Skocz do zawartości

gęstwa po W34/70


pedro22

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzieś dosyć dawno rzucił mi się w oczy praktyczny filmik ze zbierania gęstwy

ale nie mogę go namierzyć może ktoś wie gdzie szukać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Jak w takim razie jest sens zebrania gęstwy i przelanie do nowego Fermentatora?

niektórzy są higieniści i nie lubią brudów z poprzedniej warki :P (osady z drożdży na ściankach i takie tam)

Ja tam higienistą nie jestem a nastawiony jestem raczej na ilość niż przesadną jakość. To rozbuduję zapytanie o wlewanie nowej brzeczki na starą gęstwę.

Czy tych drożdży w starej gęstwie jest wystarczająco dużo żeby obsłużyć kolejne 2 brzeczki?

Czy można na przykład przełożyć połowę do jednej brzeczki a drugą połowę zalać kolejną brzeczką?

Edytowane przez mietekii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tych drożdży w starej gęstwie jest wystarczająco dużo żeby obsłużyć kolejne 2 brzeczki?

Niektórzy zalecają nawet podzielenie na 3 słoiki do 3 kolejnych warek więc na 2 na pewno jest dość. Oczywiście nie dotyczy piw o bardzo wysokim ekstrakcie 20+. Doczytałem że lagerowe i stara gęstwa - może być wystarczająco ale nie musi, trudno jednoznacznie osądzić.

Edytowane przez yapko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zebrałem gęstwę po pilsie na W34/70 do 2 słoików i mam taką dziwną sytuację, że wydzieliły się 3 warstwy (!) - patrząc od dołu - drożdże, piwo, drożdże (piana).

Spuszczam gaz ze słoików co 2 dni, bo wygląda jak fermentacja, a pils się właśnie lageruje...

 

Do rzeczy - którą część gęstwy z tych słoików dodać do rauchbocka? Górną, dolną, czy wszystko?

 

 

 

gstwa-201_exeqawa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rzeczy - którą część gęstwy z tych słoików dodać do rauchbocka? Górną, dolną, czy wszystko?

 

Jak zdążysz to dodaj samą górną, tam są drożdże w najlepszej kondycji. Po pewnym czasie trzymania gęstwy w lodówce zbije się ona na dnie słoika w zwartą gęstwę drożdżową. Wszystko zależy od czasu w jakim zamierzasz jej ponownie użyć. Jeżeli wynosi on więcej niż miesiąc przydało by się ją przepłukać, jak krócej wlej wszystko.

 

A warstwa ponad piwem trzyma się u Ciebie przez to że otwierasz słoik. Wtedy dwutlenek ulatnia się a do słoika wchodzi powietrze, dzięki któremu drożdże mogą "oddychać/żyć".

Zabieg nie zalecany ale i nie zabroniony. Jak wpływa na kondycję drożdży - nie wiem. Może ktoś inny się wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, surowce na warkę mam, gorzej z czasem. Załaduję w takim razie wszystko, zastanawiam się tylko czy 1 czy 2 słoiki

 

Na warkę 20l jeden słoik wystarczy. A dla pewności w toolkit piwowara jest kalkulator do obliczania ilości dodawanych drożdży do brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.