć?

Chmiel w 'gramach' , zasyp w '%' ,a ile tego zasypu żeby można to było policzyć? A jakie warki z tego mają wyjść?

12 L , 20 L czy może 30 L ???:rolleyes:

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to rozumieć?

Chmiel w 'gramach' , zasyp w '%' ,a ile tego zasypu żeby można to było policzyć? A jakie warki z tego mają wyjść?

12 L , 20 L czy może 30 L ???:rolleyes:

Sorry, faktycznie trochę skopałem. Spieszyłem się trochę, bo jechałem na warzenie. Zaraz wyedytuję i wpiszę kg zasypu i ile z tego wyszło litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swietnie ! :lol:

jeszcze jakbyscie mogli mi powiedziec cos o fermentacji w jakich temp - bo ostatnio natknalem sie na post w ktorym ktos opisywal ze podnosil stopniowo temperature do 25°C

Oba powyższe piwa warzyłem w lipcu zeszłego roku, tak więc temperatura była stosunkowo wysoka.

Wg moich notatek temperatura (otoczenia - termometr leżał na fermentorze) wahała się od 20°C do 23°Blg. Przy tripelu nawet jeden dzień doszła do 24°C, po czym zniosłem fermentor do piwnicy, gdzie była stała temperatura 22°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swietnie ! :lol:

jeszcze jakbyscie mogli mi powiedziec cos o fermentacji w jakich temp - bo ostatnio natknalem sie na post w ktorym ktos opisywal ze podnosil stopniowo temperature do 25°C ... jak bylo u was ?

Jeżeli używasz drożdży THG to możesz spróbować fermentować jak w Westmalle - zacząć w 19* i w ciągu tygodnia dojść do 21*, traktując to jako punkt wyjścia do eksperymentów:

Cała sztuka zrobienia dobrego belga to odpowiedni schemat pogrzewania fermentacji, niestety koniec końców musisz i tak dopracować się własnego schematu, w każym systemie to działa trochę inaczej i zwykle niestety marnie. Nasz cel to dużo estrów, a mało alkoholi wyższych i fenoli ; co częściowo niestety się wyklucza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba powyższe piwa warzyłem w lipcu zeszłego roku, tak więc temperatura była stosunkowo wysoka.

Wg moich notatek temperatura (otoczenia - termometr leżał na fermentorze) wahała się od 20°C do 23°Blg. Przy tripelu nawet jeden dzień doszła do 24°C, po czym zniosłem fermentor do piwnicy, gdzie była stała temperatura 22°C.

W tym roku Tripla fermentowałem w temp. 24-25 °C . Przystawiłem fermentor do kaloryfera.

 

Przy butelkowaniu Tripel był bardzo smakowity. Zobaczymy co bedzie za pół roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swietnie ! :lol:

jeszcze jakbyscie mogli mi powiedziec cos o fermentacji w jakich temp - bo ostatnio natknalem sie na post w ktorym ktos opisywal ze podnosil stopniowo temperature do 25°C ... jak bylo u was ?

Jeżeli używasz drożdży THG to możesz spróbować fermentować jak w Westmalle - zacząć w 19* i w ciągu tygodnia dojść do 21*' date=' traktując to jako punkt wyjścia do eksperymentów:

Cała sztuka zrobienia dobrego belga to odpowiedni schemat pogrzewania fermentacji, niestety koniec końców musisz i tak dopracować się własnego schematu, w każym systemie to działa trochę inaczej i zwykle niestety marnie. Nasz cel to dużo estrów, a mało alkoholi wyższych i fenoli ; co częściowo niestety się wyklucza.[/quote']

Fenole IMO zależą od szczepu. THG produkują ich mniej, a Abbaye więcej. Co do wyższych alkoholi, to IMO nie ma co straszyć, one też budują bukiet. W temp. 19-21°C THG raczej nie rozwiną skrzydeł. Klasztorniak to ma być bogactwo smaku, a nie sterylność pilsa. Po przemyśleniu mojej dyskusji z yemu na ten temat jestem w stanie przychylić się do tego, żeby temp. podnosić, a nie obniżać, ale nadal uważam,że temp. >22°C są kluczowe

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podnoszenie temp z 19 do 21 °C to raczej bardzo ciezka sprawa szczegolnie w warunkach domowych. to roznica jedynie 2°C a jak wiadomo roznie bywa - nie da sie dokladnie w jakims pomieszczeniu gdzie nie ma mechanicznego obiegu powietrza utrzymac temperatury powiedzmy rowno 19°C pozniej 20 °C a pozniej 21°C . Inaczej byloby gdybym mial podnosic temp z 19 do powiedzmy 25 °C wtedy owszem jest to mozliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie warze warke (Helles) i rownoczesnie slucham podcastu na temat warzenia Tripel na "The Jamil Show" na BN: http://thebrewingnetwork.com/shows/The-Jamil-Show/Belgian-Tripel-The-Jamil-Show-11-17-08

Mowia m. in. na temat podnoszenia temp. fermentacji przez 1 tydzien od 17°C do 21°C. Mowia takze, zeby dodac cukier pod koniec fermentacji, bo podobno to pomaga atenacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć :lol:

apropos podnoszenia temperatury, ostatnio w ramach suszenia słodu mierzyłem temeratury jakie wystepują w mojej piwnicy. Okazuje się że róznica temperatur pomiedzy podłogą a wysokością ok 1,8 m to prawie 5°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowia m. in. na temat podnoszenia temp. fermentacji przez 1 tydzien od 17°C do 21°C. Mowia takze, zeby dodac cukier pod koniec fermentacji, bo podobno to pomaga atenacji.

cukier dodajemy najlepiej tuż po przejściu apogeum fermentacji. drożdże mają silną preferencję do "spożycia" w pierwszej kolejności cukrów prostrych - to z kolei powoduje, że upośledza się u nich zdolność produkcji enzymów koniecznych do przetwarzania maltozy. może to prowadzić do niskiego odfermentowania, a to bardzo niedobre w tripelach.

 

kolendra nie jest typowo dodawana do tripeli trappistów (bywa rzadko dodawana do innych)

 

bardzo ciekawy efekt powoduje dodanie owsa. nie próbowałem tego, ale Tripel Karmeliet z Brouwerij Bosteels, które ma owies w swoim składzie jest takie ciekawie "oleiste" co fajnie się komponuje z całokształtem tripela. ale Karmeliet to bardzo nietypowy przykład (btw. zawiera też kolendrę).

 

nagazowanie powinno być wysokie od 3 vol wzwyż (2 zwykle bulte mi 3 vol nie wytrzymaly, bardziej doświadczeni twierdzą, że butelki euro powinny wytrzymać bez problemu).

 

chmiele tradycyjnie na goryczkę np. styrian goldings, na aromat saaz (ja zastąpiłem naszym rodzimym kuzynem - lubelskim)

Edytowane przez yemu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pół roku jest już prawie dobry do picia. Ci co byli w piątek u Infama mogą spróbować potwierdzić. :lol:

:-) o ile mnie nie zawodzi pamięć, to Tripelek był bardzo smaczny, co ciekawe bardzo podobny do mojego, który był robiony wg nieco innej receptury (z Jamil Show), ale na tych samych drożdżach (podobnie fermentowanych - ok 18-20 st). w mojej ocenie to fajnie potwierdza, że to drożdże są w głównej mierze odpowiedzialne za smak tego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć :lol:

apropos podnoszenia temperatury, ostatnio w ramach suszenia słodu mierzyłem temeratury jakie wystepują w mojej piwnicy. Okazuje się że róznica temperatur pomiedzy podłogą a wysokością ok 1,8 m to prawie 5°C.

Masz rację. Ja też zauważyłem ,że fermentory stojące na wys. ~1,2 m mają 10°C , a te na wys. 0,4 m mają

tylko 7°C . W ten sposób reguluję temp. ferm.burzliwej i cichej w lagerach.

Jeśli chodzi o ferm. górną w mieszkaniu np. tripel-a, dubbel-a to żeby stopniowo podnosić temperaturę brzeczki ,kładę na podłodze kawałek styroduru

(styropian ekstrudowany) na to poduszkę elektryczną, na niej fermentor opatulony kocami i codziennie włączam poduszkę na najsłabsze grzanie

i pilnując kiedy temperatura podniesie się o około 0,5-1,0 °C wyłączam grzanie.

 

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...(styropian ekstrudowany) na to poduszkę elektryczną' date=' na niej fermentor opatulony kocami i codziennie włączam poduszkę na najsłabsze grzanie i [b']pilnując[/b] kiedy temperatura podniesie się o około 0,5-1,0 °C wyłączam grzanie.

takie wahania temperatury to chyba nie najlepsza rzecz, temperatura w czasie fermentacji powinna być jak najbardziej stała (lub jak pisali już wcześniej przedmówcy, zwiększać się powoli liniowo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.