Skocz do zawartości

Pszenica z estraktu niechmielonego - plan do oceny


zbynieks

Rekomendowane odpowiedzi

Szaconek kulieżeństwu :)

Jestem po dwóch warkach z brewkitów (stosunkowo udane, nic chyba się nie zaraziło, smakuje piwem, cieszy, acz staniki w powietrzu nie latają...) i chcę wleźć stopień wyżej. Umyśliłem sobie, że zadziałam z niechmielonym ekstraktem Weyermanna: http://browamator.pl/szczegoly.php?Bavarian_Hefeweizen_pszeniczne_-_ekstrakt_slodowy_Weyermann_R_-_4_kg&przedm=1589704&grupa_p=6&pwd[6]=%2F163929%2F164395%2F183072&sortuj=kod.

Planuję to tak: podgrzać ekstrakt, wymieszać z 5 litrami wody ok. 80 C, w garze warzelnym dopełnić wodą do objętości 22 litrów i zagotować. Chmielić 60 minut lubelskim granulatem i 20 minut cascadą. Myślę, że po gotowaniu będzie tego ok. 20 litrów. Zadrożdżyć planuję uwodnionymi WB 06. NIe przeprowadzać cichej. Może być? Zadziała? Ktoś testował?

Zanim każecie mi zacierać od początku, to informuję, że zaraz zamówię słody, jak wyjdzie mi coś sensownego z samodzielnym chmieleniem to znowu spróbuję uczynić kroczek w górę. OK?

Może być?

PS. A takie pytanie na przyszłość: A jeżeli zechcę zlać za czas jakiś, to jeśli zostawię w fermentatorze drożdże i z 2 litry piwa, a potem wleję tam jakiś słodki syrop owocowy (litr) i doleję 5 litrów wody, to mi to ruszy i powstanie jakiś podejrzany napój alkoholowy przeznaczony do tumanienia niewyrobionego smakowo udomowionego osobnika pci żeńskiej? Można tak? Paragrafy pozwalają?

Pozdrawiam, kłaniam się nisko.

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ekstraktów się nie wypowiem bo nie mam doświadczenia.

 

Natomiast pozostawienie gęstwy i jakiejś ilości piwa w fermentorze to zdecydowanie zły pomysł. Chyba że "jakiś czas" to powiedzmy kilka godzin. Bankowo masz infekcję , szkoda syropu i wody. A jeśli chodzi o takie eksperymenty , polecam ten wątek : http://www.piwo.org/topic/4990-jak-zrobic-kobiece-piwo-moje-doswiadczenia/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem z tego ekstraktu piwa, ale często warzę z niechmielonego ekstraktu słodowego WESa. Wlewam 5-7 litrów wody, dodaje ekstrakt i to wszystko chmielę. Chłodzę i wlewam do fermentatora. Resztę dopełniam woda mineralną 5l z Biedronki, lub Tesco. Wg mnie, nie ma sensu tracić czasu, ani energii na chmielenie całej pojemności warki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.