Skocz do zawartości

Obliczanie Blg


Niph

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry :D

 

Jestem tu nowy, ale nie proszę o wyrozumiałość :D Przyznam na wstępie, iż jestem ciut leniwy, czytalem dość dużo, ale ciężko mi tutaj coś znaleźć... stąd też moje pytanie, chciałbym się upewnić, że dobrze przeliczam Blg.

Mianowicie, zakładając że chcę zrobić 11 litrów brzeczki używając 2x1,7kg ekstraktu (powinien mieć 80 blg) otrzymam brzeczkę 25 blg?

 

Jeśli wszystko wyliczyłem dobrze, czy takie cuś ma prawo bytu? :D Chciałbym użyć ekstraktu nachmielonego typu stout oraz do tego ekstraktu niechmielonego ciemnego. Czy może lepiej dać więcej wody? (baniak ma 16 litrów). Czy to do jakiego poziomu blg zejdzie to na końcu zależy jakoś od użytych drożdży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry :D

 

Jestem tu nowy, ale nie proszę o wyrozumiałość :D Przyznam na wstępie, iż jestem ciut leniwy, czytalem dość dużo, ale ciężko mi tutaj coś znaleźć... stąd też moje pytanie, chciałbym się upewnić, że dobrze przeliczam Blg.

Mianowicie, zakładając że chcę zrobić 11 litrów brzeczki używając 2x1,7kg ekstraktu (powinien mieć 80 blg) otrzymam brzeczkę 25 blg?

 

Jeśli wszystko wyliczyłem dobrze, czy takie cuś ma prawo bytu? :D Chciałbym użyć ekstraktu nachmielonego typu stout oraz do tego ekstraktu niechmielonego ciemnego. Czy może lepiej dać więcej wody? (baniak ma 16 litrów). Czy to do jakiego poziomu blg zejdzie to na końcu zależy jakoś od użytych drożdży?

Powinno tyle mniej więcej wyjść. Popatrz na tą tabelę:

http://wes.pl/index....m=pk&&m=3&&md=3

20,8 litrów brzeczki z 6,8 kg ekstraktu da gęstość 24°Blg - u Ciebie to będzie połowa ekstraktu i trochę więcej niż połowa brzeczki, czyli będziesz miał coś koło tego. Inna sprawa co z tego wyjdzie i czy na pewno chcesz tak mocne piwo.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mianowicie, zakładając że chcę zrobić 11 litrów brzeczki używając 2x1,7kg ekstraktu (powinien mieć 80 blg) otrzymam brzeczkę 25 blg?

Z 3,4kg powinieneś uzyskać 11l brzeczki o gęstości ok 22-23°Blg.

Chciałbym użyć ekstraktu nachmielonego typu stout oraz do tego ekstraktu niechmielonego ciemnego.

Przy przy takim udziale ciemnych ekstraktów, to będzie jakiś niezły RIS! Jeśli wiesz co to RIS ;) i to planujesz to ok - jeśli nie, to lepiej dolej wody.

 

przecież 24°Blg to jest 11,8% alko :O

A skąd wziałeś to 11,8%? Wątpliwe żeby piwo o gęstości początkowej 24°Blg odfermentowało do 4°Blg. Tym bardziej ciemne piwo - a o takim tu wyżej mowa.

Raczej zatrzyma się na 5-6, może nawet 7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi o coś mocnego i ciemnego :D Czy nazwać to RISem czy jakkolwiek inaczej :P Ale domyślam się że to powinno dłuuugo stać, i boję się, że coś mi tam nie wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd wziałeś to 11,8%? Wątpliwe żeby piwo o gęstości początkowej 24°Blg odfermentowało do 4°Blg. Tym bardziej ciemne piwo - a o takim tu wyżej mowa.

Raczej zatrzyma się na 5-6, może nawet 7.

podałem do pełnego odfermentowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rób tak jak jest, wyjdzie ładny Imperial Brown Stout. Jakie drożdże? Procent będzie zależał do ilu dociągną (i czy podołają), bo rozumiem, że 24 blg to jest szacunkowe blg, a nie potwierdzone? Sugerowałbym do takiego zestawu Safale s-04 albo cięższą artylerię.

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ok, teraz pytanko z innej beki (nie chcę zakłądać nowego wątku)

 

Mam wiadro, ok 35l, zamykane, z polipropylenu, z atestem do kontaktu z żywnością, czy mogę w czymś takim, po zamontowaniu rurki, nastawić 20-25 litrów piwa? Na logikę nie widzę przeszkód, ale zawsze wolę dopytać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mianowicie, zakładając że chcę zrobić 11 litrów brzeczki używając 2x1,7kg ekstraktu (powinien mieć 80 blg) otrzymam brzeczkę 25 blg?

Założenia założeniami, a życie i tak weryfikuje je po swojemu. Nie zdziw się jak wyliczenia nie będą miały nic wspólnego z rzeczywistością. Żeby w miarę dokładnie przewidzieć jakie piwo otrzymasz trzeba mieć spore doświadczenie.

Co do wiadra, podobna sytuacja. Teoretycznie nie ma przeszkód, w praktyce zależy jakie piwo będziesz nastawiał. Głównie od użytych drożdży to zależy. Jedne tworzą mniej piany, inne więcej.

Reasumując, teorię znać należy, ale trzeba liczyć się z tym, że w praktyce wszystko wygląda zupełnie inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wiadro, ok 35l, zamykane, z polipropylenu, z atestem do kontaktu z żywnością, czy mogę w czymś takim, po zamontowaniu rurki, nastawić 20-25 litrów piwa?

Możesz, najpopularniejsze są 32-litrowe, więc masz nawet trochę więcej zapasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Piwo nastawione, użyłem 3 puszek z WESa, wyszło 20 litrów, 19 Blg, do tego S-04.

Planuje zostawić w jednym baniaku na burzliwą i cichą, ale przyznam że chciałbym z tego uzyskać drożdże. W związku z tym, czy jak skończy się juz burzliwa, mogę odessać wężykiem z dna trochę osadu, tak aby uzyskać żywe drożdże na przyszłość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gęstwę spokojnie zbierasz po zakończeniu całości procesu fermentacji. Jeśli prowadzisz w jednym pojemniku , to nie grzeb niczym przez ten czas, Dużo bardziej zaszkodzisz piwu i drożdżom niepotrzebnie wtykając coś do fermentora niż jeśli zbierzesz gęstwę nawet po 3 , czy 4 tygodniach. Robię tak przy każej warce i z powodzeniem odzyskuje gęstwę do ponownego użycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie pytanie: przy wysładzaniu część filtratu zwracamy do kotła i potem to wędruje jeszcze raz. Czy takie dwukrotne przepuszczanie ma wpływ również na Bailing i wydajność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jak już zacząłem temat to go kończę :P

Odfermentowało do ok 6,5 Blg, zabutelkowane z dodatkiem 85g sacharozy i laktozą (przy okazji niespodzianka, wredna laktoza nie rozpuściła się w całości i osiadła na dnie -.- )

Wyszło mi 37 butelek :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Mam problem z nagazowaniem piwa, minął już prawie miesiąc, a piwo jest co najmniej słabo nagazowane, przy otwieraniu słychać lekki syk, praktycznie się nie pieni w czasie nalewania, piana po nalaniu to max 3-4 mm i znika od razu, w smaku znikoma ilość gazu...

Czy mam dodać do tego cukru do refermentacji ponownej czy może moje drożdże poszły spać i nie chce im się pracowac? :D

 

ps. jak smakuje diacetyl? Bo piwo ma lekko "chemiczny" posmaczek, i nie wiem skąd to wynika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak smakuje diacetyl? Bo piwo ma lekko "chemiczny" posmaczek, i nie wiem skąd to wynika...

diacetyl to słodki aromat mleka, masła. Co do nagazowania to jak dodawałeś cukier, tzn przygotowywałeś syrop, czy do każdej butelki osobno, dodatkowo jaka była temperatura refermentacji? Laktoza jest cukrem niefermentowalnym przez drożdże.

Edytowane przez Bzdzionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo leży cały czas w pokoju, czyli temperatura na pewno nie ejst za niska. Glukoza została dodana (jak pisałem wyżej) w ilości 85g na całość, czyli w postaci syropu.

Laktoza nie zawiera się w tych 85 gramach, co wydawało mi się oczywiste.

Wydaje mi się, że syrop został prawidłowo rozprowadzony ponieważ butelki z końca rozlewu jak i z początku dają podobny efekt.

 

A ja się bałem granatów z moich niezwrotnych butelek z perły :D

 

Wnioskuje że ten posmak raczej nie jest diacetylem, czym więc może być? Spotkałem się z czymś takich bodajże w ciechanie pszenicznym, ale tam to był i aromat i posmak, w ilościach ogromnych i odpychających...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że laktoza nie zawierała się w tych 87 gramach glukozy to było oczywiste, tylko nie wiedziałem jaki efekt chcesz uzyskać dodając laktozy. Nagazowanie piwa jest ściśle związane ze stylem, ale głównie zakłada się przelicznik 6 g glukozy na 1 litr piwa. Zakładając, że wyszło Ci 37 butelek, więc miałeś około 18,5 litrów warki, więc stosując tę metodę powinieneś dodać 111g glukozy.

Ja bym jeszcze zamieszał butelkami i troszkę poczekał jeśli nadal efekt będzie niezadowalający możesz pokombinować, albo zwiększając ilość cukru, albo dodając drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

85 g glukozy to niewiele, nie spodziewaj się jakiegoś dużego nagazowania. Jeżeli jednak faktycznie piwo jest bez gazu, to możesz spróbować otworzyć dwie butelki - do jednej dodać trochę świeżych drożdży, do drugiej jeszcze trochę glukozy. Następnie piwa opisać, zabutelkować, odczekać jeszcze trochę i sprawdzić efekt. Na przyszłość - podczas butelkowania mocnych piw, warto dodać oprócz cukru także trochę świeżych drożdży.

Chemiczny posmak to niestety może być infekcja.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laktoza byłą dla smaku :D

Piwo miało być niezbyt mocno nagazowane, nie lubię mocno gazowanego. Ilość glukozy dobrałem wg zaleceń jakiegoś kalkulatora dla włąśnie takiego piwa, biorąc dolną granicę. Ale też prawie w ogóle nienagazowane nie jest zbyt fajne :D

 

Spróbuję dodać do jednej butelki troszkę cukru. Drożdży, poza gęstwą z tej warki, nie posiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.