Skocz do zawartości

Porady przy zakupie garnka :)


Gość MiastoTG

Rekomendowane odpowiedzi

https://allegro.pl/oferta/garnek-wysoki-z-pokrywka-revolution-400x400mm-50l-7830093034?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=NzM0NTQ3YzMtMDU2OS00MmFjLWE3MGMtMjg2YzU0ZGVhYWZhAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=829377ab-93ee-4000-adde-26a5f7c8aed3

 

Ja mam taki garnek - 50 L z nierdzewki z pokrywą - sprawdza się bardzo dobrze. Po warzeniu przemyją go lekkim roztworem z soku z cytryny i lśni jak nowy. Temperaturę trzyma przez cały czas zacierania. Ostatnio na 20 L wody wsypałem 6,5 kg słodu. Woda na czysto podgrzana do 73 stopni, po zasypie spadła temperatura do 68 i tak trzymało przez 40 minut pod przykryciem. Później lekko spadło do 66, ale to już prawie po zacieraniu.

 

Co do pojemności, to ja od razu się nastawiłem na duży gar, bo wiedziałem, że będę chciał robić RIS'a, a on wymaga dużego zasypu. I tak też się stało, robiłem RIS'a, przy 30 L wody wsypałem ostatecznie 14,5 kg słodu i było pod korek. Także nie żałuję, że wziąłem te 50 L, bo przy 45 L nawet to by nie wchodziło w grę ;) A dodam, że ten zasyp był na 20 litrów gotowego piwa, którego ostatecznie do rozlania zostało 18 L :P  Także jak w planach jest RIS czy coś innego mocnego, to polecam duży gar :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat przymierzam się do zakupy garnka z nierdzewki, wybór padł na 50L, akurat zbiegiem okoliczności zastanawiam się nad garnkiem opisanym post powyżej tj. firma Revolution

https://revolution.pl/revolution/garnek-wysoki-z-pokrywka-revolution-400x400mm-50l-kod-835241.html

Podpytałem u źródła,

waga: 6,85 kg

 

Poniżej jeszcze schemat budowy, który od nich dostałem.

Cena garnka 300 zł i tutaj pytanie czy warto? Garnek do użytku na taboret gazowy, niewykluczona w przyszłości modernizacja w postaci montażu gwintu, kranu. Garnek do użytku jako kadź zacierno-warzelna. Ktoś z forum jeszcze miał/ma i jest w stanie powiedzieć coś więcej na jego temat?

 

W grę wchodzą jeszcze garnki od firmy Tadar i Stalgast z tym, że Stalgast finansowo wypada najdrożej, bo coś ponad 500zł, Tadar 400 zł i obecnie czekam na odpowiedź na temat parametrów garnka od producenta.

Czy ktoś ma porównanie tych firm? Czy zainwestowanie w w/w garnki zamiast firmy Revolution będzie znaczące czy to będzie tylko niepotrzebne wyrzucenie pieniędzy w błoto, które mógłbym przeznaczyć na coś innego?

garnek50L.jpg.fd6d1de23ca1d47177b6b347dd959f01.jpg

Edytowane przez pyrtkovsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam tani 50l tej samej konstrukcji. Daje radę, nawet wspawałem sobie spust. Cena zachęca. Szału nie będzie - cienka ścianka z satynowanej 304, jakieś tam kapsułowe dno (do piwa starcza), rączki notowane to nie odlecą jak zgrzewane. Brałbym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowolny bez kapsułowego dna = z dnem jednowarstwowym. Gdyby nie Twoje wymagania estetyczne (oj, zemszczą sięm estetyzm zawsze się mści bo z techniką ma konflikt interesów) to odpowiedziałbym jak kol. Kaniutek. Jako spawacz również poleciłbym keg.

Edytowane przez c64club
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze lepiej i z pewnoscia taniej bylo by kega uzyc, ale wymog numer 1 to jednak ta estetyka, wiec musza byc garnki, troche ciezko znalezc takie, bo teraz wdzystkie wielowarstwowe, rozmawialem z facetem ktory spawa takie rzeczy powiedzial ze nie ma sprawy i kapsulowe tez nada

Wysłane z mojego SGP621 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Stozek sie latwiej uszczelnia, nawet z armaturą z niestozkowym gwintem.  Wazne aby czoła były plaskie (splanowane), wtedy taki krociec pracuje dobrze nie tylko z uszczelkami owijanymi, ale takze z plaskimi, ktore moza traktowac jak wielorazowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odchylka od plaszczyzny pomijalna. Wada tych tanivh garow jest szczotkowana stal zamiast gladkiej, ale w warzelni nie jest to problem rangi najwyzszej. Tylko nie wpadnij na pomysl wstawiania kranu/spustu/króćca/armatury w dno kapsułowe. Zależnie od kunsztu spawacza, brzeg otworu na kran minimum kilka mm (mistrz) do nawet nastu mm (miszcz) nad gorna pow. dna niech wspawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka pierwszych powiększonych warek to dla mnie testy.
Już się boję zwiększonego wybicia.
Gara póki co nie zamierzam przerabiać, a na pewno nie dziurawiąc "sandwicha" z dna.
Garnek chcę jeszcze wykorzystać przy produkcji serów, wędlin itp więc jak najmniej zmian jest wskazane.
Mam pod ręką 100L bojlery z półkulistym dnem i pozostaje znaleźć jedynie chętnego do współpracy mistrza TIG-a

 

W ten weekend może będzie jakiś mini-krótki sprawdzian nowego gara.

 

PS. Co z tą szczotkowaną powierzchnią jest nie teges ??
(czytałem już chyba Twoje uwagi w tej materii) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marchelli Miałem garnek Stalgast przez kilka lat. Porównywałem go fizycznie z garnkiem kolegi marki Tadar. Oba są super jakości. Teraz mam garnek z firmy Szron. Szron ma zdecydowanie najgrubsza ściankę. Ten model https://www.szron.eu/garnki-wysokie/3592-garnek-nierdzewny-z-pokrywka-poj-50-l-sr-40-cm.html ma ściankę 1mm, (Stalgast miał 0.8mm) jest dobry do spawania. Ma też dobrą cenę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miedzy 0.8 a 1 mm jest bardzo odczuwalna roznica w spawaniu na korzysc 1 mm, ale da sie spawac w oba. Najwazniejsze to nie pozostawic szpar miedzy wspawywanym kroccem a cienka scianka. Przy takich cienkich (ponizej srednicy jeziorka spawalniczego) kazdy blad w wykonaniu dodaje kupe roboty. Miedzy 4 a 5  praktycznie nie ma roznicy, w porownaniu do 0.8 /1. 

Wspawujac krociec warto go wesprzeć jakimś zastrzałem żeby go za kranik nie wyłamać ze ścianki kiedyś. 

 

@ANalfabeta Szczotkowana pow. zewnetrzna przyjmje uporczywe zabrudzenia w postaci np. zaschnietych w czasie warzenia kropelek brzeczki, ktore spadna z łygi. W Warzelni mozesz to wyczyscic z grubsza i przejsc do porzadku dziennego. Jak masz nad soba SanEpid (w lokalu) , to taki garnek lepiej wrogowi podarowac.

 

Spust warto wspawać, nawet przy parzeniu szynek pomaga.

 

Edytowane przez c64club
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Hej. Kupiłem garnek na kadź warzelną, kierując się wyczytaną gdzieś zasadą iż przy grzaniu grzałkami to głównym kryterium jest cena.

https://allegro.pl/oferta/garnek-nierdzewny-stock-pot-70-l-8452686506

No i przyszedł babol, tuż nad dnem wyglada jakby kiedyś były dwie dziury, które zostały załatane i przeszlifowane. Czy z takim czymś można żyć, czy jednak lepiej odżałować kase na kuriera i zwrócić puki można?

Pierwsze dwa zdjęcia od środka, trzecie z zewnątrz.

IMG_20191206_135316.jpg

IMG_20191206_135308.jpg

IMG_20191206_135222.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie, jesli spaw jest dobrze zrobiony (szczelny), to nie powinno wplywac na walory techniczne garnka. To wyglada, jakby garnek pękł i ktos go ratował.

To brudne dookola spawu to przebarwienie po spawaniu, czy brud? 

Nie wyglada na naprawę fabryczną, bo byloby lepiej zeszlifowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.