Skocz do zawartości

Zamienniki ksylitolu.


Qxa

Rekomendowane odpowiedzi

Czego używacie żeby zastąpić ksylitol

Ja słyszałem o chińskich zamiennikach ksylitolu, też o nazwie ksylitol :smilies:

Dosłodziłem raz piwo z żurawiną i było naprawdę słodkie (300g na 20l). Myślę, że w większych dawkach będzie mocniej wyczuwalna jego specyfika (mam tak w mocniej dosładzanych cydrach).

Drogi jest oryginalny z Finlandii, tańszy ale nie wiadomego pochodzenia z Chin, jest też wiele podróbek. Trzeba by poszukać jakiś zakład spożywczy w okolicy i od nich odkupić po niższej cenie - ja mam dostęp do przetwórni ryb, używają go do konserwacji wyrobów ze śledzia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt ksylitol tani nie jest, ale myślę że to najlepsze rozwiązanie do "słodzenia" piwa. Jeśli chodzi o alternatywę naturalną to wchodzi do tego jeszcze stevia.

 

Robiłem 2 warki owocowe - jedna słodzona ksylitolem, druga stevią. W pierwsze (słodzonej ksylitolem) brak jakiejkolwiek ingerencji w smak. W drugiej (ze stevią) występują jednak posmaki metaliczne. Osobiście odczuwam je bardziej bo początkowo spróbowałem stevię "na sucho" i odnajduję jej smak w gotowym piwie - nie są one jakieś nachalne, ale jednak występują.

Edytowane przez VeryBerry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stevię stosowałem w postaci tabletek (więc chyba to Staviozyd). Tak jak pisałem powyżej, jeśli zje się taką tabletkę, to pojawiają się w ustach 2 smaki - gorycz i ten metaliczny posmak. W piwie ten drugi posmak jest lekko wyczuwalny - nie ma tragedii ale jednak jest - przynajmniej takie jest moje odczucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że w każdym miejscu jest sklep z tzw "zdrową żywnością" - u mnie jest. Poszedłem tam wziąłem do rączku i poczytałem co i jak. Pół kilo kosztowało ok. 19zł, na pewno nie był to rodzimy wyrób, ale nie sprawdziłem dokładnie więc może fiński może chiński :P,

przy kupnie z neta należy się dokładnie dopytać co się dostanie

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to z pewnego źródła

W takim razie, mam prośbę do Koleżanek i Kolegów, o informacje, gdzie można zakupić niepodrabiany cukier brzozowy.

ja kupuję tu jak do tej pory nie było problemu, z certyfikatu który dostałem wynika, że jest produkcji fińskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak się zapytam ile go dawkujecie na butelkę?? Wiem, że w zależności od upodobań ale mniej więcej, bo nie znam słodkości ksylitolu, a mam cydr i muszę go dosłodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiosna nadchodzi, można spróbować:

http://www.sok-z-brzozy.baza-wiedzy.com/

 

Ksylitol nie ma nic wspólnego z oskołą (sokiem brzozowym), jest produktem otrzymywanym przez uwodornienie ksylozy z hemicelulozy drewna twardego ( np. brzozy, ale może być i buk)

http://www.hortimex.com.pl/?art=520

Edytowane przez mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam cydr i muszę go dosłodzić

Jak dla mnie to 400g na 24ltr cydru jest optymalnie. Zrób może testy na 0,25ltr próbkach i sam ustalisz, jaki poziom jest OK.

Nie mierzę poziomu kwasów - jedyny pomiar to Blg świeżo wytłoczonego soku (13-14Blg).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to z pewnego źródła

W takim razie, mam prośbę do Koleżanek i Kolegów, o informacje, gdzie można zakupić niepodrabiany cukier brzozowy.

Ja kupowałem w Carrefour - finlandzki, 250 g. Dystrybutor: Oleofarm. Nie pamiętam ile kosztował, ale chyba był drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

A propos ksylitolu. Nie znam jego słodkości więc muszę podpytać czy dodając ok. 200g na 20l brzeczki będzie odpowiednie do nadaniu piwku delikatnego "ciałka" bo nie chcę aby było za słodkie (a nawet słodkie). Piwa robię z brewkitów i po dobrym odfermentowaniu zdarza się, że są zbyt wytrawne. Ostatnio z powodzeniem używałem Brew Enhancera 2, który zawiera 20% cukrów niefermentowalnych i będę go zapewne dalej stosował ale obecnie planuję zrobić dark ale i muszę użyć ciemnego ekstraktu słodowego zamiast brew enhancera 2. W tym celu właśnie planuję dodać ok. 200g ksylitolu. Rozumiem, że mogę go rozpuścić razem z ekstraktami przed rozpoczęciem fermentacji.

Z góry dzięki za wskazówki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy dodając ok. 200g na 20l brzeczki będzie odpowiednie do nadaniu piwku delikatnego "ciałka" bo nie chcę aby było za słodkie (a nawet słodkie)

no to chyba źle wybrałeś.

Ksylitol nie daje "ciałka" tylko słodkość.

Możesz w przybliżeniu przyjąć, że łyżeczka ksylitolu daje taką samą słodycz jak łyżeczka cukru.

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

czy dodając ok. 200g na 20l brzeczki będzie odpowiednie do nadaniu piwku delikatnego "ciałka" bo nie chcę aby było za słodkie (a nawet słodkie)

no to chyba źle wybrałeś.

Ksylitol nie daje "ciałka" tylko słodkość.

Możesz w przybliżeniu przyjąć, że łyżeczka ksylitolu daje taką samą słodycz jak łyżeczka cukru.

 

W takim razie mam nadzieję, że przynajmniej zredukują wytrawność zadając ilość poniżej progu słodkości powiedzmy 100g na 20l nastawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.