Skocz do zawartości

Porady przy zakupie garnka :)


Gość MiastoTG

Rekomendowane odpowiedzi

Tutaj odnośnik do dyskusji, która toczyła się na temat garnka z allegro.

Mam już jeden garnek 100 litrowy do warzenia więc zastanawiałem się nad modelem 71l do samego zacierania ale zdecydowałem się na stu litrowy bo jego średnica i wysokość jest tylko 5cm większa. Wiadomo, że kiedyś jak przyjdzie potrzeba to do 71 litrowego więcej się nie wleje.

Wydaje się bardzo solidny, na pewno solidniejszy niż te cienkościenne blaszki z linków powyżej.

Tym bardziej, że cena stu litrowego to 357zł + 15zł przesyłka.

Nie jestem powiązany ze sprzedającym, sam zaryzykowałem i kupiłem.

Mam nadzieję, że faktycznie będzie warto.

 

Garnek bez pokrywy waży 11,2kg.

Grubość blachy garnka to 1-1,1mm.

Grubość blachy pokrywki 1.1mm.

Grubość kapsuły wystającej ponad dno 6mm.

Poniżej zdjęcia garnka po rozpakowaniu "mikołajkowego prezentu".

:D

 

dff84277e4bb5bc6med.jpg

903c1974969473a5med.jpg

826814d1c7d1ea38med.jpg

d8cb9e61090de8f9med.jpg

d43ff7c54d3183f2med.jpg

b7b485b43910fa5cmed.jpg

578160226db9a81cmed.jpg

70a1e948c6c41de1med.jpg

42b58bc5998e8daamed.jpg

c7ee81ad77d5ee7cmed.jpg

3b82a5406a017c90med.jpg
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Możesz sprawdzić, czy boki są magnetyczne?
Tak oczywiście, sprawdziłem mocnymi magnesami ze starego dysku twardego.

Nie przyciąga nawet minimalnie bocznych ścian garnka, nitów, uchwytów, pokrywki.

Przyciąga to co powinien czyli dno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli boki to AISI 201, a dół AISI 443 z aluminium. Za tę cenę bardzo dobry zakup.

 

A tak przy okazji większość garów Stalgast i innych dużo droższych to również 201 i 443. Ci co je mają niech sobie sprawdzą testerem chemicznym na obecność manganu.

 

I po co przepłacać???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie jestem powiązany ze sprzedającym, sam zaryzykowałem i kupiłem.

Tym jakże miłym wpisem pozdrawiam wszystkich czarnowidzów z jakże ciekawymi teoriami spiskowymi umieszczonymi we wcześniejszych postach.  :facepalm:   :polew:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kolego, ten Twój wpis to nic innego jak nabijanie postów?! Co chciałeś wnieść do dyskusji?

Do dyskusji chciałem wnieść tyle co Ty Twoim hejtem i poradą zakupu jakże "profesjonalnej" :facepalm:  chłodnicy.

 

 

No i w tym momencie straciłeś mój szacunek.  ;)

Edytowane przez PiwoLab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Możesz sprawdzić, czy boki są magnetyczne?
Tak oczywiście, sprawdziłem mocnymi magnesami ze starego dysku twardego.

Nie przyciąga nawet minimalnie bocznych ścian garnka, nitów, uchwytów, pokrywki.

Przyciąga to co powinien czyli dno.

 

 

Czyli struktura kanapki może tak wyglądać jak na załączonym rysunku. Typuję, że po taniości to będzie wersja B. 

@eltomek spawacz nie powinien mieć problemu z przyspawaniem wewnątrz centrownika.

post-6938-0-07944300-1480880064_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Zachęcony wpisem @Erikos również nabyłem ten garnek, tylko pojemność 50L.

 

Jest to typowy "chińczyk", widać, ze robiony na szybko, ma sporo niedoróbek, ale nie przeszkadzają one za bardzo.

Dno od strony zewnętrznej (od płyty grzejnej) jest wklęsłe, w najniższym punkcie schodzi jakieś 1-2mm poniżej wysokości na krawędzi, być może na gorąco ono się odkształci w stronę płyty, ciężko stwierdzić, w kazdym razie na indukcji grzeje, nawet nie najgodzej. Garnek stoi stabilnie na płycie, nie kiwa się na boki. Wykończenie w satynie, takie sobie, całkiem sporo pokaleczonych miejsc, w tym np. na uchwycie garnka pęknięta warstwa niklu, w niczym większym nie przeszkada, choć mozna się skaleczyć. Na krawędzi garnka blacha tylko wygięta do zewnątrz, nie zawinięta, przez można ścisnąć garnek i zrobić z niego owal ;)

 

Na dnie mam sporo dziwnych artefaktów, nie wiem czy to ogniska rdzy czy jakieś pozostałości po spawaniu, czas pokaże.

Największy z nich ma jakieś 3x4mm:

Skaza na stalowym dnie

Ogniska rdzy?

 

Podsumowując, jakość wykonania jest zdecydowanie poniżej Vitalux Ambition, którego miałem (36l), ale do celów, jakich go kupiłem (przerobienie na kadź zacierno-filtracyjno-warzelną) jest to dobra oferta.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że użyta stal nie zawiera metali ciężkich  :D

Edytowane przez eltomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To używany kupiłeś?To co opisujesz, to nadaje się do zwrotu. 

Nowy, pisałem do sprzedającego, dostałem następującą "informację":

 

"generalnie nacyznie wykonane jest ze stali BIO. Mogą pojawić się takie przebarwienia, gdy naczynie nie jest użytkowane."

 

Na moje pytanie co to za stal BIO i jakie ją techniczne podstawy tych zmian (rdza, czy uszkodzenia mechaniczne), dowiedziałem się, że:

 

"nie spotakaliśmy się z takimi sytuacjami. Proszę użytkować garnek, gdyby widoczne były zmiany, proszę o informację."

 

No to dziś uwarzyłem piwo, właśnie się chłodzi, jutro będę w stanie ocenić czy są jakieś zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku lepiej jest zwrócić, albo zażądać deklarację zgodności, że garnki spełniają wymagania aktualnego wspólnotowego i krajowego prawa żywnościowego a w szczególności Rozporządzenia Komisji ( WE) nr 2023/2006 w sprawie dobrej praktyki produkcyjnej w odniesieniu do materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. To chyba nawet AISI201 nie jest.

 

EDIT:

Jeden sprzedawca przekonuje mnie, że niemagnetyczne garnki są z ferrytycznej stali AISI430 - a teraz dowiaduję się od innego, że garnki są wykonane ze stali BIO. Co to jest ta stal BIO? Czyżby już nawet stal biodegradowalna była?! 

 

Oddaj zanim się garnek rozłoży. Bo to faktycznie wyjebolit, inaczej amelinium jest. I na koniec to "Proszę użytkować garnek, gdyby widoczne były zmiany, proszę o informację". Żarty jakieś.

Edytowane przez PiwoLab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku lepiej jest zwrócić, albo zażądać deklarację zgodności, że garnki spełniają wymagania aktualnego wspólnotowego i krajowego prawa żywnościowego a w szczególności Rozporządzenia Komisji ( WE) nr 2023/2006 w sprawie dobrej praktyki produkcyjnej w odniesieniu do materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. To chyba nawet AISI201 nie jest.

 

EDIT:

Jeden sprzedawca przekonuje mnie, że niemagnetyczne garnki są z ferrytycznej stali AISI430 - a teraz dowiaduję się od innego, że garnki są wykonane ze stali BIO. Co to jest ta stal BIO? Czyżby już nawet stal biodegradowalna była?! 

 

Oddaj zanim się garnek rozłoży. Bo to faktycznie wyjebolit, inaczej amelinium jest. I na koniec to "Proszę użytkować garnek, gdyby widoczne były zmiany, proszę o informację". Żarty jakieś.

 

Po wczorajszym warzeniu wszystkie ślady z dna zniknęły (oddziaływanie kwasu?). Prawdopodobnie wrócą i chyba zwrócę garnek sprzedawcy, jeśli jeszcze się da.

 

EDIT: miałem wcześniej garnek Vitalux Ambition, co którego zresztą odnosiłem się porównując opisywany wyżej garnek. Ciekawy komentarz można przeczytać w opisie garnka na stronie jakiegoś sklepu http://akordagd.pl/nierdzewne/354-garnek-gastronomiczny-ambition-50l-vitalux.htmli w aukcji  http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6638240297

 

UWAGA: Przed pierwszym użyciem należy zapoznać się z instrukcją. Aby uniknąć uszkodzenia naczyń ze stali nierdzewnej, (plamki, naloty, wżery korozyjne) powstających na skutek działania soli, płyn należy doprowadzić do wrzenia , a dopiero potem posolić. po jej dodaniu należy dobrze wymieszać zawartość w garnku. Podczas gotowania na dnie garnków mogą pojawić się niewielkie odbarwienia, czarne lub brązowe plamki. Nie wpływają one na proces gotowania i wartości odżywcze potraw. Nie podlegają one reklamacji.
 
Dokąd świat zmierza? Wżery korozyjne bo posolił ktoś wodę przed jej zagotowaniem?
Edytowane przez eltomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mojego garnka jeszcze nie używałem ale oglądałem jeszcze dokładniej i nie zauważyłem podobnych "artefaktów" jak na garnku kolegi.

Inaczej starał bym się zwrócić.

Spróbuj zamoczyć dno wodą i sprawdź czy nie złapie gdzieś rdzy. U mnie dno wygląda teraz czysto, czekam na jakieś rdzawe wykwity, jak się pojawią to oddaję gar. W ogóle próbuję się dowiedzieć od sprzedawcy (trochę po fakcie) czy te gary sa dopusczone do użyttku w UE (co sugerował @PiwoLab, ale omijają temat, więc pewnie jest z tym problem, odpisali mi tylko że "stal BIO jest stalą wykorzystywaną przy produkcji naczyń kuchennych wykorzystywanych w zakładach gastronomicznych"). No super :)

 

Szkoda, bo fajny ten garnek, ale nie chcę siebie i znajomych truć potencjalnymi metalami ciężkimi ze stali niewiadomego pochodzenia - chyba że demonizuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, bo fajny ten garnek, ale nie chcę siebie i znajomych truć potencjalnymi metalami ciężkimi ze stali niewiadomego pochodzenia - chyba że demonizuję?

 

Zależy co miałbyś demonizować :D Metali ciężkich bym się faktycznie obawiał ;)

 

A co do odpowiedzi sprzedawcy. Zapytaj, czy mówią o zakładach gastronomicznych na terenie UE, czy o ich odpowiednikach w Chinach, bo normy są zupełnie różne i delikatnie zasugeruj, że jako konsument masz prawo do uzyskania tej informacji (przecież nie prosisz o dokładny skład ściśle tajnego stopu, który nie jedno niemowlę przed pociskami ekstremistów uratował), a jedynie o potwierdzenie zgodności z normami UE, więc możesz ponowić pytanie przez odpowiedniego rzecznika ;)

Edytowane przez Enethion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaj mi taki przyniósł :) wersja 36,5 l. Gar jest porządnie wykonany, stal jest magnetyczna na całej powierzchni gara, dno wydaje się dostatecznie gróbe. Pierwsze testy będą po świętach wiec może będę miał jakieś obserwacje. Wiele osób na forum polecało te garnki i tych rad posłuchałem. Mój zakupiony był w garneczki.pl z rabatem i odbiorem osobistym różnica cenowa do najtańszych z all.. jest niewielka i moim zdaniem warto do tadar dopłacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.