Skocz do zawartości

Pszeniczne co polecacie ?


Arkra

Rekomendowane odpowiedzi

słabe macie te rady... bo WB-06 to dobre drożdże. Wiadomo płynne raczej zawsze lepsze, ale jak ktoś pisze że

o są do d***

to zwala na drożdże inne swoje błędy,

A.

 

błędy błędami ale masakrycznie głębokie odfermentowanie i pusty smak w weizenie to dla mnie porażka. Robiąc dokładnie według tej samej receptury lecz na 3068 piwo od razu nabrało głębi, aromatów i było tym czego oczekiwałem. Może jeszcze kiedyś spróbuję wb-06 skoro ich tak bronicie ale dla mnie są one jak napisałem do d***.

Ja stosuję zawsze schemat 63°C na 20 min i 73°C na 40 min... raczej nie wychodzi mi pusty smak. Piwo jest treściwe, aromat bananów zajefajny. Jak do tego w ferulikowej potrzymać powyżej godziny - goździki są bardzo wyraźne, a wszystko to na Wb-06. Zrobiłem już z ponad 10 warek pszeniczki. Wypracowałem swoją recepturę i na tyle mi podpasowała że chyba będę się jej trzymać. No chyba, że najdzie mnie na jakieś eksperymenty :D

I na prawdę nie skreślałbym Wb-06.

A no i dość miękka woda...

Edytowane przez mcpol1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uważam, że trzeba stosować przechodzone, wystarczy je sforsować a dostarczą tylu bananów, że nie uwierzycie.

 

Co to znaczy, że należy je sforsować?

 

Zasłyszałem że w browarach restauracyjnych pszenice robione są właśnie na wb-06, i jakoś nikt na nie nie narzeka, ale jakto w takich browarach, drożdże mają swój przebieg...

 

Dobrze wiedzieć, ale jeżeli o mnie chodzi, to nie brzmi to jak zachęta.

Pszeniczne w takim CK Browar w Krakowie jest jak dla mnie paskudne.

Edytowane przez Slonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słody

Pszeniczny 2,6 kg

Pilzneński 1,7 kg

Carmelowy jasny Strzegom 100 gr

 

Zacieranie: Słody do 13 ltr wody o temp 46°C

Przerwa ferulikowa w 44°C na 60 min

Przerwa 63°C na 15 - 20 min

Przerwa 73°C na ok 40 min ( do negatywnej próby jodowej)

77°C na 10 min

Wysładzanie: Ja zgodnie z odparowaniem mojego kociołka wysładzam do 24 ltr wodą o temp 75°C

 

Gotowanie: 60 min

Na całe 60 min 14 gr sybilli

 

Gęstość początkowa 12,5 BLG

końcowa 2 do 2,5 BLG

Goryczka 10 IBU

Warka 20 ltr. przy wydajności 75% wdg brewtarget.

 

Drożdże uwodnione wb-06

Zasadniczo wychodzi tydzień burzliwej. Przetrzymuje do 10 dni. Później butelki.

Edytowane przez mcpol1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję w sobotę zacierać żytnie, drożdże które zadam to gęstwa 3068 wyeast weizehstephane. Ile mam dać gęstwy na 20 L brzeczki, aby był odpowiedni smak bananowo - goździkowy. Obecnie na mieszadle mam 0,6 L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie trochę źle wywołałem temat. Moim ideałem witbiera jest Blanche de Namour. Piszemy więc o wicie. Lecz dobrą recepturę pszeniczniaka

też chciałbym poznać . Nie do końca chcę przeglądać receptury. Chciałbym poznać Wasze zdanie na temat ostatniu ważonego witbiera lub treściwego pszeniczniaka. Coś co się Wam zdarzyło i wyszło super.

Przecież każdy rasowy piwowar uważył chociaz raz jedno z powyższych piw.

Ja swoją przygodę z zacieraniem zacząłem właśnie od przeniczniaka.

Prosze tylko o sugestie a może ktoś się odważy podać swoją receprurę?

Zacznij poszukiwania od księgarni :P

A sprawdzone receptury TU

 

Nie rozumiem kolegi/koleżanki sugestii dotyczącej księgarni. Jesteśmy przecież w piaskownicy piwowarskiej.

A za link do receptur dziękuję. Dobrze znam tą stronę.

Wizyta dotyczy zakupu słownika, bo nawet w piaskownicy piszemy poprawnie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie trochę źle wywołałem temat. Moim ideałem witbiera jest Blanche de Namour. Piszemy więc o wicie. Lecz dobrą recepturę pszeniczniaka

też chciałbym poznać . Nie do końca chcę przeglądać receptury. Chciałbym poznać Wasze zdanie na temat ostatniu ważonego witbiera lub treściwego pszeniczniaka. Coś co się Wam zdarzyło i wyszło super.

Przecież każdy rasowy piwowar uważył chociaz raz jedno z powyższych piw.

Ja swoją przygodę z zacieraniem zacząłem właśnie od przeniczniaka.

Prosze tylko o sugestie a może ktoś się odważy podać swoją receprurę?

Zacznij poszukiwania od księgarni :P

A sprawdzone receptury TU

 

Nie rozumiem kolegi/koleżanki sugestii dotyczącej księgarni. Jesteśmy przecież w piaskownicy piwowarskiej.

A za link do receptur dziękuję. Dobrze znam tą stronę.

Wizyta dotyczy zakupu słownika, bo nawet w piaskownicy piszemy poprawnie :P

Dzięki za zwrócenie uwagi. Uff bałem się, że pomyliłem pojęcia.

Mnie również rażą takie błędy ortograficzne jednakże nie jest to miejsce na ich wytykanie nawet z racji iż nie są one istotą wypowiedzi w kwestii piwa a jedynie przytykiem nie mającym nic wspólnego z treścią postu.

Jeszcze raz dziękuję i cieszę się bowiem widzę, że dokładnie są czytane wypowiedzi uczestników dyskusji.

Ze swojej strony zamykam temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet z racji iż nie są one istotą wypowiedzi w kwestii piwa

No to kolega pojechał "po bandzie", akurat w piwowarstwie ważenie i warzenie są dość istotnymi elementami i nie powinno się ich mylić ze sobą.

Błędy tego rodzaju mogą całkowicie zmienić sens wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zwrócenie uwagi. Uff bałem się, że pomyliłem pojęcia.

Mnie również rażą takie błędy ortograficzne jednakże nie jest to miejsce na ich wytykanie nawet z racji iż nie są one istotą wypowiedzi w kwestii piwa a jedynie przytykiem nie mającym nic wspólnego z treścią postu.

Jeszcze raz dziękuję i cieszę się bowiem widzę, że dokładnie są czytane wypowiedzi uczestników dyskusji.

Ze swojej strony zamykam temat.

A widzisz my tu jesteśmy szczególnie uczuleni na warzenie, każde miejsce jest dobre na wytykanie błędów

ps a pisanie że to nieistotne jest brakiem szacunku dla czytających

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OG planuje ok 13 BLG, gęstwa ma ok 2 tyg.

 

Kalkulatory wyliczają 150-170ml gęstwy. Z opisu tych drożdży wynika, że produkcją bananową-goździkową można manipulować poprzez:

- temperaturą fermentacji, im wyższa więcej estrów

- zwiększeniem OG i zmniejszenie ilości drożdży, więcej estrów

- zdanie większej ilości drożdży może spowodować kompletny zanik bananowego charakteru.

- efektem zmniejszonej produkcji estrów może być podwyższony charakter goździkowy.

 

Niemieckie piwo żytnie powinno mieć raczej "umiarkowany charakter weizenowy", zwiększenie produkcji bananów nie powinno Cię interesować, wydaje mi się że zadanie optymalnej ilości drożdży i fermentacja w 18°C będzie idealnymi zestawieniem.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na WB-06 wyszła mi najlepsza pszenica jaką piłem i kiedykolwiek zrobiłem. Ostatnio miałem ofertę gęstwy stefanów, ale odrzuciłem, bo... mam w lodówce WB-06.

Nie uważam, że trzeba stosować przechodzone, wystarczy je sforsować a dostarczą tylu bananów, że nie uwierzycie. Oczywiście należy też zadbać o goździki, których pełnię uzyskałem przerwą frerulikową trwającą dwie godziny.

 

Przerwa ferulikowa minimum 100min. :D

 

A tak właściwie przerwa 10 minut w 78 ma na celu?

Edytowane przez Qxa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmierzyłem dzisiaj moje pszeniczne zeszło z 11 do 2,5-3°Blg na drożdżach 3068 Weihenstephan Weizen, które nie maja zamiaru zaprzestać posiłku (sprawdzałem dwoma różnymi cukromierzami) Liczyłem na koniec fermentacji przy wyższym Blg. Czy przy tych drożdżach też schodziło wam tak nisko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.