Skocz do zawartości

Sweet Stout - jak mierzyć Blg?


Jurek

Rekomendowane odpowiedzi

Przed dodaniem laktozy brzeczka miała 10 Blg, po dodaniu 1 kg laktozy - 15 Blg. Po 10 dniach zeszło do 8,5 Blg (mierzone w 8 i 10 dniu fermentacji). Czyli przelewam na cichą. Ale jak obliczyć ilość cukru do refermentacji? Czy odejmować te 5 Blg, które wyszło po dodaniu laktozy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laktoza nie jest fermentowalna przez drożdże. Również na etapie refermentacji nie jest dla nich atrakcyjna. Jeśli podniosła stężenie brzeczki o 5 Blg przed fermentacją, to o tyle samo powiększa wynik końcowy. Przy wyliczaniu środka do refermentacji traktuj swoje piwo tak jakby miało 10 Blg przed i 3 Blg po fermentacji.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tak trochę z innej beczki.

Zrobiłem Sweet Stouta z myślą o żeńskiej części naszej rodzinki:

wyszło 14,5l 16°Blg bez laktozy

goryczka wg BS ok. 18 IBUs

 

Zacieranie wyłącznie w 72°C (zobaczymy czy dało coś pominięcie 62°C na końcową zawartość alkoholu) przez około godzinę;

 

Nie dodałem jeszcze lakotozy, której planuję 0,40kg; pytanie czy to właściwa ilość?? W zamyśle ma to przypominać uwielbiane przez panie Karmi. Dosłodzę jeszcze nie wiem czym - może stevia, ale chętniej ksylolit - zobaczymy

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem 750g na laktozy na 23L i nie jest jakoś przytłaczająco słodkie, a dla mojej kobiety wręcz wcale nie słodkie. Następnym razem dam więcej albo dosłodzę czymś innym.

 

Laktoza nie jest przecież słodka, to nie słodzik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem 750g na laktozy na 23L i nie jest jakoś przytłaczająco słodkie, a dla mojej kobiety wręcz wcale nie słodkie. Następnym razem dam więcej albo dosłodzę czymś innym.

 

Laktoza nie jest przecież słodka, to nie słodzik.

750g na laktozy na 23L .takie piwo to musi byc sycące, to chyba zamiast obiadu można spożywać :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dodałem jeszcze lakotozy, której planuję 0,40kg; pytanie czy to właściwa ilość?? W zamyśle ma to przypominać uwielbiane przez panie Karmi. Dosłodzę jeszcze nie wiem czym - może stevia, ale chętniej ksylolit - zobaczymy

Jak dla mnie to już za dużo tych słodzików. Laktoza co prawda nie jest tak słodka jak cukier, ale taka ilość da już odczucie słodyczy. Ważne jest także, do ilu zejdzie Ci to piwo - możliwe, że płytko odfermentuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do ilu zejdzie Ci to piwo - możliwe, że płytko odfermentuje

zeszło z 16°Blg na 5°Blg i od wczoraj bez zmian - piana się zmniejszyła ale nie opadła (drożdże US-05), więc jak się do jutra nic nie zmieni to pewnie przeleję na cichą;

zacierałem na próbę w taki sposób: w 52°C a potem podgrzanie infuzyjne do 72­°C z pominięciem 62°C - zobaczymy co wyjdzie

 

Jak dla mnie to już za dużo tych słodzików

życzenie LP ( ma być słodkie jak Karmi), a LP się nie odmawia :P - próbowała już zielonego piwa i cytuję:"smakuje jak odstałe Karmi (bo bez gazu), za mało słodkie i coś mocne", teraz jest już ok. 5,8% alk.

nie liczę że laktoza dosłodzi raczej zwiększy treściwość, więc na pewno będę dosładzał

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słyszałem o dosypywaniu laktozy podczas dozowania cukru do refermentacji, jak komuś mało słodki milk stout

 

poza tym dojrzałe piwo smakować będzie inaczej niż zielone, efekt końcowy nie zawsze da się przewidzieć nawet doświadczonym piwowarom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, dlatego zapytuje; dostałem polecenie służbowe od LP i staram się je wykonać jak najlepiej :smilies:

na Krzyżackich stronach znalazłem metodę otrzymywania Malzbier (ichniejsze Karmi) polegające na przerwaniu burzliwej na etapie ok. 0,5-1% alkoholu w zielonym piwie następnie klarowaniu, butelkowaniu, nagazowaniu przez kilka i pasteryzacji w temperaturze 55-60°C przez ok. 30', ale jakoś tak nie wierzę tej metodzie; wolę odfermentować do końca mieć te 6% alk. i po prostu dosłodzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeszło z 16°Blg na 5°Blg

na razie to faktycznie pomiary jeszcze bez laktozy

Sprobuj, po dodaniu laktozy, a przed dodaniem ksylitolu

taki jest plan - chcę dodać laktozy na sam koniec i spróbować jak smakuje i ewentualnie dosładzać ksylolitem

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.