Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenie toku postępowania


Kamil

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od 3 lat zajmuję się hobbystycznie wytwarzaniem win owocowych oraz miodów pitnych. Teraz naszło mnie na zrobienia piwa ze słodu. Po przeczytaniu części artykułów na wiki, wypisałem sobie taki bardzo wstępny tok postępowania podczas wyrobu pierwszej warki. Przedstawię to w punktach i proszę i skorygowanie tego wszystkiego. Obok niektórych punktów zadam od razu pytanie.

 

1. Lekkie namoczenie oraz ześrutowanie 5 kg słodu pilzeńskiego w kawałki wielkości mniej więcej kaszy.

Pytanie: Na początkek nie chciałbym kombinować z mieszaniem słodów. Czy użycie tylko jednego - pilzeńskiego będzie ok?

2. Wlanie do garnka ok 15 - 20 l wody.

Pytanie: Ile konkretnie tej wody dodać na 5 kg słodu? Od czego to zależy?

3. Zacieranie infuzyjne. Podgrzanie wody do temperatury 70°C, wsypanie śrutu, gdy temp. spadnie do 64°C ponowne podgrzanie do temp. 70°C. Zacierać przez 60 min.

4. Przefiltrowanie brzeczki, wysłaczanie pozostałych po filtrowaniu łusek.

5. Doprowadzenie przefiltrowanej brzeczki do gotowanie, dodać w woreczku chmiel, gotować przez 60 min.

Pytanie: Jaki chmiel i w jakiej ilości go dodać? Lubie piwą z dość wyraźną goryczką.

6. Jak najszybsze ochłodzenie brzeczki do temperatury fermentacji drożdży (ok. 10°C). Zlanie za pomocą wężyka do pojemnika fermentacyjnego (w miom przypadku do balonu, którego używam do fermentacji win i miodów).

7. Dodanie wcześniej uwodnionych suchych drożdży, fermentowanie oraz klarowanie młodego piwa.

8. Rozlew piwa do butelek, dodanie 125 g sacharozy/132 g glukozy na 20 l piwa.

9. Wtórna fermentacja piwa w butelkach, dojrzewanie.

Pytanie: jak dlugo piwo musi dojrzewać?

 

Piwo jakie chciałbym uzyskać: lager o wyraźnej lecz niezbyt dominującej goryczce.

 

Gdy już rzeczywiście zakupię składniki to z pewnością pojawi się jeszcze wiele pytań, ale tak na początek chciałbym już mieć w głowie jakiś zarys jak to wszystko ma wyglądać.

 

Za pomoc z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 135
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witaj!

 

1. Nie mocz słodu, ewentualnie delikatnie zraszaczem do kwiatków potraktuj ziarno. Możesz użyć tylko słodu pilzneńskiego.

2. Użyj 15l wody. Zwykle używa się wody w stosunku do zasypu od 2:1 do 4:1 - http://www.wiki.piwo...ć_i_rodzaj_wody

3. OK, na koniec podgrzej do ~77°C - http://www.wiki.piwo...ziarna#Mash_out

4. Wysładza się całe młóto, łuski tu tylko pomagają tworząc tzw. złoże filtracyjne.

5. Przed wrzuceniem chmielu pogotuj z 10'. Poprzeglądaj przepisy na pilsy na wiki, tam znajdziesz już wypróbowane schematy chmielenia.

6. OK

7. OK Jakie masz drożdże? Co masz na myśli pisząc klarowanie? Chcesz użyć jakiegoś środka klarującego?

8. OK

9. OK Wszystko zależy od stylu, gęstości początkowej, np. AIPA 17°Blg można zacząć pić zaraz po nagazowaniu aby zachować aromat chmielowy, koźlak o podobnym ekstrakcie powinien leżakować przez kilka miesięcy. W twoim przypadku myślę, że po 2 tygodniach od zabutelkowania możesz powoli zacząć degustacje. Podejrzewam jednak, że w twoim podobnie jak w moim przypadku pierwsza warka długo nie zagrzeje miejsca w piwnicy ;)

 

Powodzenie przy pierwszej i każdej następnej warce!

Edytowane przez Celdur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Lekkie namoczenie oraz ześrutowanie 5 kg słodu pilzeńskiego w kawałki wielkości mniej więcej kaszy.

zamów śrutowany.

2. Wlanie do garnka ok 15 - 20 l wody.

to zależy od ilości słodu naq 5 kg słodu to daj 15 litrów wody. ilość wody zależy od ilości słodu. na każdy kilogram słody 3 litry wody.

3. Zacieranie infuzyjne. Podgrzanie wody do temperatury 70°C, wsypanie śrutu, gdy temp. spadnie do 64°C ponowne podgrzanie do temp. 70°C. Zacierać przez 60 min

Ostatnie podgrzanie tzw mash out podgrzej do 76*

4. Przefiltrowanie brzeczki, wysłaczanie pozostałych po filtrowaniu łusek.

Wysładzanie. Tak musisz odfiltrować zacier i pozostałe młóto wysłodzić przez dolewanie wody.

5. Doprowadzenie przefiltrowanej brzeczki do gotowanie, dodać w woreczku chmiel, gotować przez 60 min.

Pytanie: Jaki chmiel i w jakiej ilości go dodać? Lubie piwą z dość wyraźną goryczką.

Chmiel goryczkowy w każdym sklepie piwowarskim są chmiele aromatyczne i goryczkowe do kupienia.

Do Pilsa jakiś niemiecki chmiel goryczkowy.

6. Jak najszybsze ochłodzenie brzeczki do temperatury fermentacji drożdży (ok. 10°C). Zlanie za pomocą wężyka do pojemnika fermentacyjnego (w miom przypadku do balonu, którego używam do fermentacji win i miodów).

Niektórzy chłodzą na balkonie, jak masz mach chłodnice to po problemie.

 

7. Dodanie wcześniej uwodnionych suchych drożdży, fermentowanie oraz klarowanie młodego piwa.

Piwo samo się wyklaruje w procesie fermentacji i leżakowania.

8. Rozlew piwa do butelek, dodanie 125 g sacharozy/132 g glukozy na 20 l piwa.

To zależy od końcowego stopnia odfermentowania - czyli BLG

9. Wtórna fermentacja piwa w butelkach, dojrzewanie.

Refermentacja w celu nagazowania.

Pytanie: jak dlugo piwo musi dojrzewać?

 

Najmniej dwa tygodnie - nagazowanie. Dojrzewanie może trwać kilka tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Ad1. Nie bardzo rozumiem po co chcesz namaczać słód przed śrutowaniem ?? Co to ma na celu ?

Ja od dwóch warek robię tak że 1/3 zasypu śrutuję na mąkę a 2/3 właśnie na wielkość mniej więcej kaszy przez co zwiększyła mi się znacząco wydajność

 

Ad.2 Albo zacierasz na gęsto:

- stosunek woda słód 2:1 czyli 10l wody na 5 kg słody (trudno się miesza)

Albo tak jak chyba większość w tym ja stosunek 3:1 15l wody na 5kg słodu

 

Ad.4 Co masz na myśli pisząc wysładzanie pozostałych po filtrowaniu łusek ??

Ja wysładzam na raty, jest jeszcze opcja wysładzania ciągłego np. poprzez deszczownicę. Ja np. wiem że przy garnku jaki posiadam odparowanie przy 60 minutowym gotowaniu mam 7l więc wysładzam do 28l brzeczki przed gotowaniem tak aby po gotowaniu mieć 21l brzeczki.

 

Ad.5 Jeśli chodzi o woreczek stosuje go tylko do szyszek granulat wsypuje luzem moim zdaniem lepiej przechodzi do brzeczki niż w woreczku ale to już indywidualna sprawa. Co do tego jaki chmiel i w jakiej ilości proponuję jednak poczytać gotowe przepisy bardziej doświadczonych piwowarów wszystko zależy od preferencji i upodobań. Ja przepisy tworzę w BS2 i tam jest podany poziom goryczki

 

Ad.8 Ilość surowca do refermentacji nie jest wartością stałą, zależy od stopnia odfermentowania od stylu itp.

 

Dojrzewanie również zależy od stylu pszenice możesz pić już po tygodniu lub dwóch a piwa z wysokim ekstraktem jak RIS, Porter itp dojrzewają dłużej ale mniej więcej miesiąc dwa miesiące już piwo jest w miarę dobre do picia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli pisząc klarowanie? Chcesz użyć jakiegoś środka klarującego?

 

Oczywiście nie. Chodzi mi o samoistne opadnięcie osadu na dno.

 

Nie bardzo rozumiem po co chcesz namaczać słód przed śrutowaniem ?? Co to ma na celu ?

 

Na wiki wyczytałem, że przed śrutowaniem dobrze jest słód lekko zwilżyć.

 

Co masz na myśli pisząc wysładzanie pozostałych po filtrowaniu łusek ??

 

To wysładzanie jak na razie średnio rozumiem. Chodzi o to, że podczas zacierania do garnka daję np. 15 l wody i 5 kg słodu. Wody odparuje przykładowo 3 l. Więc pozostały po przefiltrowaniu śrut przelewam na jakimś sicie 3 litrami wody aby wydobyć z niego "uwięzioną" w nim brzeczkę?

 

I jeszcze takie pytanie. Porównując do wyrobu wina - tam im większe BLG początkowe tym mocniejszy gotowy trunek (o ile drożdże nie padną z nadmiaru alkoholu). I jeżeli BLG = np.25, to ok 2-4 BLG są to inne substancję, które zwiększają gęstość nastawu lecz nie są przerabiane przez drożdże na alkohol, reszta to cukier, z którego powstaje alkohol. Jak to jest w przypadku piwa? Czy przy rozcieńczeniu w stosunku 1:2 uzyskam mocniejsze piwo niż przy rozcieńczeniu 1:4? Jak jest z tolerancją drożdży piwowarskich na alkohol?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wysładzanie jak na razie średnio rozumiem. Chodzi o to, że podczas zacierania do garnka daję np. 15 l wody i 5 kg słodu. Wody odparuje przykładowo 3 l. Więc pozostały po przefiltrowaniu śrut przelewam na jakimś sicie 3 litrami wody aby wydobyć z niego "uwięzioną" w nim brzeczkę?

 

Napiszę ci jak ja to robię:

 

Zacieram zazwyczaj w 15l wody po zacieraniu i podniesieniu do 78st przenoszę do fermentora z oplotem i czekam 10 minut aż złoże się ułoży. Po 10 m minutach przystępuję do filtracji z czego pierwsze 2-3 litry oddaję do ponownej filtracji ma to na celu uzyskanie w miarę jak najbardziej klarownej brzeczki bez resztek słodu. Pierwszą porcję filtruję do końca a żeby wiedzieć ile wody zostało w młócie i żeby wiedzieć ile jeszcze wody potrzebuję do wysładzania (zawsze wysładzam do 27-28l)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy, że wysładzasz do 27-28 l? Tzn., że podczas zacierania masz w garnku 15 l wody i 5 kg śrutu, a następnie podczas tego wysładzania dodajesz jeszcze 12 -13 litrów wody, która nie brała udziału podczas zacierania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy, że wysładzasz do 27-28 l? Tzn., że podczas zacierania masz w garnku 15 l wody i 5 kg śrutu, a następnie podczas tego wysładzania dodajesz jeszcze 12 -13 litrów wody, która nie brała udziału podczas zacierania?

Pisałeś, że czytałeś wiki, ale ten rozdział chyba pominąłeś:

http://www.wiki.piwo.org/Filtracja_i_wys%C5%82adzanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja bym czytał takie informacje nt. wysładzania to chyba też bym nic nie zrozumiał.

To wysładzanie jak na razie średnio rozumiem. Chodzi o to, że podczas zacierania do garnka daję np. 15 l wody i 5 kg słodu. Wody odparuje przykładowo 3 l. Więc pozostały po przefiltrowaniu śrut przelewam na jakimś sicie 3 litrami wody aby wydobyć z niego "uwięzioną" w nim brzeczkę?

 

Nie dokładnie tak.

Ktoś doświadczalnie wyznaczył, że zacierać śrutę słodową należy stosując wodę w stosunku do śruty 2-4:1. Dlaczego? Bo tak jest optymalnie.

 

Po odfiltrowaniu brzeczki z zacieru:

1. mamy jej niewiele

2. jest za gęsta (za wysokie blg)

3. w pozostałościach nadal są cukry

 

Wysładzanie zatem pomaga usunąć w/w problemy.

Polega na przelewaniu gorącą wodą (78 st.) pozostałego po filtracji młóta.

Sposoby wysładzania są różne i trzeba o tym sobie gdzieś doczytać.

 

Czy przy rozcieńczeniu w stosunku 1:2 uzyskam mocniejsze piwo niż przy rozcieńczeniu 1:4?

 

Hmm, brzeczki się raczej nie rozcieńcza, zakładaną gęstość należy uzyskać w procesie wysładzania i po chmieleniu (następuje odparowanie wody) (oczywiście drobne korekty są jak najbardziej dopuszczalne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj dokładnie wiki. Poszukaj sobie na youtubie filmików z warzenia.

Tak na szybko wyciągnięte z zakładek wątki, które mogą być pomocne.

http://www.piwo.org/topic/7747-moje-optymalne-zacieranie/

http://www.piwo.org/topic/2167-harmonogram-warki/

http://www.piwo.org/topic/8006-przygotowania-przed-pierwsza-warka/page__st__20#entry174095

 

Dobrze jest poświęcić weekend, lub dwa na przeszukanie forum aż wszystko się mniej więcej w głowie poukłada i przygotowanie sobie szczegółowej checklisty rzeczy, które trzeba mieć pod ręką podczas kolejnych etapów i listę kroków, którą choćby tylko w głowie kilka razy się przećwiczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem na wiki o wysładzaniu ale tam są opisane tylko konkretne metody.

Ten post od Dr2 chyba mi już trochę w tej kwestii wyjaśnił.

 

Czyli wygląda to tak: moja brzeczka ma mieć ekstrakt np. 12 BLG, po zacieraniu ma ekstrakt 20 blg, czyli podczas wysładzania muszę użyć tyle wody aby ekstrakt spadł do 12 BLG?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy, że wysładzasz do 27-28 l? Tzn., że podczas zacierania masz w garnku 15 l wody i 5 kg śrutu, a następnie podczas tego wysładzania dodajesz jeszcze 12 -13 litrów wody, która nie brała udziału podczas zacierania?

 

Wiadomo że śruta wchłonie część wody i nigdy nie odfiltrujesz tyle ile masz wody w garnki zawsze coś zostanie w skarbie. Dlatego filtruje pierwsza część do końca żeby wiedzieć ile wody muszę dodać aby uzyskać określoną ilość która będę gotować (chmielic) a dlaczego do 27-28l? Ponieważ wiem jakie mam odparowanie na kuchence gazowej a ustawiamy sobie zawsze ilość na 21l na gotowo do zadania drożdży

 

Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wygląda to tak: moja brzeczka ma mieć ekstrakt np. 12 BLG, po zacieraniu ma ekstrakt 20 blg, czyli podczas wysładzania muszę użyć tyle wody aby ekstrakt spadł do 12 BLG?

Coś w tym rodzaju, ale nie licz na cuda, po całym procesie możesz mieć zamiast 12 blg gdzieś z 14 góra 16 blg (zaleznie od odparowania i wielu innych czynników).

 

Aha, ale ja to się nie znam za bardzo, bo dopiero tez zaczynam ;)

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem na wiki o wysładzaniu ale tam są opisane tylko konkretne metody.

Ten post od Dr2 chyba mi już trochę w tej kwestii wyjaśnił.

 

Czyli wygląda to tak: moja brzeczka ma mieć ekstrakt np. 12 BLG, po zacieraniu ma ekstrakt 20 blg, czyli podczas wysładzania muszę użyć tyle wody aby ekstrakt spadł do 12 BLG?

Wiki poczytaj

 

Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

 

 

 

Edytowane przez raczek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w zależności od tego jakie będzie BLG już cieczy którą daję do pojemnika fermentacyjnego zależy zawartość alkoholu w gotowym piwie?

Porównując do wina, tam mam BLG = 24, niecukry 3, więc na alkohol zostaje przerobione 21 BLG. Jak ma się sprawa z niecukrami w przypadku piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczyloby dolać wody w celu rozcienczenia....

rozcieńczenia i wypłukania reszty cukrów.

Rozcieńczać możemy bez wysładzania.

 

Przecież to czytają też początkujacy ;)

 

Co do niecukrów to w brzeczce ich nie za wiele więc można właściwie to pominąć.

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w zależności od tego jakie będzie BLG już cieczy którą daję do pojemnika fermentacyjnego zależy zawartość alkoholu w gotowym piwie?

Porównując do wina, tam mam BLG = 24, niecukry 3, więc na alkohol zostaje przerobione 21 BLG. Jak ma się sprawa z niecukrami w przypadku piwa?

 

Blg początkowe- Blg końcowe/ 1.938

 

 

Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli znam BLG tego co trafia do fermentatora (brzeczka nastawna się to nazywa?), to mogę obliczyć bez żadnych poprawek ile % alkoholu będzie miało gotowe piwo?

Edytowane przez Kamil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli znam BLG tego co trafia do fermentatora (brzeczka nastawna się to nazywa?), to mogę obliczyć ile % alkoholu będzie miało gotowe piwo?

 

Oczywiście BLG po chmieleniu

 

Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Czyli jeszcze raz czy dobrze myślę:

1. Zacieram w stosunku słód : woda - 1:3

2. Brzeczka jest bardzo gęsta, wysładzam aby gęstość spadła poniżej poziomu, który chcę mieć po chmieleniu, ponieważ podczas chmielenia część wody odparuje i gęstość znów się zwiększy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie dziękuję za pomoc na tym etapie :) .

No a teraz pytanie, czy podczas wysładzania stopniowo dokonujecie pomiaru cukromierzem i decydujecie czy to już zadowalające BLG czy jeszcze należy trochę wysłodzić, czy po prostu wiadomo, że słód pilzeński podczas zacierania w stosunku 1:3 daje brzeczke o gęstości XX?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.