Skocz do zawartości

Leżakowanie


tibek

Rekomendowane odpowiedzi

Czy lakowanie jest jakimś rozwiązaniem problemu korozji kapsli? Jeżeli korozja zaczyna się od wewnątrz, to pewnie nie, ale jeszcze nie widziałem takiego przerdzewiałego kapsla, więc nie wiem. Pytam, bo zamierzam przechowywać trochę piwa przez kilkanaście lat, w różnych warunkach, i chciałbym je jakoś zabezpieczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy lakowanie jest jakimś rozwiązaniem problemu korozji kapsli? Jeżeli korozja zaczyna się od wewnątrz, to pewnie nie, ale jeszcze nie widziałem takiego przerdzewiałego kapsla, więc nie wiem. Pytam, bo zamierzam przechowywać trochę piwa przez kilkanaście lat, w różnych warunkach, i chciałbym je jakoś zabezpieczyć.

Najstarsze moje piwo ma 4 lata , leży w wilgotnej piwnicy. Trafiają się kapsle lekko zardzewiałe z góry, od środka jeszcze nie trafiłem , ale jak wspominałem to tylko 4 lata.

Być może istnieją na rynku kapsle nie podatne na korozję. Z chęcią sam bym takie zakupił Też planuję dłuższe przechowywanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zrdzewiało to chyba musi być tlen , a w butelkach go nie powinno być ,bo drożdże go zjedzą. Zdażało mi się kilka mokrych kapsli po butelkowaniu zostawić na szafce i wszystkie pordzewiały. A mam w piwnicy piwo które ma rok i dwa dni , i nic je nie chwyciło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabezpieczyć kapsle parafiną/świeczką i po problemie :)

Rozwiązanie już macie podane na talerzu, tak się przechowuje piwa na których nam bardzo zależy aby przetrwały próbę czasu.

mam kilka porterów już dawno nie produkowanych Dojlidy i takie tam, widziałem też w ten sposób zabezpieczone Grodziskie z 1992.

Nic więcej nie potrzeba, tylko zamoczyć kapsel z kawałkiem szyjki w wosku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik Mesive dnia 27 kwiecień 2013 - 13:16 napisał

Może owinąć stretchem?

Po co?

 

Szyjkę przy kapslu wraz z nim - też nie dopuści powietrza jeśli dobrze się to zrobi. Namiastka parafilmu. I nie trzeba zdrapywać jak wosku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Chciałbym do leżakowni znieść piwo, które jest zatkane korkiem z naturalnego korka zakręconym drucikiem (jak szampan, Meantime London Porter). Czy taki korek też zabezpieczyć woskiem? Bo zardzewieć nie zardzewieje, ale może chyba zgnić :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Wracam do tematu założonego przeszło rok temu.

Załóżmy, że mam piwo, które ma potencjał do długiego leżakowania i teraz się zastanawiam co lepiej:

Trzymać je tak po prostu czy zalakować.

 

Zalakowanie z jednej strony zapobiegnie korozji, z drugiej jednak odetnie dopływ tlenu przez nieszczelności. W większości trunków (whisky, wino) dojrzewanie odbywa się przy minimalnym udziale tlenu. W samym piwie go nie będzie, bo drożdże zeżrą. Nowe nie wpadnie. Czy zatem nie będzie tak, że piwo "przetrzymam" ale już więcej nie dojrzeje w przypadku użycia laku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zatem nie będzie tak, że piwo "przetrzymam" ale już więcej nie dojrzeje w przypadku użycia laku?

Etap dojrzewania jest na tyle złożony, że moim zdaniem jeszcze niewiele wiemy o procesach jakie tam zachodzą. Weźmy na przykład złagodzenie goryczki albo zmniejszenie odczuwania alkoholu (lub tzw. "gorących" alkoholi). Dlaczego tak się dzieje i czy obecność wolnego tlenu jest konieczna, aby zaszły te procesy? Nie umiem odpowiedzieć na te pytania. Nie mniej warto zauważyć, że mocne piwa z górnej półki przeznaczone do leżakowania często są zalakowane, więc najwyraźniej nie przeszkadza im to w dojrzewaniu.

Edytowane przez Mesive
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.