Skocz do zawartości

Porady przy zakupie garnka :)


Gość MiastoTG

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanko, dopiero przymierzam się do pierwszego piwa z brewkitu. Niestety nie posiadam dużego garnka, największy jakim dysponuję ma objętość 13 litrów. Do brewkitu nie jest mi takowy potrzebny, ale patrząc w przyszłość nie chciałbym opierać się na ekstraktach. Czy przy warzeniu, chmieleniu i zacieraniu można by obejść jeden duży garnek np. dwoma? Gdzie szukać taniego garnka 30l? I nurtuje mnie jeszcze jeden temat, czy posiadając jeden fermentator z kranikiem i rurką fermentacyjną jestem w stanie zrobić coś takiego przy użyciu czegoś innego niż drugi fermentator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko, dopiero przymierzam się do pierwszego piwa z brewkitu. Niestety nie posiadam dużego garnka, największy jakim dysponuję ma objętość 13 litrów. Do brewkitu nie jest mi takowy potrzebny, ale patrząc w przyszłość nie chciałbym opierać się na ekstraktach. Czy przy warzeniu, chmieleniu i zacieraniu można by obejść jeden duży garnek np. dwoma? Gdzie szukać taniego garnka 30l? I nurtuje mnie jeszcze jeden temat, czy posiadając jeden fermentator z kranikiem i rurką fermentacyjną jestem w stanie zrobić coś takiego przy użyciu czegoś innego niż drugi fermentator?

 

Jeżeli chcesz mieć dobre piwo to nie oszczędzaj, sam myślałem że niektóre rzeczy można zasąpić ale się tak nie da. Dlatego dobrze kupić raz a dobrze a nieżeli kilka razy. Garnek 40litrowy to wydatek około 120-150zł emalia jak poszukasz. Co do fermentora to tylko 30zł. Napisze taż że jak będziesz kombinował to okaże się tak że piwo warte 100zł (składniki) będziesz musiał wylać w kanał. Dlatego ja kupiłem filtrator z odzysku na zasadzie sita szczelinowego oraz teraz planuje kapslownice stołową chyba wezmę Grifo HD. Bo tak się wydaje ale niby nic ale głupi szczegół robi różnicę.

 

Wracając do garnka przy zacieraniu miniumim to te 25l jak masz mniejszy to na początek nie ma sensu umęczysz się więcej niż myślisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak myślałem, nie ma co kombinować. Rozumiem, że dwa fermentatory są niezbędne? Oba z kranikiem czy drugi może być zwykłym wiadrem dużej pojemności?

 

To zależy jak chcesz przeprowadzać fermentację. Na fermentację bez cichej wystarczą dwa wiadra jedno z kranikiem drugie bez i robisz tak.

 

Wiaderko z kranikiem używasz do wysładzania oraz rozlewu. Fermentor bez kranika tylko do fermentacji. Jak wlewasz brzeczkę do fermentora zostawiasz go tak na 3-4 tygodnie (czas fermentacji burzliwej i cichej w jednym fermentorze). Następnie po tym czasie sprawdzasz jakie masz blg końcowe. Po czym obliczasz ile potrzebujesz cukru/glukozy do refermentacji czyli nagazowania piwa. Gdy masz już wszystko co potrzeba wlewasz syrop cukrowy (np gotujesz przez 10min, 500ml wody i 150g glukozy) do wiadra z kranikiem a następnie na niego młode piwo. Jak już wszystko będzie zlane bez drożdży oczywiście tylko ładne klarowne użyj wężyka aby delikatnie wymieszać cukier/glukoze z piwem. Po tym zabiegu przykrywasz wiaderko i rozlewasz do butelek przy użyciu rurki z zaworkiem grawitacyjnym.

 

Kup

1szt - fermentor bez kranika + pokrywa z otworem

1szt - fermentor z otworem + pokrywa bez otworu + kranik

Edytowane przez alawrak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co powyżej mogło by być ale to

 

Następnie po tym czasie sprawdzasz jakie masz blg aby obliczyć ile dodasz cukru

 

to chyba jakaś "nowofalowa" teoria w piwowarstwie domowym

bo chyba po raz pierwszy czytam takie stwierdzenie.

 

Jeśli się mylę to niech ktoś mi to wytłumaczy żebym w niewiedzy nie umarł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam serdecznie wszystkich piwowarów,

 

jestem nowicjuszem, przede mną pierwsza warka, ale nie lubię półśrodków, a więc zamierzam od razu zacząć od słodów.

Siedzę w tematyce piwnej od dłuższego czasu i w końcu chcę sam zacząć tworzyć.

Stoję przed zakupem garnka - chcę, żeby był dobry i starczył na lata; na forum wyczytałem, że od razu lepiej zainwestować w garnek 50L.

Zastanawiam się nad tym garnkiem :

http://www.ssbrewtec...ettle-15-gallon

 

Czy to dobry wybór (około 1000zł) i czy można podłączyć do niego filtr z oplotu?

Rozumiem, że "trub dam" ma za zadanie zatrzymanie młóta oraz chmielin w kotle?

Zamierzam na nim warzyć, jednak mimo wszystko z czytania forum wynika, że w razie czego takie garnki nie tracą dużo na wartości.

 

Dziękuję za odpowiedzi,

 

Felipe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich. :)

Zaczynam swoją przygodę z piwowarstwem i postanowiłem kupić garnek 40l. Kilka dni patrzyłem na oferty na allegro i chyba zbyt pochopnie zakupiłem garnek emaliowany marki Florina Design. Skusiła mnie cena 123 zł, inne chodziły po 149,99. Miał ktoś do czynienia z tą fimą? I teraz pytanie czym się te 2 garnki różnią?

http://allegro.pl/0g...4849423260.html

http://allegro.pl/ga...4843342424.html

 

W razie czego po prostu odeślę tamten i zakupię inny. Jedyną różnicą jaką zaobserwowałem była ich pojemność. Objętość pierwszego wynosi ok. 37l, ale pomyślałem że i tak będzie to więcej niż początkowe planowany gar 30l.

Edytowane przez kmao551
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczym się nie różnią, i jak to ktoś kiedyś powiedział: będziesz pan zadowolony...

Nie przejmuj się różnicą w cenie. Ja mam emalię i sobie chwalę, choć trzeba się przyłożyć do czyszczenia. Nie można za mocno szorować a czasem jak coś przywrze to delikatnie gąbeczką szoruje pół godziny :) Choć ja mam jasny gar więc u mnie od razy wszystko widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. :)

Zaczynam swoją przygodę z piwowarstwem i postanowiłem kupić garnek 40l. Kilka dni patrzyłem na oferty na allegro i chyba zbyt pochopnie zakupiłem garnek emaliowany marki Florina Design. Skusiła mnie cena 123 zł, inne chodziły po 149,99. Miał ktoś do czynienia z tą fimą? I teraz pytanie czym się te 2 garnki różnią?

http://allegro.pl/0g...4849423260.html

http://allegro.pl/ga...4843342424.html

 

W razie czego po prostu odeślę tamten i zakupię inny. Jedyną różnicą jaką zaobserwowałem była ich pojemność. Objętość pierwszego wynosi ok. 37l, ale pomyślałem że i tak będzie to więcej niż początkowe planowany gar 30l.

 

nie martw się ja taki mam i sobie chwale tylko właśnie płaciłem 145zł. Widocznie gość ma dobre dojście do tych garnków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie garnka mogę ze swojej strony stanowczo odradzić zakupy w firmie Dukat z Olkusza. Przysłowie mówi oszczędny płaci dwa razy i tak w zasadzie było w moim przypadku. W połowie października kupiłem 50l garnek emaliowany z pokrywką za 145 zł + przesyłka, towar dotarł, byłem w pracy więc przesyłkę kurier zostawił u sąsiadki. Po rozpieczętowaniu okazało się że garnek jest uszkodzony (mocno poobijany) i wadliwy (pęcherze, ubytki emalii) po 2 dniach spisaliśmy z kurierem protokół, w rozmowie telefonicznej ustaliliśmy z miłą panią, że wystawią zlecenie i kurier zabierze uszkodzony a zostawi nowy. Mijały dni, zdążyłem już warzyć RISa w 40l pożyczonym garnku, kurier przybył i co? zostawił owszem, ale nie ten co zamawiałem (średni 40l) o zleceniu nic nie wiedział. Znowu dzwoniłem, bo na maile już nie było żadnej odpowiedzi (kontakt był wzorowy do momentu przesłania potwierdzenia przelewu potem się urwał) kolejne zapewnienia, że kurier zabierze te przywiezie już dobry. Mijały kolejne dni, garnka nie było i musiałem urodzinowego Barleywine zacierać w 40l (2,17 l/kg prawdziwy dramat) kontaktu zero, musiałem dzwonić i się upominać co z moją reklamacją. Po jakimś czasie przybył kurier oczywiście w godzinach pracy, tym razem zażądałem sprawdzenia w jego obecności i był to słuszny wybór. Garnek wybrakowany (pani w kolejnej rozmowie stwierdziła, że wszystkie takie będą) o zleceniu jak możecie się domyślić też nic nie wiedział, odmówiłem przyjęcia, spisaliśmy protokół szkody i znów kilka ładnych dni czekania aż w końcu złom zniknął z mojego domu. Łącznie przepychanki trwały 49 dni garnka nie mam na szczęście oddali łaskawie 145 zł. Nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To napiszę moje przygody z garnkiem. Szukałem o objętości całkowitej 40l ponieważ w domu mam 25l, jak poszukałem w necie wszystkie były albo czarne lub bardzo brązowe, a nie chciałem ciemnego ponieważ wole mieć jasny z uwagi na zachowanie czystości. Okazało się że było kilka do wyboru, ale wybór padł na Emalia olkusz 40l, wszystko ładnie dzwonie do firmy i pytam się czy jest dostępny oni mają sprawdzić. Okazało się tak że jest jednak rant lekko obity, wysłali zdjęcia i wszystko zaakceptowałem bo minimalnie był obity. Garnek przybył do mnie na drugi dzień patrze wszystko się zgadza, kolor, uszkodzenie ale nie ta pojemność co zamawiałem, przysłali 36cm 30l. Więc dzwonie i szukam wytłumaczenia, ponieważ na rachunku 40 a dostałem 30 i tak samo napisane było na naklejce. Firma sprawdza czy nie mają 40 po kilku godzinach dzwoną że jednak nie mają 40 i mogą przyjąć zwrot. No to spakowałem wszystko jak należy i odebrał ją na drugi dzień kurier przysłany przez firmę. A najlepsze że wcześniej kilka razy pytałem czy to 40cm. No nic 3 dni mineły a ja dalej nie mam gara. Z uwagi że widziałem jak wykonany jest ten z emalii olkusz chciałem mieć już z tej firmy. W necie wszystkie sklepy przeszukałem i nigdzie go nie było. Jednak przez przypadek wszedłem na sklep z artykułami gospodarstwa domowego patrze a tam jest garnek emalia olkusz 40l. Dzwonie i pytam czy to dokładnie ten co szukam. Pani widać że bardzo kumata odpowiedziała tak jest to 40cm, 30l jednak pojemność całkowita to 40l, dalszy ciąg pytań czy wszystko z nim jest ok nie obity itp. Pani mówi że w idealnym stanie, powiedziałem tylko aby wysłała przesyłkę za sprawdzeniem zawartości (ponieważ wysyłana była Pocztą Polską). Na drugi dzień przesyłka była już u mnie patrze na pudełko jakie niesie listonosz już wiedziałem że jest dużo większe od poprzedniego. Otwarłem przesyłkę patrze i dokładnie było jak Pani mówiła, idealny stan i oczywiście 40l 40cm :) Więc od tamtego momentu jestem posiadaczem takiego garnka z Emalia Olkusz. Dodatkowo od Pani dowiedziałem się że duża część produkcji przeniesiona została do Chin przez co na rynku zostało tak mało z polskiej produkcji. Teraz te emaliowane to już chińska produkcja ale podobno nie jest zła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych piwowarów.

 

W końcu i ja chcę zacząć przygodę z warzeniem jeszcze w tym roku, bez półśrodków, od razu z zacieraniem.Jestem na etapie kompletowania sprzętu, niestety muszę ciąć koszty, więc gara szukam przede wszystkim wśród znajomych i rodziny. Udało mi się w końcu pozyskać używany garnek emaliowany o odpowiedniej pojemności. Tutaj moje pytanie, garnek nie jest obity ( no może jeden niewielki odprysk) ale dno mimo że zachowało kolor wewnętrznej powłoki, jest szorstkie, zapewne od mieszania. Czy będzie się nadawał do gotowania? Czy to zmatowienie nie zaszkodzi brzeczce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych piwowarów.

 

W końcu i ja chcę zacząć przygodę z warzeniem jeszcze w tym roku, bez półśrodków, od razu z zacieraniem.Jestem na etapie kompletowania sprzętu, niestety muszę ciąć koszty, więc gara szukam przede wszystkim wśród znajomych i rodziny. Udało mi się w końcu pozyskać używany garnek emaliowany o odpowiedniej pojemności. Tutaj moje pytanie, garnek nie jest obity ( no może jeden niewielki odprysk) ale dno mimo że zachowało kolor wewnętrznej powłoki, jest szorstkie, zapewne od mieszania. Czy będzie się nadawał do gotowania? Czy to zmatowienie nie zaszkodzi brzeczce?

Nie powinno stanowić to problemu.

Sam zacieram w 40l emalii z dwoma obiciami, jedno mniejsze, drugie większe i jest dobrze, żelazem nie daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update w sprawie garnka. Po przygodach z niepewnymi sklepami i strachu, że obiją mi znowu w transporcie, czy też wyślą kolejny "bubel" postanowiłem odłożyć dodatkowe 200 zł i właśnie stałem się szczęśliwym posiadaczem 50l garnka ze stali nierdzewnej. Jest to Ambition Vitalux i kosztował 368zł w sklepie Dajar, link do sklepu na stronie Ambition. Jest masywny (ponad 7,5kg) i wygląda solidnie, chociaż wyprodukowano go w Tajlandi przez firmę Zebra i się z tym nie kryją (widoczne oznaczenia zarówno na pokrywce i samym garnku). Niedługo test :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych piwowarów.

 

W końcu i ja chcę zacząć przygodę z warzeniem jeszcze w tym roku, bez półśrodków, od razu z zacieraniem.Jestem na etapie kompletowania sprzętu, niestety muszę ciąć koszty, więc gara szukam przede wszystkim wśród znajomych i rodziny. Udało mi się w końcu pozyskać używany garnek emaliowany o odpowiedniej pojemności. Tutaj moje pytanie, garnek nie jest obity ( no może jeden niewielki odprysk) ale dno mimo że zachowało kolor wewnętrznej powłoki, jest szorstkie, zapewne od mieszania. Czy będzie się nadawał do gotowania? Czy to zmatowienie nie zaszkodzi brzeczce?

Nie powinno stanowić to problemu.

Sam zacieram w 40l emalii z dwoma obiciami, jedno mniejsze, drugie większe i jest dobrze, żelazem nie daje.

 

Ok dzięki. Zaryzykuje więc i zaczynam warzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odświeżę temat,

 

rozglądam się za garnkiem emaliowanym ~ 40l, z tego co widzę Olkusz nie produkuje już garnków o tej pojemności,

znalazłem 3 oferty, niestety wszystkie to no-name:

http://allegro.pl/garnek-emaliowany-gladki-40l-40cm-z-pokrywka-bialy-i5618302480.html

http://sklep.dukat.com.pl/garnki/194-garnek-prosty-emaliowany-40-cm-z-pokrywa-brazowy.html

http://www.agdchrosciel.pl/garnek-prosty-emaliowany-z-pokrywa-43l-gladki-golabkowy.html

 

Kupował ktoś z was z tych stron/aukcji i może napisać opinie?

 

Jest jeszcze do wyboru Eskot, ale autor tematu w pierwszym poście go odradza.

http://www.sklep.eskot.pl/Garnki-emaliowane/Garnek-emaliowany-40-litrow-z-pokryw-xb1/pid,594,cid,786523,product.html

 

Może widzieliście gdzieś jakiś porządniejszy garnek 40L za ~150zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.