Jump to content
Sign in to follow this  
mcpol1

Czy klarowanie żelatyną może wpłynąć na obniżenie goryczki?

Recommended Posts

Jak w temacie. Robiłem ostatnio Grodziskie. Na poziomie zakończenia fermentacji burzliwej wszystko wydawało się być OK. Goryczka była na odpowiednim poziomie jak na ten etap. Później były 3 dni w temp 6°C po dodaniu ok 5 gr żelatyny i butelkowanie. Teraz po ok 2 tygodniach od zabutelkowania, przy kontroli nagazowania, piwo jest z lekką goryczką. Rzekłbym na poziomie 20 IBU do tego smak jest płaski. W ogóle nie przypomina mi Grodziskiego ,które robiłem po raz pierwszy.

Wędzoność na odpowiednim poziomie ale cała reszta... załamka. :ble:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Klarowałem żelatyną i w moim przypadku nic niekorzystnego nie stwierdziłem. Zarówno w nagazowaniu jak i w goryczce czy w aromacie. Wszystko w jak najlepszym porządku :) . Stosowałem sie do wskazówek @scoobiego. Dodam, że klarowane piwka to IRA, Koelsch i PaleAle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No ja wcześniej również klarowałem żelatyną i było OK. Teraz coś się stało. NIe wiem może waga źle zważyła i było więcej jak 5 gr żelatyny i moze przez to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na przeciętną warke 20 l dałem 4 gramy. A jak z nagazowaniem ? słyszałem że jak przesadzi się z ilościa żelatyny to jest problem z nagazowaniem (więc jak miałbyś z tym problem to mogłoby swiadczyc o tym że waga Ci przekłamuje).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiem, że podczas klarowania soków i win straty antocyjanów(związeki z grupy polifenoli) mogą sięgać nawet 45%, więc klarując piwo, moim zdaniem może to wywołać zaburzenia goryczki

Edited by dhanab

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak się jeszcze zastanawiam czy wpływu nie miało zastosowanie chmielu sybilla, który od roku leżał w zamrażarce. Tyle tylko że piwo po burzliwej miało wyraźną gorycz natomiast zmiany zaszły dopiero po zabutelkowaniu i wcześniejszym klarowaniu żelatyną.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Olejki chmielowe mogły się utlenić w zbyt dużym stopniu, może być to wina klarowania, czy czegoś innego. Dla stabilności o .ch. ważne też są przeciwutleniacze w piwie, jeżeli coś wpłynęło na ich brak to podczas przechowywania olejki mogły się utlenić. Dodatkowo jeszcze zacytuje bo ładnie napisane ;)

Prawidłowy przebieg fermentacji i leżakowania piwa oraz dobra kondycja drożdży piwowarskich zapewniają normatywną zawartość w piwie ubocznych produktów fermentacji oraz niski poziom zawartości martwych komórek drożdżowych w fermentującym i leżakującym piwie. Martwe komórki drożdżowe są odpowiedzialne za powstawanie w piwie nieprzyjemnego posmaku autolizatu drożdżowego.Posmak ten częściowo, a w skrajnych przypadkach nawet całkowicie, może zniwelować intensywny aromat chmielowy w piwie. Również ponadnormatywna zawartość ubocznych produktów fermentacji w piwie (a w szczególności octanu etylu, izo-butanolu i alkoholi amylowych) i związany z tym zapach i smak estrowofuzlowo- rozpuszcalnikowy w piwie są przyczyną osłabienia intensywności i pogorszenia jakości aromatu chmielowego[Krzysztof Baranowski, PFiOW 11-12/2011].

 

+ jeszcze odnośnie przechowywania chmielu wniosek z badań, artykuł Mieczysława Stasiaka, PFiOW: Nie występują istotne różnice w stratach składnika alfa w granulatach przechowywanych w temp. powyżej + 2°C i -5°C. Ze względów ekonomicznych nie wydaje się celowe składowanie

chmielu w warunkach poniżej wymienionej temperatury dodatniej. Może komuś się przyda informacja.

Edited by dhanab

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.