Skocz do zawartości

Dziwny zapach Witbiera po burzliwej


LukasB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dziś przelewałem Wita na cichą. Stał on tydzień na burzliwej. Drożdże T-58 przerobiły go w ok 30 godz. Po tym czasie Blg wynosiło 5 st. Miałem nadzieję że do cichej jeszcze coś odfermentuje. Ale nic - dziś było nadal 5.

Przelałem na cichą, ale czuć było dziwny zapach - coś jak gnojówka. Na powierzchni nie było żadnych kożuszków pleśni itp. Smak też nie odrzuca. Ale ten zapach. Jak myłem fermentator to wziąłem na palca to co zostało na ściance fermentatora - chmieliny i to właśnie od nich pochodzi ten zapach. Pierwszy raz robiłem piwo z przyprawami. Czy ten zapach to może być kolendra lub skórki pomarańczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siarkowodor... może być przez temp. Fermentacji... Ją miałem w pszenicy ten zapach po tygodniu fermentacji ale z każdym dniem zapach zanika daj mu czas powinien zapach zniknąć

 

Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

 

 

 

Edytowane przez raczek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój witbier równiez walił nieprzecietnie siarkowodorem, tyle że był robiony na drożdżach brewferm blanche.. z czasem zapach znika..

Właśnie dlatego użyłem T-58 zamiast brewferm blanche ,bo czytałem ,że dużo osób narzekało na ten siarkowodór.

Ale na T-58 żadnych "gnojówek" nie miałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martwi mnie jedynie słabe odfermentowanie. Z początkowego 11 st. Blg odfermentowało tylko do 5 st. Blg. Podejrzewam, że to wina drożdży

A ja podejrzewam, że to wina piwowara ;). Drożdży (w sensie właściwości tego szczepu) bym nie podejrzewał, bo one raczej charakteryzują się dość glębokim stopniem odfermentowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy trzymać na cichej do czasu, aż zapaszek zniknie, czy butelkować?

Te drożdże używałem do saisona, zapach po fermentacji był rzeczywiście, hmmm... intensywny :)

Po butelkowaniu agresywne aromaty sporo ustąpiły. Myślę, że można butelkować i nie przedłużać cichej, we flaszkach się ułoży.

W dalszym ciągu jednak uważam, że T58 to nie jest dobry wybór na wita.

Edytowane przez Bączek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martwi mnie jedynie słabe odfermentowanie. Z początkowego 11 st. Blg odfermentowało tylko do 5 st. Blg. Podejrzewam, że to wina drożdży

A ja podejrzewam, że to wina piwowara ;). Drożdży (w sensie właściwości tego szczepu) bym nie podejrzewał, bo one raczej charakteryzują się dość glębokim stopniem odfermentowania.

 

A może i tak:) A co mogło być nie tak? Temp. fermentacji 18-19 st.C, drożdże rehydryzowałem.

Czyżby może błędy podczas zacierania? Pilnowałem temp. i czasu dosyć wnikliwie!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie w wysokiej temperaturze, napowietrzenie, skoki temperatury podczas fermentacji, temperatura w której zadałeś drożdże itp. Czynników może być wiele, ale chyba najbardziej prawdopodobna to temperatura zacierania. Jest to jednocześnie najlepsza dla Ciebie opcja, bo oznaczałaby to, że fermentacja dobiegła końca i można spokojnie butelkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

też użyłem brewferm blanche bardzo fajnie fermentowały zbity kożuch na górze i na dole, zapach fermentacji w sumie fajny w miare, ale teraz w butelkach jak otworzyłem po tygodniu to chyba własnie ten siarkowodór uderza.. burzliwa i cicha była w około 22-24°C wiec ciepełko miały, odfermentowały do 4,5 blg też się bałem o granaty ;) i w sumie otworzyłem po tygodniu małą buteleczke i nagazowanie idealne ! ale błąd że ciepłe (18*) otworzyłem bo piane wywaliło nieziemską i utrzymuje się długo, ale ten zapach ehh.. zniecheca ;) mam nadzieje że zniknie potem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dziś przetestowałem Witka. Nagazowanie odpowiednie, delikatna goryczka, niestety ani kolendry ani pomarańczy nie można wyczuć w smaku. Zapach siarkowodoru - lekko wyczuwalny, można przełknąć, aczkolwiek czekam dalej na bardziej wyraziste walory smakowe.

 

http://www.piwo.org/gallery/image/3552-25-dniowy-witek/

Edytowane przez LukasB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Podłączę się do tematu.

Witek przy przelewaniu na cichą miał piękny zapach; taki jak powinien być - rzekłbym drożdżowo-brzeczkowy. Na cichej stał 8 dni. Otwieram fermentor, a tu... gnojówka. Nie siarkowodór (ten zapach znam), tylko gnojówka. Może nie nazbyt intensywna, ale na tyle nieprzyjemna, że mi się nawet próbować tego nie chciało. Co ciekawe na Brewferm Blanche odfermentował aż do 0,5o Blg. i do tego dziwna jak na pszenicę barwa. Gdzieś na forum czytałem, że ktoś miał witka w kolorze kawy z mlekiem. No to chyba dobre porównanie. Przyznam się, że te wszystkie czynniki łącznie wywołały u mnie lekkie przygnębienie. Pomyślałem jednak, że wylać zawsze zdążę i zabutelkowałem.

Ciekawe co z tego wyjdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli "gnojówka" to raczej nic z tego nie będzie. Natomiast barwa , właśnie zerknąłem na mojego witka na tych samych drożdżach , na dodatek w przeźroczystym pojemniki i barwa i mętność są dosyć dziwne, kawa z mlekiem i lekko pomarańczowe - średnio zachęcająca. :) nie wiem jak zapach , bo jeszcze nie otwierałem pojemnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj w Witku miałem zapach cytrusów od skórki pomarańczy a dzisiaj to zapach bliżej siarkowodoru od czego ? Temp? Drożdże Forbiden Fruit fermentacja w środku fermentora 25st

 

Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapach bliżej siarkowodoru od czego ?

 

Siarkowodór może być produktem "ubocznym" fermentacji, po jakimś czasie zanika (na cichej, w butelkach).

Na forum polecano kiedyś wrzucenie do fermentora jakiegoś miedzianego elementu (np. drut) - miedź ma w jakiś sposób neutralizować siarkowodór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zapachem nie martwię bo gęstwa z pewnego źródła, świeża i już po otworzeniu butelki czuć było jakby gotowane jajka

 

Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.